Vyšel průvodce současným uměním v české krajině

27. květen 2014

Historička umění, sochařka a geolog vytvořili unikátního průvodce po uměleckých dílech, která nenajdete v galeriích a v muzeích, ale která jsou volně přístupná na loukách, v lesích nebo v opuštěných lomech a podél polních cest. V nakladatelství Academia vyšla kniha Současná umělecká díla v krajině.

Kunsthistorička Radoslava Schmelzová, sochařka Dáša Šubrtová a geolog Radek Mikuláš pracovali na průvodci dlouhých šest let. Žádný podobný soupis umění v krajině totiž dosud neexistoval, takže to byla mravenčí práce a postupné hledání a sbírání střípků do mozaiky land artu a umění pro veřejný prostor. Výsledkem pátrání je knížka, která může skutečně sloužit jako průvodce po umění v krajině – u každého díla jsou GPS souřadnice a popis cesty, jak se k němu nejlépe dostat.

Pokud se ale rozhodnete umělecká díla podle knížky hledat, je možné, že některá z nich už budou vypadat jinak, než jak vypadají na fotkách v průvodci. Trvanlivost některých děl v přírodě je z logiky věci omezená, nebo jsou jejich proměny součástí záměru jejich autora. Na to ale autoři průvodce upozorňují už v úvodu a dodávají, že změna oproti stavu zachycenému v průvodci sice může někdy emoční prožitek z díla omezit, ale někdy je tomu úplně naopak.

Poslechněte si rozhovor s autory knihy Současná umělecká díla v krajině tady:

Spustit audio