Výstava „Já chci být člověk” promlouvá hlasem Arnošta Lustiga

29. květen 2023

Na pražském Petříně, ve Štefánikově hvězdárně, je do 4. září k vidění výstava „Já chci být člověk”, jejímž cílem je předávat zprávu, jak může člověk přežít nepředstavitelné věci a uchovat si lidskost. Jde ale také o znázornění propasti mezi vědeckým pokrokem, který lidstvo učinilo, a zaostalostí v tom, jak být člověkem. Výstava promlouvá hlasem humanismu světového spisovatele Arnošta Lustiga, ale zní na ní i hlasy dnešní mladé generace. Více Jana Šustová.

Eva Lustigová na zahájení výstavy „Já chci být člověk”

Spisovatel Arnošt Lustig podal svědectví o hrůzách války i koncentračních táborů, kterými sám prošel a o to naléhavější jeho poselství je. Výstavu „Já chci být člověk” – zpráva Arnošta Lustiga hvězdám zahájila jeho dcera Eva Lustigová.

„Přemýšlela jsem o tom, co pro něj bylo důležité. A přišlo mi, že ta lidskost, kterou míříme ke hvězdám, patří právě do hvězdáren a do planetárií, a tak jsem si řekla: Tato výstava bude mít ten brand, že ji budeme umisťovat jen v tomto hvězdném prostoru, ať je to kdekoliv na světě. Chceme s ní cestovat, je to mezinárodní vzdělávací putovní výstava – míříme ke hvězdám humanismem.“

Eva Lustigová na zahájení výstavy „Já chci být člověk”

Poselství výstavy je výzvou pro každého z nás.

„Hlavním poselstvím je, že na své lidskosti musíme pracovat, že to není automatické, že to něco stojí, je to velké úsilí, ale stojí to za to.“

Na řadě míst výstavy najdeme i cibuli, která má významnou symboliku.

„Ta cibule jiným způsobem znázorňuje metaforu, která mě inspirovala k celému tomu libretu. A to je, když Arnošt jednou napsal: Problémem civilizace je, že narůstá pomalu, má tenkou slupku, kterou můžete seškrábnout v rámci měsíců nebo několika dnů nebo i vteřin, ale rozšiřovat civilizaci trvá tisíciletí. Cibule má hodně vrstev, tak mi to přišlo vhodné.“

Eva Lustigová se studenty při zahájení výstavy „Já chci být člověk”

Součástí výstavy jsou i výroky žáků devátých tříd ze škol, které prošly přípravnou dílnou o humanismu. Navazují na jednotlivé kapitoly výstavy a na vernisáži je přečetli samotní studenti.

„Já jsem ze Základní školy U Školské zahrady a mám tady připravený první citát: Lidskost je jako ryby v moři a technologie je jako síť, která je neustále vytahuje na světlo Boží.“

Samotné výstavě předcházela didaktická práce ve školách. Vzpomíná na ni Adam Hošek, učitel průvodce na druhém stupni Základní školy Edisona.

Eva Lustigová na zahájení výstavy „Já chci být člověk”

„Hrozně zajímavý byl hlavně ten samotný proces. Celý ten workshop je postavený tak, že nejdříve procházíme nějakými obecnými myšlenkami, jak by se člověk vůbec měl chovat, je tam potom nějaké seznámení s Arnoštem Lustigem, s jeho osudem a s kontextem perzekuce Židů za druhé světové války. Ale ještě dříve, než jsme došli k této části, a už když jsme mluvili obecně o těch otázkách a začali si pokládat ty otázky, jak by se člověk měl chovat, co to je člověk a tak, tak oni hned začali přicházet s těmi historickými příklady a začali to dávat do souvislostí ještě mnohem dříve, než my jsme tam měli dojít. Ono jim to zřejmě nějak naskakovalo rychle a byli zrovna dobře naladění. Právě holocaust jim tam hodně skákal, je to nejen tím, že většina byla z 9. třídy, kde zrovna je to aktuální v rámci toho, co jsme brali v rámci dějepisu, ale vzpomínali i otroctví, problematiku kolonizace dnešní Ameriky a podobně. Byli schopni nalézat souvislosti až obdivuhodně rychle napříč tím, co zažívají, nebo o čem slyšeli.“

S výstavou spolupracovalo i Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Ámose Komenského, jak vysvětluje Roman Škoda.

Ze zahájení výstavy „Já chci být člověk” ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně

„Eva Lustigová přijala pozvání do našeho podcastu S Komenským u mikrofonu, který jsme vydali na konci dubna tohoto roku a je k vidění na YouTube kanále NPMK J. Á. Komenského. Eva Lustigová hovoří o odkazu svého otce, o této výstavě a samozřejmě také o životě svém – o celé škále jejích domovů, emigrovala v roce  1968 s rodinou. Také to neměla úplně jednoduché. Takže v tom přibližně půlhodinovém podcastu se diváci dozví mnohé.“

Další pouť výstavy „Já chci být člověk” povede do Brna a příští rok do Paříže.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.