„Vztahy dnes stojí jen na respektu a lásce k partnerovi. To zvládne málokdo,“ říkají herečka Geislerová a režisérka Počtová

6. únor 2017

„Neznám rodinu, která by byla ideální. A to ani v případě, kdy ti partneři spolu vydrželi třeba až do konce života. Se slovem ideál se v souvislosti s partnerskými vztahy nedá operovat,“ myslí si dokumentaristka Jana Počtová. O tom, že jediný správný model rodiny je ten nukleární, tedy matka a otec vychovávající dítě v jedné domácnosti, pochybuje i herečka Ester Geislerová: „Ne každý je párový typ. Někdo to prostě nepotřebuje nebo nevyžaduje.“

Sama Ester je rozvedená a děti má ve střídavé péči. Přiznává, že první půlrok nebyl vůbec jednoduchý. „Aby byla střídavá péče úspěšná od začátku, měli by být partneři ve shodě. U mě to tak bohužel nebylo, protože s tím můj exmanžel nesouhlasil. Nicméně děti si na to zvykly. Já jsem chtěla, aby svého tátu zažily ne jako nějakého vzácného otce jednou za 14 dní o víkendech, ale aby ho viděly v každodenním běžném životě. Třeba jak jim dělá svačinu, budí je, dělá s nimi úkoly,“ popisuje herečka.

Poslouchejte Kvér, pořad o sexu a intimitě, který nyní pravidelně běží každou sobotu od 22:00.

Různým formám rodičovství se dokumentaristka Jana Počtová věnuje v připravovaném snímku Nerodič. Lidí, kteří nežijí v „klasickém“ modelu, podle ní přibývá. „Jasná je třeba střídavá péče. Fenoménem současnosti jsou i lidé, kteří děti nechtějí vůbec. I to je nějaký postoj k rodičovství a je čím dál aktuálnější. Děti v současné době nechce osm nebo devět procent žen.“

Nerodič - trailer from Nerodič on Vimeo.

V jejím dokumentu se objeví i takzvaná patchwork rodina. „To jsou partneři, kteří si přinesli děti z předchozích vztahů. A dohromady teď tvoří rodinu,“ vysvětluje Počtová. Ve svém snímku sleduje taky lesbický pár a jeho cestu ke třetímu dítěti nebo single matku Tamaru. „Ta si jednou ujela na Silvestra a byl z toho chlapeček. Otec se k tomu nepostavil. To dítě nikdy neviděl. Není ani zapsaný v rodném listě. Ona teď syna vychovává s babičkou.“ Tohle všechno jsou podle ní příběhy, které jsou pro současnou dobu výpovědní.

Společnost postupně mění pohled na to, co považuje za rodinu. Jana Počtová to přisuzuje postupnému uvolňování socio-ekonomických norem. „Rodina před sto lety byla úplně jiná, než je dneska. Tehdy byla ekonomická jednotka. Statky a grunty se cíleně spojovaly, aby se majetek udržel v rodině,“ připomíná. „V tento okamžik máme velkou možnost prožívat vztahy, které jsou kvalitní a které jsou z naší vůle. To, že se dřív udržely, neznamená, že byly kvalitní. Vztahy dnes stojí jen na respektu a lásce k partnerovi. To jsou tak křehké pojmy, že málokdo je schopný je zvládnout.“

Do vztahu pak může zasahovat také společnost nebo přímé okolí. S tím se Jana Počtová setkává nejen u sebe, ale i u svých protagonistů. „Koukněme se na jakékoliv internetové diskuze. Lidi jsou hloupí, lidi jsou zlí. Holku, která se rozhodla adoptovat dítě, od toho všichni odrazovali. ‚Co když to budou takový a makový děti. Co když tě jednou okradou,‘ psali jí. A setkal se s tím i pár, který děti mít nechce. Ženu označovali za sobkyni a kariéristku.“

03777725.jpeg

Rozpad vztahu dnes spousta lidí považuje za své osobní selhání. Jak ho vnímá herečka Ester Geislerová? „Nakonec jsem si uvědomila, že jsem udělala všechno dobře. Nemohla jsem volit jiné, lepší kroky. V té době jsem o tom ale pochybovala. Souviselo to s mým sebevědomím, které jsem měla na nule. Člověk je spíš zklamaný z lásky nebo ze vztahu. Ne z manželství.“

Teď má ale netradiční recept, jak ve vztahu s dětmi fungovat šťastně: „Lidé můžou zavést střídavou péči, i když jsou spolu. Jeden týden se stará člověk o děti, vstává s nimi, vozí je do školky, na kroužky. A ten druhý se může věnovat svému snu a své práci. Večer se potkají u večeře, povídají si o tom a o víkendu jsou spolu,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Bára Šichanová , Filip Titlbach , Klára Chvojková
Spustit audio