Wall Street Journal slibuje, že si přestane dělat legraci z mileniálů

6. prosinec 2017
pár - káva - mileniálové - hipstři

„Mileniálové tvoří důležitou část čtenářů našeho listu. Pokud o nich budeme psát s takovým pohrdáním, riskujeme, že se odcizíme. Stále více informujeme nejen o tom, jak ekonomové a marketéři vnímají tuto generaci, ale i o dalších aspektech,“ píše se na serveru Wall Street Journal.

Americký deník zároveň přiznává, že mladé lidi narozené mezi lety 1980 a 2000 obvinil ve svých dřívějších článcích z „roztěkaných“ nákupních zvyklostí nebo z opouštění New Jersey. Redaktoři The Wall Street Journal uznávají, že k mileniálům přistupovali jako k mimozemskému druhu, vysmívali se jim za strach z domovních zvonků nebo za to, že údajně konečně objevili televizní anténu. Propříště chtějí redaktoři mileniály více nazývat zkrátka jen mladými lidmi. Mnoho charakteristických rysů mileniálů se totiž podle nich jen shoduje s lidmi ve věku přes 20 let, a to bez jakéhokoli arogantního podtónu. 
„Buďme přesní, když mluvíme o této skupině lidí, a odolejme pokušení používat stereotypy. Občas o mileniálech informujeme pouze jako o náctiletých. Uvědomme si, že ti nejstarší se blíží svým věkem ke čtyřicítce a ti nejmladší z mileniálů konči střední školu. Takové vysvětlení bychom měli uvádět v každém článku, který je na generaci Y zaměřený,“ doplňuje WSJ.

 • Counter-Strike hraje i tým v důchodovém věku. Švédští důchodci dobývají svět progamingu

  13. prosinec 2017
  Ze hry Counter-Strike: Global Offensive

  Pravděpodobně věkově nejstarší progamingový tým na světě je ze Švédska a jmenuje se Silver Snipers. Věkový průměr týmu je 71 let, píše server Dexerto. Nejmladším členem týmu je Monica Idenfors, které je 62 let. Nejstarší je jedenaosmdesátiletý hudebník Bertil Englund.

  Podobně jako ostatní hráči online her mají i Silver Snipers přezdívky, třeba BirDie, Teen Slayer, Knitting Knight, Berra-Bang nebo Windy. Trenérem týmu je desetinásobný mistr světa v Counter-Strikeu Tommy Ingermarsson, známější jako Potti. „Věnovat se starším lidem je strašně důležité, protože se na ně často zapomíná. Jsem moc rád, když vidím, že se doopravdy chtějí naučit hrát. Zajímavé je, že věkový rozdíl skoro není vidět. Šokovalo mne, že i v tomto věku u lidí přetrvává touha poznávat,“ řekl Ingermarsson švédskému deníku Aftonbladet.
  Ti nejpilnější členové týmu mají ve hře Counter Strike zatím nahráno kolem 70 hodin. Konkrétně se věnují hře Counter-Strike: Global Offensive. Na nedávném turnaji DreamHack ve švédském Jönköpingu odehráli Silver Snipers několik exhibičních zápasů proti mnohem mladším soupeřům. 

  Autor:Miroslav Tomek
 • Shnilá jablka. Vznikl filmový vyhledávač, který zobrazí tvůrce obviněné ze sexuálního obtěžování

  13. prosinec 2017
  Jedním z obviněných ze sexuálního obtěžování je i Kevin Spacey

  V posledních měsících se v souvislosti s trendem #MeToo vynořila řada obvinění vlivných hollywoodských osobností ze sexuálního obtěžování a sexuálního násilí.

  Udržet si přehled v lavině odhalení už v podstatě není možné, proto vznikl nový server Rotten Apples. Na jednoduché stránce s jedním vyhledávacím polem zadáte název filmu nebo seriálu a během chvíle se vám ukáže seznam lidí, kteří na díle spolupracovali a obvinění čelí. U každého jména údajného sexuálního násilníka najdeme i zdroj informací. Když je snímek „čistý“, objeví se hláška o tom, že nikdo ze spolupracujících ze sexuálně závadného chování podezřelý není. Pokud vám informace nesedí, můžete autorům stránky poslat nesouhlasnou zprávu i důkaz, proč se Rotten Apples plete. „Cílem stránky je posílit povědomí o tom, jak časté sexuální obtěžování v televizi a filmu je,“ vysvětlují autoři stránky v záložce About. Stránka ještě není dokonalá, takže když vyhledáte Supergirl, neobjeví se jméno scenáristy a producenta Andrewa Kreisberga, píše kulturní server A. V. Club. Kreisberg dostal od Warner Bros. v listopadu výpověď kvůli obvinění z úst herečky Melissy Benoist. Se stránkou si můžete hrát hodiny, my jsme za vás urychleně vyzkoušeli Gilmorky. Ve Stars Hollow všechno v pořádku, uf.

 • Hudební studia jako kompoziční nástroj. Pusťte si přednášku Briana Ena o vlivu technologií na hudbu

  13. prosinec 2017
  Brian Eno

  Studiové technologie zažily v 60. letech velmi rychlý vývoj a změnily v podstatě celý hudební průmysl. Producenti a hudebníci jako Phil Spector, Brian Wilson nebo George Martin pomohli něčemu, co v 70. letech spoluutvářel i Brian Eno, producent, který pracoval s Davidem Bowiem, Talking Heads nebo U2.

  Britský hudebník ve studiu vytvořil několik ambientních alb, díky kterým je přezdíván „otec ambientu“. Vzdělávací server Open Culture nyní přichází s unikátním záznamem jeho lekce „hudební studio jako kompoziční nástroj“ z roku 1979. Přednášku, kterou Eno prezentoval na New Music American Festival v New Yorku, o čtyři roky později publikoval v textové formě i magazín Down Beat. „Nejde jen o změny v technologii, změna nastala i v tom, k čemu byla hudba určena,“ cituje Ena technologický server TechCrunch. O generativní hudbě, neoliberalismu a post-faktické éře mluvil Brian Eno i v rozhovoru poskytnutém Radiu Wave v březnu, ten si můžete poslechnout tady.

 • Tasmánští tygři byli chabrusi už předtím, než je lidé vyhladili

  13. prosinec 2017
  Tasmánský tygr

  Poslední známý tasmánský tygr zemřel v zoo v roce 1936 a všeobecně se má za to, že za jeho vyhynutí může člověk. Studie tygřích DNA ale nyní ukázala, že stav jejich genů byl velmi špatný už před příchodem lidí na australský kontinent.

  Vakovlci tasmánští, jak zní oficiální jméno tohoto masožravého vačnatce, by pravděpodobně bojovali o přežití i bez zásahu člověka. „Kdyby jejich populace přežila do dnešních dnů, byla by velmi náchylná k nemocem a obecně nepříliš zdravá,“ uvedl vedoucí studie, Andrew Pask z University of Melbourne. Problém s genetickou diverzitou měli vakovlci nejspíš již před 70 000 lety, kdy jejich druh trpěl následkem klimatických změn. Tasmánští tygři byli poslední zástupci čeledi vakovlkovitých, kteří přežili do moderních dob. Na australské pevnině vyhynuli už před příchodem bílých kolonizátorů, přežili ale v Tasmánii, kde jejich osud zpečetily intenzivní lov, konkurence divokých psů a další zásahy lidí do životního prostředí.

 • Vinyla zveřejnila nominace: šanci mají Kalle, Enchanted Lands nebo charitativní album Superhrdinky

  13. prosinec 2017
  Kalle

  Týden po cenách Apollo zveřejnili svoje nominace i zástupci hudebních ocenění Vinyla. Na rozdíl od Apolla vyhlašuje pětadvacet porotců ceny ve třech kategoriích. Hned dvakrát tak může uspět česká elektronická producentka Enchanted Lands, o jejíž desce Feed Goals psal i prestižní britský magazín The Quietus.

  Barbora Polcerová může bodovat v desce roku i v objevu. V albech jí budou konkurovat nahrávky Kalle, Pacina a Wild Tides, v objevu roku pak soupeří s kapelami Lavra a Sýček. Nejpestřejší finále jako vždy nabízí kategorie Počin roku, kde má velkou šanci uspět charitativní deska Superhrdinky. Projekt neziskovky Jako doma, který zaštítil časopis Full Moon, představuje kompilaci českých a slovenských písničkářek, jako je Katarzia, Lenka Dusilová, Zagami Jericho nebo Mucha. Porotci ocenili i aktivity pražského kazetového labelu Genot Centre, který kromě vydávání experimentálních nahrávek pořádá ve spolupráci s Radiem Wave i sérii spacích koncertů Silent Night. Posledním finalistou je pak kolektiv Endless Illusion s remasterovanou edicí kultovní desky Planeta Haj kapely Máma Bubo. Ta původně vyšla v polovině osmdesátých let a pomocí novovlnných nebo dubových motivů zachycuje tíseň v tehdejším normalizačním Československu.
  Ceny Vinyla se budou udělovat 21. února 2018 na slavnostním večeru v pražském Lucerna Music Baru, kde vystoupí Midi Lidi i některé nominované kapely. Obal tradičního ocenění, tedy vinylové desky, tentokrát připravil loňský držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého Matyáš Chochola.

  Autor:Radio Wave
 • Francie zakáže školákům na základkách a středních školách mobily kvůli „ochraně veřejného zdraví“

  12. prosinec 2017
  teenager - mileniálové - poslech hudby

  V roce 2018 od poloviny března by měl na francouzských středních a základních školách plošně platit zákaz používání mobilních telefonů. Omezit mladým lidem přístup k jejich smartphonům ve školách sliboval prezident Emmanuel Macron už v předvolební kampani.

  Z průzkumů vyplývá, že ve Francii chytrý telefon vlastní více než 80 procent adolescentů. Po stížnostech učitelů už platí na zdejších středních a základkách zákaz používání telefonů během vyučování, nové pravidlo by mělo děti od telefonu po čas strávený ve škole odstřihnout úplně. „Pracujeme na tom, zákaz může mít různé podoby,“ řekl francouzský ministr školství Jean-Michel Blanquer pro deník Le Figaro. „Možná budou mobily zapotřebí pro vzdělávací účely, pro nouzové situace, ale musejí být omezeny.“ Jak to ale hodlají Francouzi logisticky provést, není příliš jasné. Školníci by zřejmě museli kontrolovat dětem aktovky při vstupu do školy. „Dnes už si děti o přestávkách nehrají, jenom sedí před svým smartphonem a z pohledu vzdělávání i osobnostního rozvoje je to problém,“ vysvětlil svůj postoj Blanquer pro anglicky psanou verzi deníku The Local. Ministr Blanquer se rezolutním změnám ve francouzském školství rozhodně nebrání. Minulý týden přišel s jiným autoritativním nařízením, a sice že žáci na prvním stupni základních škol budou povinně každý den psát diktáty. K přísné gramatické morálce na školách se rozhodl přistoupit poté, co vyšlo najevo, že francouzské děti mají oproti vrstevníkům ze zahraničí nižší slovní zásobu i čtenářskou gramotnost obecně. Zároveň rozhodl i o zavedení povinného působení pěveckých sborů na všech školách, účast v nich však bude dobrovolná.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Maso je hřích? Bude se muset danit jako tabák či alkohol, tvrdí analýza

  12. prosinec 2017
  Maso - steak

  Zavedení takzvané hříšné daně na maso, která by mohla snížit jeho drtivý dopad na klimatickou změnu i lidské zdraví, se zdá nevyhnutelné, tvrdí analýza FAIRR (Farm Animal Investment Risk and Return).

  O analýze informuje deník Guardian v článku, který připomíná, že globální masný průmysl má až patnáctiprocentní podíl na produkci skleníkových plynů a přílišná konzumace masa způsobuje vážné zdravotní problémy. Maso tedy možná čeká podobná budoucnost jako tabák, uhlíkové zplodiny či cukr – může se stát komoditou, která se daní jako společensky nebezpečná. O dani na maso se již diskutuje v Německu, Dánsku či Švédsku. Analýza FAIRR připomíná, že Čína loni zredukovala doporučenou dávku masa o 45 %. Pokud by se vybírala čtyřicetiprocentní daň z hovězího masa, dvacetiprocentní daň z mléčných produktů a osmiprocentní daň z drůbežího masa, zachránili bychom až pět set tisíc lidských životů ročně a výrazně zredukovali emise způsobující klimatickou změnu, tvrdí analýza z roku 2016 publikovaná v odborném časopise Nature Climate Change. Guardian dodává, že zavedení masové daně bývá považováno za politicky nemožné, ale předloňský výzkum think-tanku Chatham House ukázal, že je pro spotřebitele mnohem snadněji představitelné, než si vlády myslí. Z výzkumu vyplývá, že lidé od svých vlád očekávají, že budou řešit otázky globálního rozvoje. Zároveň ovšem chybí povědomí o škodách, které masný průmysl způsobuje. Zdanění masa by mohlo fungovat jako podpora zdravějšího stravování, tvrdí Chatham House. „Je jen otázka času, kdy se zemědělství stane hlavní agendou klimatické legislativy,“ říká Rob Baily z think-tanku Chatham House. „Masovou daň si teď málokdo dovede představit, ale předpokládám, že v příštích deseti či dvaceti letech bude danění masa kumulovat.“

 • V Saúdské Arábii se po 35 letech opět otevřou veřejná kina

  12. prosinec 2017
  Saúdská žena

  Saúdští Arabové budou moct opět vyrazit do kina. První kino po více než 30 letech by se mělo otevřít příští rok na jaře. Jde o součást reforem dvaatřicetiletého korunního prince Muhammada bin Salmána.

  Od příštího roku budou ženy smět v zemi i řídit auta. „Otevření kin bude katalyzátorem ekonomického růstu a diverzifikace. Rozvojem kulturního sektoru vytvoříme nová pracovní místa,“ uvedlo saúdskoarabské ministerstvo kultury. Od otevření veřejných kin si saúdská vláda slibuje, že do státní kasy do roku 2030 přiteče v přepočtu asi 530 miliard korun. S tím souvisí i vytvoření přes 30 000 pracovních míst. Do roku 2030 chce Rijád zpřístupnit asi 300 kin v celé zemi. V tuto chvíli se ale neví, zda budou kina pro ženy a muže oddělená. „Myslím si, že by měla být v sále nějaká zeď alespoň na začátku. Je to obrovský kulturní posun a tohle si myslím, že by mohlo lidem pomoct to přijmout. Hodně lidí je proti. Věří, že to zničí naše hodnoty, když budou muži a ženy společně,“ popisuje pro britský list The Guardian saúdský student Salma al-Saud. Saúdové uzavřeli kina v 80. letech minulého století na nátlak náboženských konzervativců, kteří považují kulturní aktivity jako návštěvy filmových představení nebo koncertů za neslučitelné s islámskými hodnotami. Saúdští Arabové tak filmy sledují převážně doma v televizi nebo na videu, někteří cestují na filmové premiéry do blízkého Bahrajnu. Vláda prince Salmána se chce podobnými opatřeními zbavit finanční závislosti na ropě. Země před nedávnem oznámila, že začne vydávat turistická víza nebo investovat do zábavních projektů a cestovního ruchu.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Na Islandu píská fotbalovou ligu uprchlík z Íránu. Bude moct zůstat?

  12. prosinec 2017
  03722042.jpeg

  Vzpomínáte si na syrského uprchlíka – fotbalového trenéra, kterého srazila k zemi kameramanka maďarské televize? I díky nechtěné pozornosti médií se nakonec dostal k zaměstnání ve fotbalové akademii jednoho ze špičkových španělských klubů. Na Islandu zase nedávno odpískal dvě utkání juniorské ligy uprchlík původem z Íránu.

  A stejně jako trenér Usáma Abdul Mohsen i rozhodčí Twana Khalid se může vykázat zkušenostmi z vrcholových soutěží, rozhodoval totiž zápasy íránské nejvyšší ligy. Osudy obou mužů se navíc prozatím podobají až nepříjemně. Mohsen si i kvůli nedostatečným jazykovým schopnostem zaměstnání neudržel a stále ještě čeká na příjezd zbytku rodiny. Twana Khalid zase neví, jestli na Islandu bude moct zůstat, přicestoval totiž do země z Německa, což mu dle islandské legislativy upírá právo na azyl. Informuje o tom server Iceland Review. Islandský aparát zodpovědný za nakládání s uprchlíky přitom není pověstný zrovna šetrným zacházením. Před 3 měsíci protestovalo v Reykjavíku několik stovek lidí proti vyhoštění dvou rodin s malými dětmi za podivných okolností. Protestů se tehdy účastnila i nyní čerstvě jmenovaná nová islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir. Pár dní nazpět zase došlo k deportaci rodiny s těhotnou ženou za nestandardních podmínek.
  Co bude s íránským rozhodčím dál, není ještě jasné. Zájem ze strany islandských fotbalových kruhů o jeho služby ale rozhodně je. „Má zkušenosti z nejvyšší íránské soutěže a udělal si ve své zemi i licenci FIFA, je tedy zjevné, že se jedná o kvalitního rozhodčího,“ prohlásil o Twanu Khalidovi bývalý rozhodčí s certifikací FIFA Gunnar Jarl Jónsson. „Doufejme proto, že jeho žádosti o azyl Imigrační úřad vyhoví a on i jeho rodina tu budou moci zůstat. Myslím si,“ dodává k tomu Gunnar Jarl, „že to může naší společnosti jen prospět, pokud se otevřeme lidem, jako je on.“

  Autor:Petr Pláteník