Září – měsíc biopotravin

27. září 2011

Září – měsíc biopotravin je celostátní kampaň ministerstva zemědělství na propagaci ekologického a šetrného zemědělství, která by před dvaceti lety působila spíš jako kapitola z románu science fiction.

O tom, jak dlouhou pouť musely urazit biopotraviny, než se staly běžnou komoditou v českých obchodech, jsme si v dalším Klystýru povídali s tím nejpovolanějším. Otakar Jiránek se totiž právě před dvaceti lety rozhodl k husarskému kousku a založil společnost, která přinesla právě biopotraviny na porevoluční potravinový trh. Dnes patří jeho firma k jedněm z největších dodavatelů bioproduktů na českém trhu.

Otakar Jiránek je profesí umělecký fotograf, k přírodě tak měl i díky nadšení pro fotografii krajiny vždycky blízko. Za to, že jeho život nabral směr k ekozemědělství a bio životu „může“ totalitní zkušenost z návštěv sestry žijící ve Francii, houževnatá povaha a vizionářství. I když na cestě k propagaci zdravé výživy a biopotravin bylo za dvacet let hodně kotrmelců a překážek, nikdy to nevzdal.

autor: Susana
Spustit audio