Život v centru měst dělá lidi šťastnějšími, jsou aktivnější a hubenější

6. říjen 2017
dívka - New York - mileniálové

Obyvatelé hustě obydlených oblastí jsou podle studie Oxfordské a Hongkongské univerzity zdravější a šťastnější než ti, kteří bydlí například na předměstí.

Lidé žijící v centru jsou aktivnější, více společenští a je jich méně obézních. Píše o tom agentura Reuters. Naopak lidé, kteří žijí v okrajových oblastech s nízkou hustotou zalidnění, mají častěji s obezitou problémy a necvičí. Studie srovnávala skoro půl milionu obyvatel žijících ve 22 britských městech, jako je Londýn, Cardiff a Glasgow. Nejlepší život je v místech s hustotou zástavby více než 32 domů na hektar. Lidé tam více chodí a v hustě zalidněných oblastech se jednoduše nevyhnou interakci s ostatními. Výsledky studie by podle jejích autorů mohly přimět politiky, aby investovali více času a peněz do rozvoje měst. „Můžeme plánovat atraktivní a multifunkční sousedství, která podpoří fyzickou aktivitu, sociální interakce a budou odrážet negativní stránky života ve městě, jako je znečištění a strach z nebezpečí,“ řekl Reuters jeden z autorů studie Chinmoy Sarkar.

 • Hornická oblast v Británii zezelenala. „Lidi jsou tu šťastnější,“ říká bývalý horník

  11. prosinec 2017
  Les – prales

  Znáte to, jak na chvíli vyjedete z města a po krátké době strávené v přírodě už nechcete zpátky? Britská organizace National Forest Company vysadila první strom před 25 lety, v oblasti Midlands od té doby díky ní vyrostlo 8 milionů stromů.

  Část Anglie, ve které v 80. letech zanikla spousta uhelných dolů, byla před čtvrt stoletím pustou krajinou bez zeleně. „Teď tu lidé chtějí žít, jsou pyšní na to, že jsou odsud. Les naprosto změnil to, jak se tu lidé cítí,“ vypráví dojatě bývalý horník Graham Knight britskému deníku Guardian. Podle ředitele National Forest Company, Johna Everitta, přináší výsadba prvního britského lesa po tisíci letech mnoho výhod – asi 5 tisíc nových pracovních míst, miliony turistů ročně, lepší zdraví obyvatel a nové prostředí pro volně žijící živočichy. V oblasti roste dřevařský průmysl a vznikají nové restaurace a hospůdky, píše ekologický server Inhabitat. „Je těžké vyjádřit slovy, co se tu událo za změnu a jaký vliv to má na lidi. Nejpřesnější asi je, že jsou šťastnější,“ myslí si Knight.

 • Everything in June. Arcade Fire zahrají v pražské O2 areně

  11. prosinec 2017
  Arcade Fire

  Kanadská kapela Arcade Fire, která vznikla v roce 2001 v Montrealu, vzbudila v tomto roce pozornost hlavně nejednoznačně přijatou deskou Everything Now.

  Zatímco britský deník Independent ji ohodnotil 10 hvězdičkami, hudební server Pitchfork dal albu necelých 6. Na jeho produkci se podíleli například Steve Mackey z Pulp, Geoff Barrow z Portishead nebo Thomas Bangalter z legendárních Daft Punk, což se podepsalo na náladě alba, diametrálně odlišné od předchozí nahrávky Reflektor. Velký ohlas měla ale už první studiová deska Funeral, za kterou skupina získala nominaci na Grammy, The Suburbs z roku 2010 cenu americké akademie rovnou získala v kategorii Album roku. Šestičlenná formace předvede českému publiku poprvé svoji show 15. června příštího roku v pražské O2 areně, předprodej startuje v půlce prosince. O podobnosti Ikarova letu a poslední desky Arcade Fire si přečtěte v recenzi Radia Wave.

 • O pár století vedle. Hrobka Ježíše Krista v Jeruzalémě je mnohem starší, než jsme si mysleli

  10. prosinec 2017
  Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě

  Tým archeologů prozkoumal materiály z hrobky, ve které měl být Ježíš pohřbený po svém ukřižování.

  Podle vědeckého magazínu National Geographic se ukázalo, že prostor pod jeruzalémským chrámem Božího hrobu nepochází z roku 1000 n. l., jak jsme si mysleli, ale z roku 345. Objev byl možný díky otevření krypty na konci minulého roku. Vědci zažili velké překvapení, když pod chrámem našli mramorovou desku pocházející z doby prvního křesťanského císaře v Říme Konstantina, píše server Inhabitat. Chrám Božího hrobu a jeskyně pod ním mají za sebou mnoho katastrof, zasáhlo je zemětřesení, požáry i násilné útoky. Po objevu a rekonstrukci ve 4. století byla stavba kompletně zničena v roce 1099 a následně přestavěna. Nelze archeologicky doložit, že v tomto místě ležel mrtvý Ježíš Nazaretský. Pravděpodobné místo jeho odpočinku bylo loni otevřeno po několika staletích. 

 • Zvířecí cesty. Unikátní kniha map detailně ukazuje putování vlka po italských předměstích nebo výpravy netopýrů za ovocem

  9. prosinec 2017
  Vlk

  Díky technologiím jsme schopni mapovat pohyb zvířat do neuvěřitelných detailů. Where Animals Go je první kniha, která na základě dat ze satelitů, fotopastí, dronů nebo mobilního signálu vykresluje na mapách cesty všemožných zvířat, od mravence přes želvu po žraloka.

  Například racci, kteří rádi pojídají zbytky po lidech, podle dat neváhají letět pro jídlo dlouhé vzdálenosti. Velká hejna belgických racků cestují do měst ve Velké Británii nebo francouzského pohraničí, kde si ptáci pochutnávají na vyhozených bramborách z továrny na chipsy. Technika nám taky ukázala příběh osamělého vlka jménem Slavc, který urazil 1 000 kilometrů dlouhou cestu ze Slovinska do severní Itálie. Neobvyklá není ani tak vzdálenost, ale odhodlání, se kterým vlk prošel přes velké řeky, mezinárodní letiště a veronská předměstí. V Itálii si našel kamaráda a dlouhé putování bylo u konce. Afričtí netopýři zase létají po desetitisících na noční osmdesátikilometrové výpravy za svým oblíbeným ovocem. Více příběhů o zvířecích cestách ve městech i divoké přírodě si přečtěte v článku britského deníku The Guardian

 • YouTube chce od března konkurovat Spotify a Apple Music. Nová streamovací služba se má jmenovat Remix

  8. prosinec 2017
  YouTube

  Do hudebního průmyslu vstoupí na začátku příštího roku velký hráč. Americká společnost Alphabet, která sdružuje služby nabízené Googlem, se do hudebního prostředí snaží vniknout už potřetí. Zkoušela to s YouTube Music Key (nyní YouTube Red) a Google Play Music. V obou případech šlo nakonec o zklamání.

  Firma se nevzdává a na březen plánuje pod YouTube spustit novou streamovací službu Remix, podle dostupných informací už má budoucí konkurent Spotify podepsanou smlouvu s jedním z největších hudebních vydavatelství Warner Music. YouTube nyní jedná se Sony Music Entertainment, Universal Music a sdružením nezávislých labelů Merlin, píše americký server Bloomberg. Hudba je na YouTube nejžádanější komoditou. Labely ovšem službu kritizují za to, že jim vzhledem k enormním číslům neplatí dost peněz. Přestože služba registruje měsíčně až miliardové poslechy, příjmy hudebních vydavatelství z YouTube stojí na reklamách, které se ve videoklipech objevují. Pokud si skladby pouští předplatitel služby, získávají hudebníci a jejich vydavatelé mnohem vyšší částky. Rozjezd Remixu, jak se podle interních informací streamovací služba jmenuje, slibuje i víc peněz pro ně. Služba, která by měla fungovat velmi podobně jako Spotify, ale s přidanou hodnotou v podobě videoklipů, by měla do našich mobilů a počítačů dorazit v březnu, píše hudební server Music Business Worldwide

 • Nezalévejte hlavu do cementu a nestrkejte ji do mikrovlnky, varuje deník The Guardian

  8. prosinec 2017
  Pět hasičů muselo zachraňovat dvaadvacetiletého britského youtubera, který strčil hlavu do mikrovlnné trouby a zalil ji cementem

  Pět hasičů muselo zachraňovat dvaadvacetiletého britského youtubera, který strčil hlavu do mikrovlnné trouby a tu zalil cementem. Sledovala ho při tom parta kamarádů, kterým se ho pak ani po devadesáti minutách nepodařilo z cementové helmy vyprostit.

  Dvaadvacetiletého mladíka naštěstí před experimentem s nejasnou tezí napadlo, že by si měl zajistit přívod vzduchu, takže vydržel při vědomí i následující hodinu, kdy se ho snažili osvobodit rozezlení hasiči. „Jakkoli legračně to zní, ten mladík se mohl udusit nebo velice vážně zranit,“ řekl britskému deníku The Guardian šéf hlídky Shaun Dakin. Někteří lidé by se ke kuchyni neměli přibližovat – ani s pytlem cementu. Mimochodem, už jste si pustili seriál mladého studenta a rappera Rafaela Stříbrného o tom, jak se kuchařský antitalent vypořádává s pěti kily rýže?

 • Symfonie mrtvých. Poslechněte si první singl z nové desky Anny von Hausswolff

  8. prosinec 2017
  Anna von Hausswolff v Paláci Akropolis

  Švédská zpěvačka a skladatelka Anna von Hausswolff připravuje čtvrtou studiovou desku, má vyjít na jaře příštího roku a ponese název Dead Magic. Skandinávská umělkyně prozatím odtajnila první singl The Mysterious Vanishing of Electra

  „Smrt je motorem kreativity,“ prozradila před čtyřmi roky Anna von Hausswolff v rozhovoru pro Radio Wave. Co se týče její inspirace, moc se toho nezměnilo. Od té doby ale vydala třetí desku The Miraculous, jen v České republice odehrála několik dalších koncertů, založila label Pomperipossa Records a dokončila studia umění na vysoké škole. Teprve pak si našla čas, aby v nahrávacím studiu zvěčnila nápady, které už delší dobu prezentuje na koncertech. Na devět dní se zavřela se svými spoluhráči a producentem Randallem Dunnem (dříve spolupracoval se Sunn O))), Marissou Nadler, Johnem Zornem nebo blackmetalovými Wolves in the Throne Room) v kodaňském studiu. Kvůli varhanním dohrávkám se posléze přesunula do rokokového chrámu, který leží ve stejném městě a je známý jako Mramorový kostel (Marmorkirken). Výsledkem je deska Dead Magic, která obsahuje pouze pětici skladeb (dvě mají dokonce více než dvanáctiminutovou stopáž) a typicky hutnou, goticky zachmuřenou atmosféru. Album vyjde 2. března na labelu City Slang a už teď se můžete kochat poslechem první skladby.

 • V Nigérii mají komisařku pro štěstí a spokojený život. Bude dohlížet na to, aby se měli lidi dobře

  8. prosinec 2017
  Lidé v Nigérii

  Ogechi Ololo jmenoval do funkce její bratr, nigerijský guvernér Rochas Okorocha. Nigérie má tak odteď dohlížející komisařku pro štěstí a spokojený život. Jak přesně bude působení Ololo v nové pozici vypadat, není jasné, vláda pouze vydala prohlášení, podle kterého má komisařka „vést rozhodnutí ministerských pracovníků k tomu, aby se občané měli dobře“.

  Lidé na sociálních sítích se ojedinělé funkci vysmáli, většina příspěvků poukazuje na to, že je Ololo sestrou guvernéra a „celé je to nějaké podivně neetické“. Tiskový mluvčí vlády Sam Onwuemeodo takovou kritiku odmítá, novou komisařku pro výkon funkce disponují její praxe náměstkyně a diplom z informatiky, píše server americké televize CNN. Guvernér Okorocha je známý svým megalomanstvím. Nedávno odhalil sérii soch oslavujících světové vůdce. Velkolepý projekt se stal terčem kritiky, jde prý o plýtvání veřejnými penězi ve velmi chudém regionu. Podle místních médií navíc dluží stát důchodcům a státním úředníkům obrovské množství peněz, v roce 2016 to bylo podle místní právnické organizace BudgIT 60 milionů dolarů. Nová komisařka ale teoreticky uplatnění najde – a ještě bude mít dost práce. Nigérie se v letošním žebříčku OSN Nejšťastnějších zemí světa umístila až na 95. místě.

 • Umělá inteligenci ví, v jaké fázi je Měsíc. Pusťte si první blackmetalové album vytvořené počítačem

  8. prosinec 2017
  Krallice

  Black metal už dávno není územím střeženým pomalovanými satanisty z Norska. Na žánrové odbočky jsme si zvykli, málokdo by ale čekal, že black metal nebude jenom doménou lidí. Už jsme slyšeli popová alba vytvořená umělou inteligencí, koncem listopadu ale vyšlo první blackmetalové album složené počítačem.

  Za mrazivou deskou Coditany of Timeness, která bere posluchače do hlubokých lesů a temných zákoutí duše (jako všechny blackmetalové desky), stojí software napsaný programátorem CJ Carrem a hudebním producentem Zackem Zukowskim. Dvojice se potkala na prominentní bostonské hudební škole Berklee College of Music. Pro vytvoření blackmetalové desky nechali počítač dokonale okopírovat postupy americké metalové kapely Krallice z jejího alba Diotima. Mimochodem, skupina koncem listopadu vydala novou nahrávku Loüm. Vzorové album Carr se Zukowskim nejprve rozsekali na krátké úseky, které vložili do uměle vytvořené nervové sítě a nechali ji učit se, jak je skládat za sebou. Po čase byla umělá inteligence schopná zkomponovat vlastní album. Jeden neustále omílaný výrok zní: „Kdo neví, v jaké fázi se nachází Měsíc, nemůže poslouchat black metal.“ A tento program to ví zatraceně dobře. Výsledek je totiž až překvapivě autentický. To ostatně můžete posoudit na Bandcampu, kde je celá nahrávka k poslechu a také volně ke stažení. Jak je na tom umělá inteligence s jinými žánry? Trochu hůř dopadli s kvalitou a autenticitou další dva projekty, které vyšly v těsném závěsu za Coditany of Timeness. Album Calculating Calculating Infinity ještě poměrně dobře imituje hudbu math-coreových hvězd Dillinger Escape Plan, ale deska Deep the Beatles, programovaná po vzoru legendární liverpoolské čtveřice, spíš připomíná freejazzovou improvizaci.