„Změněný stav vědomí je naše přirozená potřeba,“ říkají odborníci na drogy

12. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy meditace - guru - intoxikace - halucinace - halucinogeny - drogy

„Všichni jsme ten stav jako děti zažili. Točili se, dělali různé pohyby nebo mačkali citlivé body na těle. Děti to dělají naschvál,“ vysvětluje psycholog a adiktolog Aleš Kuda. S psycholožkou Svatanou Bardyovou se shodli mimo jiné na tom, že konzumní společnost si z drog bere jen to, co se jí líbí a ignoruje jejich potenciál.

„Například halucinogeny mají obrovský potenciál při rituálu, ať už ho dělá šaman nebo psychoterapeut. Ale pokud si ho vezmu jen pro zábavu a bez jakéhokoliv rámce, může být velmi nebezpečný,“ varuje Aleš před lehkovážným užíváním drog. „S tím naprosto souhlasím, a proto s Českou psychedelickou společností rozjíždíme projekt psychedelické první pomoci,“ přitakává Svatava Bardynová, členka jmenované iniciativy.

Projekt pomáhá lidem, kteří se zejména na hudebních akcích a festivalech předávkují, dostanou se do špatného stavu (zažívají tzv. bad trip) nebo chtějí mírnit účinky drogy. Pokud je jim opravdu špatně, postarají se o ně odborníci a školení dobrovolníci. Odvedou je do klidného prostředí, nabídnou třeba deku, klid a bezpečné prostředí. Mohou také dostat informační letáky, kondomy, špunty do uší nebo třeba šňupátka.

Dát si tripa, ale malýho! Příběhy lidí, kteří experimentují s mikrodávkami halucinogenů

muž - mileniál

Pravidelná malá dávka halucinogenních drog – LSD, psilocybinu nebo meskalinu. Dostatečně malá, aby se nedostavily halucinace, ale přesto má účinek. Nepatrné množství těchto drog prý zvyšuje psychickou pohodu, tvořivost, dodává energii a pomáhá lépe se soustředit. Jiní uvádějí, že psychedelika v mikrodávkách mírní deprese nebo úzkosti a navrací vůli k dobrému životnímu stylu, například k meditaci, józe nebo zdravému stravování.

Léky a drogy se podle Kudy moc neliší, jde pouze o to, které látky jsou vymezeny jako legální. A i léky lidé zneužívají. „Velké téma jsou benzodiazepiny. Nejznámější je asi neurol. Ten lékaři předepisují jak lentilky, zejména praktičtí lékaři a to bez jakékoliv edukace pacientů. Přitom při jeho zneužívání vzniká silná závislost,“ varuje adiktolog.

Svatava Bardynová drogy destigmatizuje, ale zároveň varuje před jejich nebezpečím: „Lidé jsou odpovědní sami za sebe. Ale znám spoustu lidí, kteří s drogami v mládí hodně blbli a měli různé karamboly. Dneska jsou naprosto v pořádku, vystudovali vysoké školy a živí rodiny.“ Pokud se v určité fázi života dostanou do problémů s drogami nebo se na party předávkují, je dobré jim pomoci. Společnosti se vrátí, když je nenechá spadnout do problémů. Mladí lidé často drogy a jejich účinky nezvládají, u nás je to případ například rozšířené extáze (MDMA).

Psycholožka Svatana Bardyová a psycholog a adiktolog Aleš Kuda

V rozhovoru jsme dále hledali hranici mezi užíváním a zneužíváním drog. Každá závislost totiž začíná rekreačním užíváním. Dozvíte se také, proč je alkohol těžkou drogou a jak mohou drogy uškodit psychicky i fyzicky mladým lidem.

autor: Petr Bouška
Spustit audio