Adresa Petrohradská 13 hostí umělecký showcase, jaký pražské Vršovice nezažily

9. říjen 2015

Už 159 dnů funguje ateliérový komplex na adrese Petrohradská 13, což je fakt, který se jeho organizátoři rozhodli oslavit. Akce Petrohradská Opening Season #159 aneb Život umělce na 2000 m2 se koná od pátku 9. října do neděle 11. října a nabízí prezentace umělců, hudbu, filmy, ale také rozhlasový kabinet. Rezidenti nyní souběžně vystavují na adrese Újezd 13.

Samotný projekt se jmenuje Petrohradská 1.2.3. „Petrohradská 1.2.3. je Petrohradská 13 a ten projekt je na dva roky. Respektive to je odhad doby, jak dlouho tady můžeme být, poté dojde ke zbourání,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů ateliérového komplexu, pětadvacetiletý režisér a kameraman Daniel Konopáč. S o tři roky mladší kolegyní Editou Štrajtovou získali do pronájmu budovy na zmíněné adrese.

„Bylo to velmi rychlé, rozhodování trvalo asi týden. Podobný projekt jsme chtěli udělat už před rokem a půl, kdy mělo jít o komunitní filmařsko-fotografický hub, který měl fungovat na bázi členství a spolupráce a měl to být centrální bod pro filmaře s edukativním přesahem. Díky pracovní zakázce jsme se dostali do kontaktu s jednou developerskou společností. Když jsme navázali přátelštější komunikaci, tak se zmínili o tom, že vlastní opuštěné objekty, které jsou pro ně finanční přítěž a nejsou nijak spravované, protože čekají na povolení k demolici nebo přestavbě. Shodou okolností to je v dolních Vršovicích, což je vtipné, protože předtím jsme ještě s dvěma umělci měli ateliér v Sámové,“ vypráví Konopáč.

Čtěte také

Celkem hostí 58 rezidentů. Poté co vyhlásili tzv. open call, se v budově vystřídalo 120 lidí na prohlídkách ateliérů. „Nejsme kurátoři, ale místa tu není tolik, a proto musíme dělat výběr. Umělci nám posílali portfolia a životopisy. Šlo nám o to, abychom znali jejich záměr,“ vzpomíná Štrajtová, která sama studuje na Akademii výtvarných umění v Praze intermediální ateliér I. Od poloviny října chtějí oba kreativní ředitelé pořádat pravidelné přednášky a workshopy na týdenní bázi a otevřít galerii. Kromě toho mají přichystaný byt i ateliéry pro zahraniční rezidenty, které plánují získat na základě otevření výzvy, ale také spolupráce s podobně fungujícím Francouzským institutem. Třídenní festival Petrohradská Opening Season #159 má za cíl představit většinu toho, co tahle adresa umí nabídnout.

03488483.jpeg

„Nejdůležitější program bude v sobotu, kdy budou od 17 hodin otevřené ateliéry,“ připomíná Štrajtová. Od 15 hodin se zájemci mohou účastnit jedinečné komentované prohlídky dolních Vršovic se spisovatelem a historikem této městské části Petrem Kovaříkem. Na pořadu jsou ale také koncerty. „Zajímaví budou američtí Fan Letters, kteří nyní jedou evropské turné a zastaví se i u nás. Má to být propojení interaktivních a audiovizuálních médií,“ přidává Konopáč. „Oni si vytváří ručně dělané objekty, na které hrají a které hudbu převádí do obrazu,“ doplňuje Štrajtová. Dále zmiňme koncert Boy Wonder & The Teen Sensations, v sobotu pak představí Tomáš Havlen z Post-hudby svůj sólový projekt Murder Bear Doug. „Všichni hudebníci jsou nějak propojeni s uměním a intermedialitou,“ upozorňují pořadatelé.

Milovníci rozhlasových her a nerušeného poslechu si mohou vyzkoušet rozhlasový kabinet: „Bude tady místnost, možná dvě, bez oken, zatemněná, kde dochází k určité intimitě, která je s rozhlasem spojená. Lidi tu můžou vnímat informace sluchem a nenechají se zastírat vizuálním vjemem.“ Program začíná přehlídkou tvorby katedry CAS FAMU v pátek v 19 hodin.

03488486.jpeg

K akci se pojí i výstava na adrese Újezd 13, kterou lze vidět do středy 14. října s velkorysou otevírací dobou od 12 hodin dopoledne do půlnoci. „Ta budova je opuštěná 10–15 let, obchod tam také už není podobně dlouho a v rámci spolupráce s majitelem domu v Petrohradské jsme dostali přístup i do téhle budovy na týden. Výstava Život umělce na 2000 m2 je ukázka prací našich rezidentů z Petrohradské, je tam 10 obrazců od šesti umělců, hlavně malby,“ zve Konopáč na díla Veroniky Nemajovské, Ondřeje Petrlíka, Andrease Golda nebo Šimona Ondruše a Silvie Szabóové.

Petrohradská kolektiv ale oživuje uměním i další místa: „Navázali jsme spolupráci s Klementinem, které otevřelo chodby z Křížovnické ulice, ty lemují celé Klementinum a byly čtyři roky kvůli rekonstrukci zavřené. Celý projekt se zahájí naší výstavou pod kurátorským dohledem Simony Dvořákové a Evy Drexlerové. První téma je realita umělce samotného. Jsme na to zvědaví, měl by to být tříměsíční cyklus, kdy by se vždy měl vytvořit katalog, konat přednášky, debaty s jejich profesory.“

A jaký je výhled do budoucnosti na vršovické adrese? Pokud dostane majitel povolení k demolici nebo přestavbě, Konopáč a Štrajtová plánují přesun do jiné budovy s podobným osudem. Rádi by spolupracovali i s městem.

03488488.jpeg
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka