Adresa Petrohradská 13 hostí umělecký showcase, jaký pražské Vršovice nezažily

9. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03488489.jpeg

Už 159 dnů funguje ateliérový komplex na adrese Petrohradská 13, což je fakt, který se jeho organizátoři rozhodli oslavit. Akce Petrohradská Opening Season #159 aneb Život umělce na 2000 m2 se koná od pátku 9. října do neděle 11. října a nabízí prezentace umělců, hudbu, filmy, ale také rozhlasový kabinet. Rezidenti nyní souběžně vystavují na adrese Újezd 13.

Samotný projekt se jmenuje Petrohradská 1.2.3. „Petrohradská 1.2.3. je Petrohradská 13 a ten projekt je na dva roky. Respektive to je odhad doby, jak dlouho tady můžeme být, poté dojde ke zbourání,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů ateliérového komplexu, pětadvacetiletý režisér a kameraman Daniel Konopáč. S o tři roky mladší kolegyní Editou Štrajtovou získali do pronájmu budovy na zmíněné adrese.

„Bylo to velmi rychlé, rozhodování trvalo asi týden. Podobný projekt jsme chtěli udělat už před rokem a půl, kdy mělo jít o komunitní filmařsko-fotografický hub, který měl fungovat na bázi členství a spolupráce a měl to být centrální bod pro filmaře s edukativním přesahem. Díky pracovní zakázce jsme se dostali do kontaktu s jednou developerskou společností. Když jsme navázali přátelštější komunikaci, tak se zmínili o tom, že vlastní opuštěné objekty, které jsou pro ně finanční přítěž a nejsou nijak spravované, protože čekají na povolení k demolici nebo přestavbě. Shodou okolností to je v dolních Vršovicích, což je vtipné, protože předtím jsme ještě s dvěma umělci měli ateliér v Sámové,“ vypráví Konopáč.

Čtěte také

Celkem hostí 58 rezidentů. Poté co vyhlásili tzv. open call, se v budově vystřídalo 120 lidí na prohlídkách ateliérů. „Nejsme kurátoři, ale místa tu není tolik, a proto musíme dělat výběr. Umělci nám posílali portfolia a životopisy. Šlo nám o to, abychom znali jejich záměr,“ vzpomíná Štrajtová, která sama studuje na Akademii výtvarných umění v Praze intermediální ateliér I. Od poloviny října chtějí oba kreativní ředitelé pořádat pravidelné přednášky a workshopy na týdenní bázi a otevřít galerii. Kromě toho mají přichystaný byt i ateliéry pro zahraniční rezidenty, které plánují získat na základě otevření výzvy, ale také spolupráce s podobně fungujícím Francouzským institutem. Třídenní festival Petrohradská Opening Season #159 má za cíl představit většinu toho, co tahle adresa umí nabídnout.

03488483.jpeg

„Nejdůležitější program bude v sobotu, kdy budou od 17 hodin otevřené ateliéry,“ připomíná Štrajtová. Od 15 hodin se zájemci mohou účastnit jedinečné komentované prohlídky dolních Vršovic se spisovatelem a historikem této městské části Petrem Kovaříkem. Na pořadu jsou ale také koncerty. „Zajímaví budou američtí Fan Letters, kteří nyní jedou evropské turné a zastaví se i u nás. Má to být propojení interaktivních a audiovizuálních médií,“ přidává Konopáč. „Oni si vytváří ručně dělané objekty, na které hrají a které hudbu převádí do obrazu,“ doplňuje Štrajtová. Dále zmiňme koncert Boy Wonder & The Teen Sensations, v sobotu pak představí Tomáš Havlen z Post-hudby svůj sólový projekt Murder Bear Doug. „Všichni hudebníci jsou nějak propojeni s uměním a intermedialitou,“ upozorňují pořadatelé.

Milovníci rozhlasových her a nerušeného poslechu si mohou vyzkoušet rozhlasový kabinet: „Bude tady místnost, možná dvě, bez oken, zatemněná, kde dochází k určité intimitě, která je s rozhlasem spojená. Lidi tu můžou vnímat informace sluchem a nenechají se zastírat vizuálním vjemem.“ Program začíná přehlídkou tvorby katedry CAS FAMU v pátek v 19 hodin.

03488486.jpeg

K akci se pojí i výstava na adrese Újezd 13, kterou lze vidět do středy 14. října s velkorysou otevírací dobou od 12 hodin dopoledne do půlnoci. „Ta budova je opuštěná 10–15 let, obchod tam také už není podobně dlouho a v rámci spolupráce s majitelem domu v Petrohradské jsme dostali přístup i do téhle budovy na týden. Výstava Život umělce na 2000 m2 je ukázka prací našich rezidentů z Petrohradské, je tam 10 obrazců od šesti umělců, hlavně malby,“ zve Konopáč na díla Veroniky Nemajovské, Ondřeje Petrlíka, Andrease Golda nebo Šimona Ondruše a Silvie Szabóové.

Petrohradská kolektiv ale oživuje uměním i další místa: „Navázali jsme spolupráci s Klementinem, které otevřelo chodby z Křížovnické ulice, ty lemují celé Klementinum a byly čtyři roky kvůli rekonstrukci zavřené. Celý projekt se zahájí naší výstavou pod kurátorským dohledem Simony Dvořákové a Evy Drexlerové. První téma je realita umělce samotného. Jsme na to zvědaví, měl by to být tříměsíční cyklus, kdy by se vždy měl vytvořit katalog, konat přednášky, debaty s jejich profesory.“

A jaký je výhled do budoucnosti na vršovické adrese? Pokud dostane majitel povolení k demolici nebo přestavbě, Konopáč a Štrajtová plánují přesun do jiné budovy s podobným osudem. Rádi by spolupracovali i s městem.

03488488.jpeg
Spustit audio