Africké skejtování. Mosambik mě naučil, že život je skvělej, říká Martin Loužecký ze Skate World Better

10. březen 2020

Martin Loužecký při absolvování afrických studií v Kodani dostal nápad a pod hlavičkou svojí organizace Skate World Better postavil v Mosambiku dva skateparky. A má další plány…

Martin Loužecký studuje africká studia na Kodaňské univerzitě. Miluje skateboarding. Svoje zájmy spojil ve vlastním projektu Skate World Better. S ním vyrazil postavit skatepark v Mosambiku. „Do Afriky mě to táhlo odjakživa, mimo jiné proto, že je to kontinent, o kterém máme nejmenší povědomí,“ říká Martin, který mimo jiné umí portugalsky, francouzsky i anglicky, takže má pro postkoloniální Afriku výborné jazykové vybavení. „Afrika je dnes na vzestupu a má velký potenciál. Za vším ale v mém případě vězí hlavně vášeň.“

Spousta mladých a žádné skate parky

Mosambik zažívá takzvanou „youth bulge“, tedy obrovskou převahu mladých generací. (A taky velký problém s infekcí virem HIV.) „My a naši kámoši věříme, že skateboading můžeme využít jako nástroj prevence proti drogám a toulání se se špatnejma partičkama, a ze skateparku bychom tak rádi udělali příjemný místo, kde se všichni budou moct scházet, skejtovat nebo se třeba věnovat umění,“ vysvětlují Martin a jeho kolegové, proč nakonec zamířili do Maputa, hlavního města Mosambiku. První základy povědomí o skateboardingu už v zemi byly.

Úplatky každý den

V Maputu, které se zrodilo z bývalého hlavního města Portugalské východní Afriky, a v jednom z jeho suburbií se nakonec podařilo postavit dva skate parky. „Centrum Maputa tvoří výškové budovy, kde to vypadá jako v Praze na Pankráci, a také cenově se řada míst vyrovná Evropě. V okolních čtvrtích už je asfaltová silnice, kanalizace nebo elektřina bez výpadků vzácností a lidé bydlí v domech bez oken,“ popisuje Martin Loužecký.

Martin Loužecký postavil v Mosambiku dva skateparky

V rámci svého projektu jednal s úřady, vlastníky pozemků, rodinami, dětmi i policií, o které si nedělá žádné iluze. Otevřeně říká, že na úplatcích zaplatil průměrně několik tisíc korun denně. Mosambik ale charakterizuje jako zemi, kde se lidé hodně smějí a jsou šťastní. „Hodně pro mě udělali. V Evropě jsme vystresovaní z každé blbosti, Mosambičané umějí mít radost. Uvědomil jsem si, že život je skvělej ve svých nejzákladnějších mantinelech.“

Poslechněte si kompletní záznam pořadu Casablanca! Dozvíte se z něj taky, že u dvou postavených skateparků nechce organizace Skate World Better zůstat. O dalších plánech se můžete dozvědět vít na webu www.swb.dk anebo instagramu @skateworldbetter. Na podzim se o projektu chystá i dokumentární film.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.