Američtí farmáři kupují 40 let staré traktory. Jejich oprava vyjde levněji než u moderních strojů

9. leden 2020

Traktor z roku 1980 se dvěma tisíci najetých kilometrů se nedávno v americké Nebrasce prodal za 43 500 dolarů. To je zhruba polovina ceny moderního traktoru. Důvodem je, že čím dál větší množství farmářů právě tyto 40 let staré stroje využívá k práci. Na rozdíl od moderních traktorů jsou totiž schopni je opravit.

Problémem není malá fyzická zručnost farmářů, ale počítače. Moderní stroje totiž často mají určitý druh softwaru. V případě závady proto bývá jejich oprava náročnější. Řada firem navíc své zboží chrání tím, že zákazníkům domácí opravu vůbec neumožňuje. Ti pak musí využít jen autorizované servisy, které za své služby účtují vyšší ceny. Někteří farmáři si proto na své stroje stahují nelegální software, díky kterému můžou firemní zabezpečení obejít.

Nejde ale jen o problém farmářů, podobně jsou na tom i zákazníci společnosti Apple, která oficiálně dovoluje opravu mobilu jen v autorizovaných obchodech. Viceprezident Applu byl ostatně právě kvůli této firemní politice vypovídat před Kongresem. Společnost se bránila mimo jiné tím, že uživatelé chytrého mobilu by se mohli při domácí opravě zranit. Kvůli podobným případům v Americe vzniklo hnutí right-to-repair. To chce, aby měl každý Američan v budoucnu možnost si své přístroje sám opravovat. Tématu se ve své prezidentské kampani věnují i Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders.

autor: voh
Spustit audio
 • Kanadský národní park vyzývá obyvatele, aby pokáceli ovocné stromy. Lákají medvědy

  23. září 2022
  Ovocné stromy a keře na zahradách Kanaďanů mohou kvůli nenasytným medvědům představovat bezpečnostní riziko

  Kanadské úřady vyzvaly obyvatele Národního parku Jasper, aby na svých zahradách pokáceli ovocné stromy. Podle správy parku totiž lákají medvědy, kteří mohou člověka ohrožovat a navíc se touto dobou mají chystat k zimnímu spánku. Informuje o tom britský server Guardian.

  „Medvědi, kteří dlouhodobě žijí v blízkosti lidí a jejich obydlí mají často přístup i k jejich jídlu nebo odpadkům. Narůstá tak riziko útoku,“ varuje správa parku obyvatele. Podle ní riziko představují zejména nepůvodní jabloně, dále třešně, ale taky nejrůznější ovocné keře lákající medvědy, kteří vyhledávají vysoce kalorickou potravu před blížící se zimou.

  Dosavadní snahy zaměstnanců parku vyhnat medvědy z městečka selhaly. V minulosti už se správa parku snažila zvířata například vystrašit tak, že na ně házela míčky naplněné barvou nebo pouštěla hlasité zvuky. Podle Guardianu to ale nemělo větší efekt.

  Že se medvědům v blízkosti lidských obydlí ve městě Jasper líbí, potvrzují i videa ze sociálních sítí. Jedno z nich například ukazuje medvěda, jak se houpe na větvi. Na dalším zase můžeme vidět medvědici, jak leze po střeše domu poté, co spořádala neupřesněné ovoce. Instagramový účet Jasper Tour Company ale upozorňuje, že na stromě v blízkosti domu spí její i mláďata a medvědice tak může být agresivní.

  „Medvědi odsud odcházejí velmi neradi a ovocné stromy, které pro ně představují bohatou kořist, tomu moc nepomáhají,“ uvádí vládní organizace Parks Canada. Správa parku nabízí obyvatelům s kácením stromů pomoc. K zemi jich ve městě padlo už minimálně dvacet. Přes speciální program si obyvatelé navíc můžou zažádat o pomoc se sběrem ovoce. „Je to nezbytné z hlediska ochrany přírody a veřejné bezpečnosti,“ shrnuje radnice v prohlášení.

 • Etnické menšiny z chudších ruských regionů mobilizují úřady častěji

  23. září 2022
  Ruský branec

  Ruské úřady zřejmě při mobilizaci sází na etnické menšiny z chudších regionů země. Právní znění ohlášené mobilizace je navíc tak vágní, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi dovoluje na Ukrajinu poslat mnohem víc vojáků než avizovaných 300 tisíc. Tématu se věnuje britský server Guardian.

  „Není to částečná mobilizace, je to stoprocentní mobilizace,“ říká Alexandra Garmazhapova z aktivistické Nadace Svobodné Burjatsko. Organizace v regionu mapuje, kolik mužů už dostalo povolávací rozkaz. Podle Garmazhapové úřady povolaly několik mužů starších padesáti let, což odporuje prohlášení Kremlu, který tvrdí, že se mobilizace bude týkat jenom lidí se zkušenosti z armády a s bojovými zkušenostmi.

  Ruský nezávislý server Novaja Gazeta, jehož redakce se krátce po propuknutí války na Ukrajině přesunula do lotyšské Rigy, upozorňuje, že se mobilizace může ve skutečnosti týkat až jednoho milionu mužů. Guardian ale upozorňuje na to, že toto tvrzení nelze ověřit.

  Co je však podle Guardianu zřejmé, je to, že se Ruskem vedená válka více podepisuje na etnických minoritách žijících v odlehlých částech země. Už v prvních měsících války umíralo na Ukrajině procentuálně více Rusů z například už zmíněného Burjatska než z jiných částí země.

  Web rádia Svobodná Evropa informuje o tom, že se ruská armáda nachází v personální krizi a nové bojovníky verbuje ze Severního Kavkazu. Vojáky poté organizuje do jednotek podle jejich etnicity a s minimálním výcvikem je nasazuje do bojů na Ukrajině. Podle Sergeje Krivenka z lidskoprávní organizace Citizen Army Law vytváří ruské úřady podobné jednotky po celé zemi, ale jejich cílem jsou častěji oblasti s nižší životní úrovní a menšími platy, právě jako je například severní část Kavkazu.

 • Jednoduché linie a obrovská okna. Tak bude vypadat nová lanovka na Petřín

  22. září 2022
  Vítězný návrh lanovky na Petřín od Anny Marešové

  Novou podobu petřínské lanovky navrhla designérka Anna Marešová a její tým. Vyznačuje se jednoduchými liniemi, obrovskými okny a vtípkem odkazujícím na romantickou pověst Petřína. 

  „Rozhodli jsme se jít cestou udržitelného a funkčního, nikoli okázalého designu a vytvořili jsme nadčasovou variantu, která bude sloužit lidem a bavit je minimálně dalších 30 let,“ říká Anna Marešová.

  Lanovka bude disponovat panoramatickými okny, která budou umístěna i ve střešní části. Vůz bude rozdělen do čtyř oddílů a každý bude mít samostatné vstupní dveře. To má podle designérů zajistit pohodlnější nastupování a vystupování cestujících. Kapacita vozů bude až 120 stojících lidí. Spodní část vozu bude určena pro vozíčkáře nebo cestující s dětmi, informuje server Protišedi.

  „Soutěž se týkala pouze vozů, ale moc rádi bychom proměnili i nástupiště, aby se usnadnil nástup pro kočárky a lidi na vozíku. A samozřejmě aby se nástupiště celkově zpříjemnila, proto jsme si dovolili i malou proměnu dolní stanice na Újezdu,“ dodává Anna Marešová.

  Designéři při tvorbě nové podoby vozu mysleli i na místo, kde se bude lanovka používat. Jelikož je Petřín spojen s láskou a legrací, tak do celkového designu vozu zakomponovali i originální prvek: „Chtěli jsme do jízdy dostat ještě více zábavy, a tak hra se světly začíná právě v okamžiku, kdy se dva vozy po cestě potkávají. Těsně před tím, jeden vůz na druhý laškovně mrkne. Ten se zastydí a celý zčervená – interiérová světla zčervenají a celý vůz uvnitř zrůžoví,“ popisuje Anna Marešová.

 • Světový potravinový řetězec ovládá jen hrstka společností

  22. září 2022
  sklizeň, obilí

  Dominance několika společností, které kontrolují globální potravinový řetězec, se zvyšuje. K odhalení přispěla umělá inteligence, která pomohla zanalyzovat takzvaná big data. Informuje o tom britský server Guardian.

  Podle environmentální organizace ETC kontrolují čtyřicet procent celosvětového trhu s komerčním osivem pouze dvě firmy. Před pětadvaceti lety přitom stejný podíl kontrolovalo deset společností. Podobný trend lze podle organizace vysledovat i u obchodování se zemědělskými komoditami, nad kterými má celosvětovou nadvládu deset firem.

  Zpráva odhaluje i rostoucí vliv čínských firem. Čínská státní společnost Cofco je nově druhou největší zemědělskou společností na světě, před ní je jenom americká Cargill, jejíž tržby v roce 2020 přesáhly sto miliard dolarů, v přepočtu skoro dva a půl bilionu korun. Čínská vláda kontroluje i největšího obchodníka s osivy, pesticidy a biotechnologiemi, společnost Syngenta. Firma v roce 2020 zastoupila zhruba čtvrtinu světového trhu se zemědělskými chemikáliemi, čímž se řadí daleko před německé společnosti Bayer a BASF

  „Znepokojivé je to, že firmy můžou manipulovat zákazníky, omezovat práva zemědělců nebo manipulovat zaměstnance potravinového řetězce,“ říká Jim Thomas z ETC. Ekologická organizace zjistila, že nadnárodní společnosti používají umělou inteligenci, roboty nebo drony k restrukturalizaci potravinářského systému. Potravinářské společnosti se obhajují tím, že používání těchto technologií jim umožňuje větší efektivitu, čímž snižují spotřebu vody, hnojiv nebo pesticidů a zároveň také náklady pro spotřebitele.

  Rostoucí dominance malého počtu společností na světovém trhu je ale podle ETC znepokojující. Jenom malý počet lidí má totiž moc nad globálním potravinovým systémem, a to v době, kdy svět čelí rostoucím cenám potravin, klimatickým změnám a krizi biologické rozmanitosti, píše The Guardian.

 • Populární streamovací platforma Twitch zakáže vysílání hazardních her

  22. září 2022
  herní platforma twitch smart telefon

  Streamovací Platforma Twitch zakáže uživatelům zveřejňovat videa, na kterých hrají automaty, ruletu nebo kostky na nelicencovaných stránkách. O rozhodnutí společnosti informuje britský server Guardian.

  Americká společnost tak reaguje na skandál populárního streamera ItsSlikera, který se přiznal, že z ostatních uživatelů Twitche vylákal tisíce dolarů, aby ukojil svoji závislost na hazardních hrách.

  „Hazardní hry na Twitchi řešíme už delší dobu, sdílení linků na ně je na naší platformě sice zakázané, ale někteří uživatelé toto pravidlo obcházejí a hry streamují, čímž ostatní uživatele ohrožují,“ uvedla společnost na Twitteru.

  Právě zastavit šíření sponzorovaných streamů se společnosti dlouhodobě nedaří. V červenci minulého roku jeden uživatel Twitche časopisu Wired řekl, že ze streamování hazardních her si může vydělat až 30 tisíc dolarů za hodinu, v přepočtu zhruba 746 000 Kč.

  Zákaz se nevztahuje na sportovní sázky nebo poker, jeho cílem je ale omezit vysílání hazardního obsahu, při kterém není jasné, jaký je vztah mezi streamerem a vlastníky hazardních webů.

  Podle Guardianu totiž mají někteří uživatelé blízké vazby na hazardní weby. Například streamer Richard Bengston, spolumajitel esportové skupiny FaZe, která vlastní webovou stránku umožňující uživatelům sázet takzvané CS:GO skiny, uvedl, že v době největší slávy stránka vydělávala na streamech zhruba 200 tisíc dolarů denně, v přepočtu skoro pět milionů korun.

  Zákaz vysílání hazardních her začne na Twitchi platit 18. října.

 • Ovoce je přebytek. Sady se proto otevírají zájemcům o samosběr

  21. září 2022
  jablka, sklizeň, jablečný sad

  Pěstitelé ovoce otevírají sady zájemcům o samosběr. Důvodem je bohatá úroda, kterou nemá kdo sklízet a vysoká cena elektřiny prodražující skladování ovoce. Zájemcům o samosběr, a to především jablek, se sady otevřou už příští týden v pondělí. Informuje o tom český server Ekolist.

  Web Ovocnářské unie informuje o cenách ovoce a konkrétních lokalitách, kam si můžou lidé zajet. Jedná se o Veleboř na Šumpersku, sady Lučice na Prostějovsku, sady Životice na Karvinsku, sady Velké Bílovice na Břeclavsku, sady Sedlnice na Novojičínsku a prostějovské Zemědělské družstvo Moravan. Na stránkách se zájemci můžou také dozvědět konkrétní dny, kdy budou sady otevřené. Každý podnik si totiž otevírací dobu upravuje sám.

  Některé sady kromě jablek nabízejí i další druhy ovoce, upozorňuje Zdeňka Klemšová z Ovocnářské unie Moravy a Slezska: „Ti, kteří mají i jiné ovoce ke sklizni, například hrušky či pozdní švestky, tak mohou nabízet k samosběru i toto ovoce.“

  Podle Ekolistu je kromě bohaté úrody důvodem samosběru i zvyšující se cena elektřiny a nedostatek pracovních sil. Právě drahá elektřina výrazně prodraží skladování jablek, protože je ve skladech třeba udržovat velmi nízké teploty. Skladování se proto nemusí vyplatit a pěstitelé raději nechají ovoce na stromech.

 • Snoop Dogg učí děti pomocí seriálu na YouTube diverzitě nebo sociálním dovednostem

  21. září 2022
  Z youtubového kanálu Doggyland - Kids Songs & Nursery Rhymes
  Americký rapper Snoop Dogg si založil kanál na YouTube a pomocí říkanek inspirovaných hip hopem chce učit děti nové dovednosti. Informuje o tom sociální síť Diply.

  „Vždycky jsem chtěl udělat seriál pro děti, který bude inspirovaný hiphopovou kulturou a to se vším všudy, od hudby až po postavy,“ říká rapper. Kanál s názvem Doggyland nabízí řadu krátkých videí určených pro děti. Hlavní postava, Bow Wizzle, které Snoop Dogg propůjčil svůj hlas, dětem zábavnou formou vysvětluje, jak je důležité věřit sám sobě, oslavovat jinakost nebo mluvit o svých emocích.

  Nejsledovanější video Wheels On The Bus má přes milion a půl zhlédnutí. Známou dětskou písničku rapper upravil do hiphopové podoby. Zatímco některá videa mají děti hlavně pobavit, další mají výchovný účel. Ve videu Everybody's Different Snoop Dogg například vysvětluje, že je v pořádku, když je každý člověk jiný. V dalším videu dětem zase říká, že je v pořádku mluvit o svých emocích a náladě.

  Na tvorbě videí Snoop Dogg spolupracuje s americkým hercem Claudem Brooksem, tvůrcem dětského seriálu Hip Hop Harry, který byl ve své době průkopníkem diverzity na televizních obrazovkách. Po hudební stránce se na seriálu zase podílí zpěvák October London. Kromě platformy YouTube je album Doggyland - Kids Songs & Nursery Rhymes dostupné i na streamovacích platformách.

 • Návštěva muzea jako lék na duševní nemoci. Můžou ji předepsat lékaři v Bruselu

  21. září 2022
  galerie, muzeum, obrazárna

  Lékaři v Belgii můžou pacientům s duševními poruchami předepsat návštěvu muzea. Šestiměsíční zkušební program představila jedna z největších bruselských nemocnic. Jeho cílem je zlepšit psychický stav pacientů. Informuje o tom server Smithsonian Magazine.

  Bruselská muzea přivítají pacienty, kteří se léčí například s úzkostmi, stresem nebo depresemi. Návštěvu městem spravovaných kulturních institucí můžou od tohoto měsíce předepisovat lékaři z CHU Brugmann, jedné z největší bruselských nemocnic.

  „Umění pomáhá všem bytostem zapomenout na jejich smrtelnost,“ říká pro server Politico Vincent Lustygier, psychiatr z Brugmannovy nemocnice. „Během pandemie koronaviru smrt doslova číhala za dveřmi. Od té doby přibylo lidí s duševními poruchami,“ dodává.

  Pacienti, kterým lékaři předepíšou návštěvu muzea nebo galerie, budou mít možnost zdarma prozkoumat například současné umění v galerii CENTRALE, systém starodávné kanalizace v Sewer Museum nebo látky a textilie ve Fashion and Lace Museum.

  Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z roku 2019, která zanalyzovala více než tři tisíce studií, je umění důležitou prevencí duševních nemocí a zároveň je pomáhá i léčit. Podobně jako cvičení může návštěva galerie zvýšit hladinu serotoninu a je vhodná například pro pacienty, kteří mají problémy s pohybem.

  Brusel je prvním evropským městem, který takový program zavádí. Podobná iniciativa už ale vznikla například v roce 2018 v kanadském Montréalu.

 • Na zemi žije 20 biliard mravenců, váží více než volně žijící ptáci a savci dohromady

  20. září 2022
  Mravenec

  Na celém světě žije asi 20 biliard mravenců, uvádí nový výzkum zveřejněný serverem The Conversation. Podle jejich odhadů tento počet mravenců odpovídá biomase přibližně o hmotnosti 12 milionů tun uhlíku. To je více než celková hmotnost volně žijících ptáků a savců a asi 20 procent celkové lidské biomasy.

  Celkový počet mravenců, tedy 20 000 000 000 000 000 kusů, je podle serveru pouze „konzervativní odhad“. Hodnota biomasy je pak vypočítána na tento počet mravenců průměrné velikosti.

  Hmotnost organismů se obvykle měří podle jejich uhlíkového složení. Uhlík tvoří pouhou polovinu suché hmotnosti mravence. Pokud by vědci započítali i hmotnost dalších tělesných prvků, byla by jejich celková hmotnost na světě ještě vyšší, dodává The Conversation.

  Výzkum zahrnoval analýzu 489 studií populací mravenců vědců z celého světa, zaměřil se na hlavní biotopy včetně lesů, pouští, pastvin a měst. Při sběru a počítání mravenců se používaly standardizované metody, jako jsou nástražné pasti a vzorky listového opadu.

  Jak server upozorňuje, místa odběru vzorků jsou nerovnoměrně rozmístěna napříč geografickými regiony. Chybí i detailní informace informací o počtu mravenců žijících na stromech nebo v podzemí.

  Na světě existuje více než 15 700 pojmenovaných druhů a poddruhů mravenců. Vysoký stupeň sociální organizace jim umožnil osídlit téměř všechny ekosystémy a oblasti na celém světě. Pro ně jsou mravenci nepostradatelnou součástí přírody – mimo jiné provzdušňují půdu, roznášejí semena, rozkládají organický materiál, vytvářejí životní prostředí pro další živočichy a tvoří důležitou součást potravního řetězce.