Balanc o neúspěchu a umění prohrávat. Na lavičce poražených se učíme soucitu a poznání důležitého
„Existuje nepsané přikázání. Vyhrávej. Může to vyvolávat úzkost a vytvářet nároky na řadu z nás. Společnost bere úspěch příliš materialisticky, počítá peníze a trofeje,” myslí si psycholog a psychoterapeut Aleš Borecký. Kdy se vám naposledy něco nepovedlo, třeba něco velkého? Rozchod, vyhazov z práce, nedodržené předsevzetí? Proč je důležité naučit se prohrávat a co si z neúspěchů brát?
„Prohra je součást reality, našich životů. Většinou po ní vybují spousta emocí, kterým je třeba dát prostor a nějaký smysl.“ Pokud nebudeme s neúspěchy a prohrami pracovat, můžeme zahořknout, rezignovat a být na život i blízké agresivní nebo manipulativní. Emoce jsou duševní materiál, dají se prý přetavit. Třeba stud v hrdost, vztek v sílu, strach v odvahu a bolest v soucit.
„Prohra nám může ukázat, že o něco v životě stojíme. O něco, co má hodnotu.“ Není lehké poznat, zda neúspěch signalizuje nedostatek snahy, zkušeností nebo to, že se pokoušíme uspět v oblasti, která pro nás zkrátka není. Ale když budeme poznávat svůj vnitřní svět, dokážeme potom lépe tyto věci od sebe odlišit. Pomoci může terapie. Nebo když budeme mluvit v bezpečném prostředí o tom, co se nám nepovedlo. „Co přejde přes rty, má větší váhu, než když to zůstane uvnitř.“
„Existují výzkumy na téma, čeho lidé litují před smrtí. Lítost se vztahovala k tomu, že člověk něco nezkusil. I bolavé zkušenosti byly nakonec hodnocené jako cenné.“ Bolest je signálem, že žijeme. Prohra může ukázat citlivá místa a na bolest ega. Třeba zklamání, že nebudu slavný nebo bohatý. Se skutečnou bolestí duše se pracuje jinak.
Proč je úspěch a spokojenost někdy vedlejší produkt našeho života? Jak se vyhnout zahořknutí a rezignaci? Co je životopis neúspěchů? Uslyšíte v magazínu Balanc.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.