Bára Zmeková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bára Zmeková

Křehkost hudebních aranží, naléhavost osobních textů a cit pro detail posilují pozici písničkářky Báry Zmekové jako jedné z nejoriginálnějších tváří českého indie folku.

Talentovaná zpěvačka a skladatelka ve svých písních zdařile střídá polohy šansonu, folku a postupů klasické hudby, nebojí se ale využívat třeba i elektronické syntezátory. V roce 2013 debutovala s albem Ještě kousek poté, co uspěla v soutěži 1BAND2PLAY časopisu Full Moon. Diváky i kritiky hned zaujala kombinací osobitého hlasu a originálních osobních výpovědí. Svým poetickým textařstvím mimo jiné odkazuje i k tradici moravského skladatele Jiřího Bulise.

Jemné, ale zároveň naléhavé písně představila i loni na oceňovaném albu Lunaves. Kvalitu desky, kterou produkoval Ondřej Ježek, pak potvrdily přední příčky ve výročních hudebních žebříčcích i nominace na cenu Anděl v kategoriích Objev roku a Sólová interpretka.

Bára Zmeková

Fragile musical textures, deep-cutting personal lyrics and attention to detail make Bára Zmeková one of the most original faces of Czech indie-folk.

Talented singer and composer Bára Zmeková mixes chanson, folk and even classical music with a sprinkle of synthesisers. Debuting in 2013 with her album Ještě kousek, she had already gained attention by winning in Full Moon Magazines 1BAND2PLAY competition. Audiences and critics were lured in by her hypnotic voice and lyrics barely holding anything back. Her poetic writing takes its cues from the tradition of Moravian composer Jiří Bulis. Fragile but urgent songs are what made her last year’s record Lunaves truly a stand-out effort. Produced by local legend Ondřej Ježek, the album reached peak positions in many Album of the Year charts and was short-listed for the Anděl prize in both Newcomer of the Year and Female Solo Artist categories.