Bažiňák Swamper se brodí v barvách sítotisku

25. listopad 2014
03258016.jpeg

„Boží, můžu si ji nechat?“ Dětskou radost ve mně právě vyvolala nálepka, kterou mi během několika vteřin na svém sítotisku udělal pardubický grafik, tiskař, muzikant a pořadatel koncertů Honzin. Poblíž Pardubic si vede svou DIY tiskárnu Swamper a v útulné dílničce tvoří trička, plakáty i obaly desek. Zásobuje nejen místní underground, ale i zahraniční kapely, jako třeba Someone Still Loves You Boris Yeltsin.

„Swamper je pro mě něco ze dna. Pořád se to pachtí v blátě,“ vysvětluje název Honzin a na sítotisk přitom rozmazává hustou barvu připomínající dehet. Podle slovníku Urban Dictionary je swamper každodenní pomocník v pozadí – a i to docela vystihuje Honzinovu práci. „Celé to vzniklo z naší potřeby. S kapelou jsme potřebovali trička na koncerty a na tour. Vyplynulo z toho, že po tričkách přišly obaly na desky, a pak se přidali i kamarádi,“ vysvětluje Honzin zrod Swamperu. Nakonec se tisky rozšířily i do světa, a to díky spolupráci s Jakubem „Lilkem“ Ďuraškem, zakladatelem kazetového labelu Stoned to Death Records a organizátorem koncertů, který do Čech často vozí zahraniční kapely. A ty kromě dodávky nebo několika štací s natěšenými fanoušky často chtějí i speciální tour trika.

03258017.jpeg

Nejvíc pyšný je Honzin na merchandising pro společné tour německých Burt a domácích Klutz, trika i tašky navrhoval sám. „Je to takový klišé – lebka muflona v geometrických tvarech,“ popisuje přitom skromně. Vůbec největší radost mu na celé práci dělá fakt, že se díky DIY přístupu cítí svobodně: „Chceš vydat kazetu, najdeš na půdě pár kusů, přetočíš je. Děláš si, co chceš, tohle je ten ventil, kterej mě naplňuje.“

Swamper se ale nevěnuje jenom tisku. Tak, jako se brodí v sítotiskových barvách, se pohybuje i v pardubickém undergroundu, zmiňuje přitom kromě kultovní scény Divadla a klubu 29 i vlastní zkušebnu. „Děláme tam taky koncerty, zkoušky, grilovačky, teď jsme měli první schůzku pardubické filiálky Food Not Bombs.“

Swamper se nechystá expandovat a zdá se, že je mu příjemnější zůstávat v menších močálech vlastní scény. Jestli ale máte kapelu a chystáte tour na vlastní pěst, hledáte možná právě Honzina.