Bohoslužba Římskokatolické církve ze Svaté hory u Příbrami

18. březen 2018

Bohoslužba Římskokatolické církve z baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Svaté Hoře u Příbrami. Celebruje P. David Horáček.

Svatá Hora je mariánská svatyně 60 km jihozápadně od Prahy nad městem Příbramí. První kaple zde stála už v polovině 13. století. Důvodem mariánského kultu je gotická soška Panny Marie, jejíž autorství se připisuje prvnímu pražskému arcibiskupu Arnoštu z Pardubic.

Rozkvět tohoto poutního místa začal už v rudolfínské době. Existují důkazy, že tehdy sem přicházeli nejen katolíci, ale i utrakvisté. Jezuité, kteří přišli roku 1647 z Březnice, vtiskli poutnímu areálu dnešní podobu raně barokní architektonické perly. Zasloužili se také o rozvoj poutí, který vyvrcholil roku 1732 korunovací Svatohorské Madony. Od roku 1861 zde působí řád redemptoristů. Jejich péčí bylo zkultivováno především okolí Svaté Hory a vybudována infrastruktura. Roku 1905 byl poutní areál povýšen na papežskou baziliku jako první v tehdejší Rakousko-Uherské monarchii. Svatá Hora je stále živým poutním místem s velkou duchovní a kulturní tradicí i přítomností.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.