O pořadu Bourání

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Mluvíme s architekty, designéry a dalšími tvůrci o jejich práci – tedy o našich domech, náměstích, parcích a městech. Architektura je všude kolem nás a má přímý vliv na to, jak naše prostředí vypadá a jak se v něm cítíme. Proto se ptáme na zvídavé a klidně i nepříjemné otázky.

Zajímají nás projekty i realizace. Staré i nové stavby. Dobrý i špatný vkus. Sledujeme, jaký vliv mají stavby na životní prostředí, udržitelnost a ohleduplnost k přírodě i ke kontextu. Ptáme se na názory běžných uživatelů – protože odborníci nemají vždycky pravdu. Přinášíme trendy i antitrendy – a necháváme na vás, abyste si vybrali, co vám nejvíc sedí.

O autorce:

Karolína Vránková je novinářka, která sleduje architekturu, design a další kreativní disciplíny a píše o nich pro Respekt, earch.cz, Eru21 a jiná média.

Čas vysílání: každé pondělí od 18 hodin

Všechny díly pořadu najdete zde nebo odebírejte podcast na wave.cz/podcasty

Historie pořadu: Bourání vysíláme od roku 2009, tehdy ho připravoval a moderoval Adam Gebrian, který tak představoval architekty a jejich práci. S rostoucím zájmem publika se v Bourání objevovaly rozhovory s kreativními lidmi z různých oborů, které s architekturou volně souvisí, od grafických designérů přes fotografy, teoretiky architektury, výtvarné umělce až po objednavatele práce. V roce 2020 začala Bourání připravovat Karolína Vránková. Dramaturgyní pořadu je Terezie Jirásková.

Pořad připravují

Další pořady

 • Lásky čas

  Podcast pro lepší randění v Česku. O příjemných i rozpačitých momentech při hledání lásky a navazování vztahů napříč etniky.

 • Brrrap

  Rapová série Brrrap je podcast, který se zajímá o to, co se honí rapperům v hlavě, když nedrží mikrofon v ruce. Za jaké kariérní rozhodnutí by si rappeři nafackovali?

 • Rituál

  Čas letošního rituálu se blíží a všichni začínají mít strach. Jedno je jisté. Někdo musí být potrestaný... Radio Wave uvádí podcastový thriller o vině, bolesti a svědomí.

 • Prolomit vlny

  Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.