O pořadu Bourání

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Mluvíme s architekty, designéry a dalšími tvůrci o jejich práci – tedy o našich domech, náměstích, parcích a městech. Architektura je všude kolem nás a má přímý vliv na to, jak naše prostředí vypadá a jak se v něm cítíme. Proto se ptáme na zvídavé a klidně i nepříjemné otázky.

Zajímají nás projekty i realizace. Staré i nové stavby. Dobrý i špatný vkus. Sledujeme, jaký vliv mají stavby na životní prostředí, udržitelnost a ohleduplnost k přírodě i ke kontextu. Ptáme se na názory běžných uživatelů – protože odborníci nemají vždycky pravdu. Přinášíme trendy i antitrendy – a necháváme na vás, abyste si vybrali, co vám nejvíc sedí.

O autorce:

Karolína Vránková je novinářka, která sleduje architekturu, design a další kreativní disciplíny a píše o nich pro Respekt, earch.cz, Eru21 a jiná média.

Čas vysílání: každé pondělí od 18 hodin

Všechny díly pořadu najdete zde nebo odebírejte podcast na wave.cz/podcasty

Historie pořadu: Bourání vysíláme od roku 2009, tehdy ho připravoval a moderoval Adam Gebrian, který tak představoval architekty a jejich práci. S rostoucím zájmem publika se v Bourání objevovaly rozhovory s kreativními lidmi z různých oborů, které s architekturou volně souvisí, od grafických designérů přes fotografy, teoretiky architektury, výtvarné umělce až po objednavatele práce. V roce 2020 začala Bourání připravovat Karolína Vránková. Dramaturgyní pořadu je Terezie Jirásková.

Pořad připravují

Další pořady

 • Zkouškový

  Zkouškový je první český hraný podcastový seriál pro mladé posluchače. Šest hrdinů a hrdinek v seriálu řeší to, co asi všichni známe. 

 • Šeptem

  Šeptem je intimní podcast o vztazích, lásce a sexu, který se nestydí. Je pro všechny, které baví poslouchat soukromé příběhy, zpovědi i otevřené rozhovory.

 • On Air

  Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

 • Pracanti

  Pracanti jsou podcastová série Evy Svobodové o první pracovní zkušenosti mladé generace. Jak si mladí lidé práci vybírají? A co při ní prožívají?