Bourání s Petrem Hlaváčkem

4. duben 2012

Hostem 109. dílu Bourání byl architekt a vysokoškolský pedagog, proděkan fakulty architektury ČVUT v Praze, Petr Hlaváček.

Povídali jsme si o studiu, praxi, působení na vysoké škole, ale i o životě v Praze a její budoucnosti.

Petr Hlaváček (* 1961)
1985 absolvoval FA ČVUT v Praze
1987 – 1991 PÚ VHMP Atelier ALFA – atelier Ing. arch. Machonina
1993 hostující profesor University of Michigan college of architecture
1991 – 2008 architektonická kancelář R. U. A. (s Ing. arch. Hanou Seho-Münzovou)
1990 – 2010 pedagogická činnost FA ČVUT
2010 proděkan pro rozvoj na fakultě architektury ČVUT
atelier Architekti HeadHand s.r.o.

HeadHand – část bývalého R.U.A.
Přes mou blížící se padesátku a dost špatných zkušeností neztrácíme víru a hledáme ten „skvělý a krásný dům“. Už jenom proto, abychom nebrali naději svým mladým kolegům.
Petr Hlaváček, 2011

Kancelář R.U.A. prošla od svého založení v roce 1991 mnoha různými obdobími. Od rané fáze, kdy Petr Hlaváček spolu s Hanou Munzovou pracovali ve dvojici, s pomocí jednoho, maximálně dvou mladých architektů, přes období, kdy rodinné povinnosti Hanu Munzovou-Seho z práce odvolaly a Petrovým partnerem v některých zakázkách se stal tehdy již renomovaný architekt Ladislav Krátký, až po období, kdy se Ladislav Krátký osamostatnil, do práce se navrátila Hana a přibyla jsem rovněž já, do té doby pracující více méně samostatně. Tým se rozrostl, množství zakázek se znásobilo ale vytratila se i určitá koncentrace, či intimita tvůrčího tandemu. Zřejmě tento fakt vedl v roce 2008 Hanu Seho k rozhodnutí z kanceláře odejít a uzavřít tak historii kanceláře s dodnes pořádně nevysvětleným názvem. Headhand je název… je otázka… je rukavice hozená budoucnosti. Je to stav naší mysli, který snad nejlépe vyjadřuje ta první Petrova věta.
Magdalena Hlaváčková

Odkaz:
www.headhand.cz

autor: Adam Gebrian
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.