Klientům jsme se dlouho bály říct, že budu mít dítě. I to musí řešit architektky
Architektky z Plus One Architects dokáží udělat z malého bytu velký a ze starého nový. V ateliéru pracují momentálně samé ženy. Jaké to je? „Někdy si tu práci moc bereme,“ říkají.
Petra Ciencialová a Kateřina Průchová z Plus One Architects navrhly rekonstrukci jednoho bytu ve starém činžáku v pražských Vršovicích. Zvětšily koupelnu, přidělaly sklad a ložnici a z 2+1 je „skoro 4+kk“. Jak to? „Byt má 60 metrů čtverečních, ale jeho velkou výhodou je, že má vysoké stropy. My jsme pracovaly s plochou i výškou,“ říkají architektky. Vznikl tak „saunařsko-chatařský cross-over Beskyd a Vršovic“, jak to nazval jeho majitel Ondřej Provazník, který se také stavil v Bourání. Jak to vypadá a jak se do Prahy dostalo dřevo z Beskyd? Jaký byt snese takovou rekonstrukci a kolik to stojí?
V Plus One Architects pracuje momentálně pět žen. Co to znamená pro jejich tvorbu? „Myslím, že si tu práci hodně bereme. Přistupujeme k ní s citem a bez ega, to je někdy dobře a někdy je to špatně,“ vysvětlují architektky. Někdy jsou prý trochu moc křehké.
Rekonstrukcí bude stále víc, nejspíš většina architektonické práce. Baví to architektky? „Ano. Vyžíváme se v tom, chodíme ve starých domech a postupně je odhalujeme,“ říkají Petra Ciencialová a Kateřina Průchová. Poslechněte si Bourání.
Související
-
Architektka Anna Švarc: Do metra patří umění
Architektka Anna Švarc má za úkol zlepšit vzhled stanic pražského metra. Nic ale nenavrhuje. Místo toho mluví, vysvětluje, domlouvá.
-
Bourání s architektkou Pavlou Melkovou
Hostem 172. dílu Bourání byla architekta Pavla Melková, dočasně pověřená řízením Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.