O interrupcích mluvme s citem k individuálním příběhům, shodují se odbornice

Jaká náboženství a duchovní proudy mají k potratům liberálnější a jaká konzervativnější postoj? Jaké jsou nábožensky motivované organizace, které ovlivňují českou veřejnou debatu a jaké argumenty používají? Dozvíte se v Hergot!u
Série Přerušení na Radiu Wave představuje téma interrupcí z hlediska historického, sociologického, medicínského a právního. Pořad Hergot! doplňuje i hledisko duchovní a také zjišťuje, jak nábožensky motivované skupiny ovlivňují současnou veřejnou debatu. Hostkami byly Lucie Rektorová, doktorandka na FSV UK a členka KDU-ČSL, a Marta Smolíková, bývalá předsedkyně České ženské lobby a členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Lucie Rektorová ve své doktorské práci analyzuje českou veřejnou debatu o interrupcích a objasňuje, proč je důležité na téma interrupcí nahlížet i z náboženské perspektivy. „Domnívám se, že náboženství hrálo a stále hraje v otázkách reprodukce výraznou roli v tom, jak formuje hodnoty, normy nebo způsoby, jakými se o těchto tématech mluví.“
Čtěte také
Římskokatolická církev, ke které se hlásí Lucie Rektorová, zastává k interrupcím jednoznačně odmítavý postoj. Jiná náboženství ale tak striktní nejsou a ani křesťanství nemělo v historii vždy jasno. „Například Tomáš Akvinský ve 13. století nerozlišoval plod v prvních týdnech jako plně lidskou bytost a uznával, že duše vstupuje do těla až po určitém čase,“ uvádí příklad Rektorová.
Marie Smolíková na rozdíl od Lucie Rektorové pochází z evangelického prostředí a hodnotí, jak se o interrupcích diskutuje tam. „V Evangelické církvi je do dneška toto téma pod pokličkou a veřejná debata se o něm nevede.“
Obě odbornice se pak shodují, že diskuze o interrupcích by měla být respektující k individuálním lidským příběhům. „Myslím si, že debata uvnitř církví by mohla víc naslouchat konkrétním životním příběhům a méně rychle sahat po soudech,“ shrnuje Rektorová.
Jaké jsou teologické argumenty pro a proti interrupcím? A jakou roli hrál v protipotratovém hnutí film Němý výkřik? Poslouchejte Hergot!
Související
-
Interrupce mimo zákon: Co přináší zákazy a omezování práv žen?
Co se děje, když jsou interrupce postavené mimo zákon? Jak omezování práva na umělé přerušení těhotenství dopadá na zdraví, společenské postavení a životy žen?
-
Ženy před komisí: Jak o interrupcích rozhodovali soudruzi?
Ve druhé epizodě Přerušení se vracíme na úplný začátek českého příběhu interrupcí. Sledujeme neúspěšné snahy prvorepublikových feministek a legalizaci v padesátých letech.
-
Přerušení tady a teď: Kdo rozhoduje o interrupcích u nás a v okolních evropských zemích?
Jak je to dnes s právem na umělé přerušení těhotenství u nás v České republice? Kdo na ně má nárok a jak často k interrupcím dochází? Rozhlížíme se také okolo nás.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.