Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
Míla pěstuje na rodinném statku kytky a chce tu s rodinou také bydlet. Architekt Pavel Uličný jim navrhl dům. Je ve stodole, omítky má z hlíny a topit se tu bude v peci. Tak vypadá venkovská idyla v roce 2025.
„Těším se, že si tady postavím svůj kávovar, a úplně vidím, jak sem bude svítit sluníčko. Na to se těším hrozně moc,“ říká Míla Hilgerová v domě, který si její rodina staví ve Velkých Přílepech uvnitř obrovské stodoly – už se blíží dokončení.
Původně tady na statku hospodařil její praděda. Míla se po třech generacích vrátila k zemědělství, pěstuje na polích kytky a prodává je jako ekologičtější alternativu k běžným řezaným květinám. Chtěli na rodinném statku také bydlet a rozhodli se, že si postaví dům z přírodních materiálů.
Navrhl jim ho architekt Pavel Uličný – jeho studio Divoko se zaměřuje právě na tyto materiály. Společně se rozhodli umístit nový dům do staré stodoly. „Zásadní výhoda je, že stodola už tady byla, to je princip úsporného zacházení s prostorem a s hmotou kolem nás. Naopak, to nejtěžší je dostat světlo do hloubky interiéru, protože je důležité pro mentální pohodu,“ říká Pavel Uličný. Ale povedlo se, takže se Míla může těšit na posezení v prozářeném obýváku. Jak to udělali?
Pavel Uličný je fanoušek a propagátor přírodních materiálů. Pracuje hlavně se slámou, hlínou a dřevem. Jaké mají tyto materiály výhody a nevýhody? Vydrží? A jakým se architekt naopak vyhýbá?
„Například jsme vyhranění proti vinylovým podlahám čili PVC. Obsahují měkčidla, a i když splňují všechny normy, tak pro mě jsou to zlé materiály. Takže když si o ně klienti řeknou, jsme proti,“ říká Pavel Uličný. Co ještě doma nechce?
„Těším se, že se ze slámy budou stavět i bytové domy,“ říká architekt Pavel Uličný. Očekává to během několika let. Poslouchejte nové Bourání.
Související
-
Roky na mně nebylo nic poznat. Proč lidé s poruchou autistického spektra maskují svou přirozenost?
Představte si, že každý den hrajete roli. Hlídáte si tón hlasu, výraz obličeje, chůzi i gesta. První epizoda série Spektrum se věnuje fenoménu maskování.
-
Interrupce mimo zákon: Co přináší zákazy a omezování práv žen?
Co se děje, když jsou interrupce postavené mimo zákon? Jak omezování práva na umělé přerušení těhotenství dopadá na zdraví, společenské postavení a životy žen?
-
Olivka má v pěti letech potřetí rakovinu. Nejhorší je, že nevím, kolik máme času, říká její máma
„Život není jen rakovina, naučili jsme se v tom trochu tancovat,“ říká Valerie Tkadlčíková, máma pětileté Olivky, která má vážnou a vzácnou genetickou mutaci MEN 2B.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.