Brazilec buduje nejobsáhlejší audio knihovnu, bude mít 5 milionů nahrávek

17. březen 2015

Brazilec Zero Freitas je posedlý hudbou už odmalička. První vinyl si koupil v roce 1964, šlo o desku Grammy oceněného Roberta Carlose. Po střední škole vlastnil Zero asi tři tisíce vinylů, ve třiceti letech třicet tisíc a od té doby až do dnešního dne – kdy mu je šedesát let – nastřádal největší hudební kolekci na světě čítající víc než pět milionů nahrávek. Aktuálně Freitas v rozhovoru pro BBC oznámil, že sbírku hodlá utřídit pro snadné vyhledávání a poskytnout k poslechu. „Vztah lidí ke konkrétním skladbám je subjektivní a osobní. Proto chci svoji kolekci s lidmi sdílet a dát jim možnost vybavit si své vzpomínky,“ prohlásil v interview Freitas. Svoji hudební knihovnu chce dát k dispozici celosvětově, z různých koutů světa si nechává vinyly také přivážet svými zaměstnanci z NY, Mexika, Nigérie nebo Jihoafrické republiky. Další tým lidí se o desky stará a katalogizuje je. Na rozhovor se Zero Freitasem se podívejte tady.

Spustit audio
  • Letošní rok je nejteplejší v historii, ale nejchladnější pro zbytek vašeho života

    23. prosinec 2024
    Slunce - sucho - klimatický - klimatické - změny - strom - příroda

    Rok 2024 má být podle odborníků nejteplejším v historii měření a zároveň prvním, kdy Země překročí hranici oteplení o 1,5 °C, kterou stanovila Pařížská dohoda o klimatu. Pokud klimatickou hrozbu příliš nevnímáte, můžete být obětí rozšířeného psychologického jevu.

    Vědci také varují, že stoupající teploty, extrémní počasí a klimatické katastrofy, jako jsou požáry nebo sucho, budou stále častější, informoval web National Geographic. Podle Gavina Schmidta z NASA bylo posledních několik let “supernabitých,“ částečně kvůli jevu El Niño, ale také vlivem lidské činnosti, která neustále zvyšuje emise skleníkových plynů. Schmidt odhaduje, že během příští dekády překročíme hranici 1,5 °C oteplení natrvalo. Bez zásadních změn v klimatické politice by mohlo oteplení do roku 2100 dosáhnout až 3 °C.

    Současnou dobu budeme přesto podle vědců v budoucnu vnímat jako období klidnějšího počasí a mírnějších teplot. Děti narozené ve 20. letech 21. století už budou teplejší a bouřlivější klima dokonce považovat za běžné kvůli psychologickému jevu známému jako syndrom posouvající se základny. Tento jev způsobuje, že si lidé přivykají na aktuální podmínky a postupně je považují za normu, což může vést k oslabení společenské vůle řešit klimatické problémy.

    Syndrom posouvající se základny byl poprvé popsán v 90. letech v souvislosti s rybolovem. Výzkumy ukázaly, že mladší rybáři považovali aktuální stavy ryb za normální, i když starší generace je vnímaly jako drastické poklesy.

    Podle Adama Arona z Kalifornské univerzity je pro řešení klimatické krize důležité zavádět sociální normy, které inspirují společnost k akci: „Pokud lidé vidí, že jejich sousedé instalují solární panely, pravděpodobně to udělají také“.

  • Školky ve Walesu vzkazují rodičům: „Přebalování dětí je vaše starost“

    23. prosinec 2024
    Poznávání přírody

    Vzdělávací zařízení v oblasti Blaenau Gwent zavedly novou směrnici, podle níž mají rodiče v případě „nehody“ přijít do školy a přebalit své děti. Opatření, které má vstoupit v platnost od příštího pololetí, čelí ostré kritice rodičů, kteří jej považují za diskriminační a obtížně realizovatelné. Podle škol je však tento krok nutný vzhledem k narůstajícímu počtu dětí, jež při nástupu do mateřských škol a přípravných tříd ještě nejsou plně odplenkované.

    Podle rady pro školství zabírá přebalování dětí učitelům příliš mnoho času a omezuje proto jejich výuku. Vedení škol tvrdí, že přibývá dětí, které do zařízení nastupují, aniž by byly plně naučené na nočník. Někteří rodiče však tento přístup považují za „diskriminační“ a „nespravedlivý” s tím, že i přes veškerou snahu rodičů se ne všechny děti při nástupu do mateřské školy obejdou bez plenek. Informoval o tom lokální web Wales Online.

    Matka tříletého chlapce, který má nastoupit do školky v lednu, zvažuje, že jej do zařízení raději nepošle. Argumentuje, že pro rodiče je nepraktické opouštět práci kvůli přebalení dítěte a upozorňuje, že to navíc naruší chod třídy. Podobné obavy vyjádřil i otec dalšího dítěte, který poukázal na zdravotní a bezpečnostní rizika, pokud by děti musely zůstat ve špinavém oblečení, než rodiče dorazí. Jeho syn se právě učí chodit na nočník a “nehody” občas mívá.

    „Samozřejmě je odpovědností rodičů děti naučit na nočník, ale podle odborné literatury dosahují děti vývojových milníků v různém věku… Teď si nejsme jistí, zda našeho syna do školky příští pololetí vůbec pošleme,“ uvedl otec pro web Nottingham Post.

    K nové politice se vyjádřila i Laura Doel, národní tajemnice Velšské organizace ředitelů škol. Podle ní si někteří vedoucí školek stěžovali na rostoucí počet dětí, které při nástupu nezvládají základní dovednosti, včetně sebeobsluhy. Ředitelé škol v oblasti Blaenau Gwent nové rozhodnutí podle ní přivítali, současně ale spolupracují s místními úřady na zajištění podpory pro děti.

    „Samozřejmě tam, kde mají děti speciální potřeby, je nezbytné, aby ony i jejich rodiny dostaly potřebnou péči od příslušných organizací,“ zdůraznila Doel.

  • Albánie na rok blokuje TikTok. Ochrana dětí, nebo zásah do svobody?

    23. prosinec 2024
    Mobil, sociální sítě, počítač

    Albánská vláda oznámila roční zákaz TikToku kvůli rostoucímu násilí a šikaně mezi mladými lidmi. Mladí uživatelé platformy vyjadřují svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím, opozice varuje před omezením svobody slova.

    Albánský premiér Edi Rama v sobotu oznámil, že TikTok bude od nového roku v zemi blokován, přičemž obvinil platformu ze zvyšujícího se počtu případů násilí a šikany, zejména mezi mladými lidmi. Informoval o tom web Euronews.

    Rozhodnutí albánských úřadů předcházelo na 1300 schůzek s učiteli a rodiči. Ty se uskutečnily v reakci na potyčku dvou teenagerů v polovině listopadu, která skončil smrtí jednoho z nich. Konflikt mladíků údajně začal na TikToku. 

    Rozhodnutí vlády se u některých uživatelů setkalo s odporem. „Já a moji vrstevníci s tím nesouhlasíme, protože TikTok není tím, co mezi námi vyvolává konflikty. TikTok je něco, přes co sdílíme svůj každodenní život a bavíme se.“ řekl 18letý uživatel Samuel Sulmani.Kritika zákazu se ozývá i na politické úrovni.

    „Diktátorské rozhodnutí uzavřít sociální platformu TikTok je vážným útokem na svobodu slova a demokracii,“ uvedla Ina Zhupa, poslankyně hlavní opoziční Demokratické strany.

    TikTok v reakci na rozhodnutí Tirany požádal albánskou vládu o „naléhavé vysvětlení“ případu ubodaného teenagera. Společnost uvedla, že „nenašla žádné důkazy, že by útočník nebo oběť měli účty na TikToku, a více zdrojů potvrdilo, že videa vedoucí k incidentu byla sdílena na jiné platformě, nikoli na TikToku.“

    Rama však v neděli řekl, že rozhodnutí zablokovat TikTok „není uspěchanou reakcí na jeden incident, ale pečlivě zváženým rozhodnutím přijatým po konzultaci s komunitou rodičů ve školách po celé zemi“.
    „Buď TikTok ochrání albánské děti, nebo Albánie ochrání své děti před TikTokem,“ napsal v příspěvku v albánštině a angličtině na platformě X.

    „Albánie je příliš malou zemí na to, aby přinutila TikTok změnit jeho algoritmus tak, aby nepropagoval nekonečné peklo nenávistného jazyka, násilí, šikany a podobně‘,“ uvedla Ramova kancelář.

    Rozhodnutí Albánie přichází poté, co několik evropských zemí, včetně Francie, Německa a Belgie, zavedlo opatření omezující přístup dětí na sociální sítě. Ještě dál zašla Austrálie, která v listopadu zakázala sociální sítě všem uživatelům mladším 16 let.

  • Talenty z Czechingu Maella a sunnbrella se představí na největším evropském showcasu Eurosonic

    20. prosinec 2024
    sunnbrella na Czeching Showcase 2024

    Exportní soutěž Radia Wave Czeching už více než dekádu každoročně podporuje tuzemské hudební projekty při jejich snaze prorazit na zahraniční pódia, ale především do evropského éteru a k posluchačům evropských rádií. Vítěz uplynulého ročníku sunnbrella v lednu vystoupí – stejně jako to bylo u vítězů z předešlých ročníků – na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic Norderslaag v nizozemském Groningenu. 

    V Londýně usazeného hudebníka Davida Žbirku a jeho kapelu sunnbrella na festival Eurosonic doprovodí i tým Radia Wave, aby zmapoval jeho cestu pro své posluchačstvo. V lednu navíc sunnbrella vydúa nový videosingl, který vznikl při příležitosti výhry v Czechingu. Další budoucí plány kapely zahrnují tour po Velké Británii s texaskými shoegazeovými kolegy Glare nebo vystoupení na americkém showcaseovém festivalu South by Southwest.

    V nabitém lineupu složeném z těch nejambicióznějších hudebních projektů napříč Evropou tentokrát nebude chybět ani zpěvačka Maella, která se účastnila Czechingu 2023, a nyní po boku 14 dalších nominovaných soutěží na cenách Music Moves Europe. Prestižní hudební ocenění si dávají za cíl akcelerovat slibné kariéry vycházejících hudebních hvězd, seznam předešlých vítězů zahrnuje jména jako Dua Lipa, Alyona Alyona, Stromae nebo Rosalía. V rámci fanouškovské sekce Music Moves Europe můžete pro Maellu hlasovat tady.

  • V severokorejském Pchjongjangu otevřeli nový pivní bar. Bude jen pro elity

    20. prosinec 2024
    Pivo

    Severní Korea propaguje ve svém hlavním městě zbrusu nový pivní bar západního typu, který však bude pravděpodobně přístupný pouze městské smetánce a turistům.

    Propagandistické video vydané vládou ukazuje rozlehlou restauraci v západním stylu v Hwasongu, předměstí východně od Pchjongjangu, která byla postavena v posledních dvou letech v rámci obnoveného pokusu o zahájení obřích stavebních projektů rozšiřujících hlavní město. O projektu informuju server Euronews.

    Zákazníci si tady mohou koupit pivo od hlavní státní pivovarnické společnosti Taedonggang, pojmenované podle řeky protékající centrem Pchjongjangu. Historie pivovaru Taedonggang sahá do roku 2000, kdy pivovar Ushers v anglickém městě Trowbridge zavřel kohoutky. Po 175 letech výroby tak šel podnik do dražby a vítězem aukce se stal dnes již zesnulý severokorejský vůdce Kim Čong-il. Celý pivovar pak převezli do Severní Koreje a tam s pomocí německých odborníků znovu sestavili. Tehdy, stejně jako dnes, vztahy se Západem prakticky neexistovaly. V roce 2002 začala pivovarská společnost Taedonggang fungovat a v roce 2016 dokonce začala vyvážet své výrobky do Číny.

    Pivo Taedonggang se dnes vyrábí v několika různých verzích. Nejoblíbenější je Taedonggang číslo 2, což je světlý ležák s velkým množstvím bublinek. Zatímco Severní Korea se snaží okolní svět upoutat bohatou pivní kulturou, realita je pro většinu jejích obyvatel zcela jiná. Většina Severokorejců žije na venkově a denně bojuje s chudobou a nedostatkem jídla. Aby si mohli koupit pivo, museli by utrácet potravinové poukázky. A to je luxus, který si většina z nich nemůže dovolit.

    Pivní bary jako je restaurace Hwasong Taedonggang nejsou navíc mimo Pchjongjang dostupné a lidé většinou pijí nekvalitní domácí pivo. Pouze v hlavním městě dostávají výhradně muži malé množství speciálních pivních poukázek. Za ty mohou pořídit zhruba jeden až dva litry piva měsíčně. Kvůli těmto omezením bude luxusní pivnici pravděpodobně navštěvovat pouze pchjongjangská elita a malý počet zahraničních turistů.

  • Obojživelná myš nebo ryba s kapkou na hlavě. Vědci v Peru objevili 27 nových druhů

    20. prosinec 2024
    Tamarín vousatý

    Vědci v oblasti Alto Mayo na severozápadě Peru objevili 27 nových druhů živočichů, včetně vzácné obojživelné myši, salamandra šplhajícího po stromech a neobvyklé „kapkovité ryby“. Během několikatýdenního průzkumu je překvapilo, že v hustě osídleném peruánském regionu našli tolik dosud neznámých živočichů. Oblast je navíc vystaven značnému tlaku, včetně odlesňování a zemědělství.

    Trond Larsen z organizace Conservation International, který průzkum vedl,řekl, že bylo vzrušující být jeho součástí. „V krajině Alto Mayo žije skoro 300 tisíc lidí ve městech, obcích a komunitách. Vzhledem k dlouhé historii změn ve využívání půdy a zhoršování životního prostředí nás velmi překvapilo, že jsme tu objevili tak vysoké druhové bohatství“, zdůraznil. Udivil ho hlavně výskyt tolika nových, vzácných a ohrožených druhů, z nichž mnohé se pravděpodobně nikde jinde nevyskytují. O úspěšné expedici píše server Euronews a The Guardian.

    Mezi „nové objevy“ patří také čtyři savci: myš ostnatá, netopýr krátkoocasý, veverka zakrslá a obojživelná myš. Objev nového druhu obojživelné myši byl podle Larsena obzvlášť šokující, protože patří do skupiny hlodavců, z nichž je většina druhů mimořádně vzácná. To jim mezi odborníky na savce dává téměř mýtický status.

    „Nejzajímavějším nálezem ale byla „kapkovitá ryba, která vypadá podobně jako příbuzné druhy sumečků, ale na konci hlavy má skutečně bizarní skvrnitý nástavec připomínající kapku“, uvedl Larsen. Funkce této 'kapky' prý zůstává naprostou záhadou. Možná by mohla mít něco společného se smyslovými orgány v hlavě, nebo by mohla pomáhat při kontrole tlaku, poskytovat tukové zásoby nebo pomáhat při i hledání potravy.

    Vědci v oblasti Alto Mayo zdokumentovali také sedm nových druhů ryb, nový druh žáby úzkoústé, deset nových motýlů a dva nové bouky. Expedice rovněž zdokumentovala 49 „ohrožených“ druhů z červeného seznamu IUCN, včetně dvou kriticky ohrožených opic, dvou ohrožených druhů ptáků a ohrožené žáby harlekýnky.

  • Stonehenge měl sjednotit pravěkou Británii. Vědci přišli s dalším vysvětlením původu památky

    20. prosinec 2024
    Stonehenge

    Vědci letos učinili významný objev spojený se Stonehenge, nejznámější megalitickou památkou na světě. Zjistili, že oltářní kámen, ikonický monolit v srdci kruhové stavby, pochází ze stovky kilometrů vzdáleného Skotska. A mohl tak být darem nebo znamením politického spojenectví. Pět tisíc let stará stavba tak možná vznikla proto, aby sjednotila rané britské zemědělské komunity.

    Už víc než sto let se ví, že některé části pravěkého monumentu pocházejí z více než 20 kilometrů vzdáleného místa a jeho tzv. „modré kameny“ mají původ ve Walesu. Ovšem objev, že oltářní kámen má skotský původ, způsobil archeologickou senzaci a zaujal novinové titulky po celém světě. Píše o něm například The Guardian nebo CNN.

    Megalitické památky postavili lidé, kteří po sobě nezanechali žádné písemnosti. Proto se o účelu těchto gigantických staveb můžeme jen dohadovat. Vznikly už stovky teorií, protože přemisťovat několikatunové balvany na vzdálenost desítek nebo i stovek kilometrů v podmínkách doby kamenné a bronzové se zdá téměř nemožné.

    Mike Parker Pearson, jeden z předních archeologů a odborníků na Stonehenge, teď přišel s překvapivým vysvětlením, proč byly kameny přepravovány na tak ohromující vzdálenosti. Tvrdí, že důvodem pro stavbu pravěkého monumentu mohla být snaha o sjednocení rané zemědělské komunity na celém ostrově Británie v době kulturního napětí. Oltářní kámen mohli pravěcí lidé dopravit ze vzdálené skotské památky jako dar nebo znamení politického spojenectví.

    „Proto bychom měli Stonehenge považovat za politickou i náboženskou památku“, řká Pearson. „Není to chrám - to byl po staletí hlavní omyl. Není to ani kalendář, ani observatoř,“ dodal. Slavná orientace prehistorické stavby na zimní a letní slunovrat je podle něj jen ozvěnou dřívějších staveb, jako je Newgrange v údolí Boyne v Irsku a nemusí být jejím hlavním účelem.

    Ačkoli je tato stavba jedinečná z mnoha důvodů, součástí žádné jiné památky v Británii nebo Irsku nejsou kameny z tak vzdálených destinací, říká Pearson. „Stonehenge vyniká tím, že je materiálovým mikrokosmem celých Britských ostrovů,“ doplňuje.

  • Japonští zločinci perou špinavé peníze pomocí Pokémon kartiček

    19. prosinec 2024
    Pokémon karty

    Zločinecké skupiny v Japonsku využívají k praní špinavých peněz kartičky Pokémonů. Prozradil to bývalý šéf jednoho ze zločineckých syndikátů. Podle něj organizace využívala kartičky k převádění peněz do zahraničí.

    Na celém světě už se prý prodalo celkem 64 miliard karet Pokémonů. Podle japonského média Shunkan Gendai je ale teď využívají i zločinci, aby mohli prát peníze a přesouvat velké množství hotovosti přes hranice. Bývalý člen vedení zločineckého syndikátu vysvětlil: „Mnoho zločinců, kteří se dopouštějí podvodů s bankovními převody, převádí ukradené peníze na karty Pokémon. Podezřelé peníze nelze uložit v bance, a pokud je držíte v hotovosti, existuje vysoké riziko, že vám je někdo ukradne. Karty Pokémon se dají snadno ukrýt, a pokud je odvezete do zahraničí a tam je zpeněžíte, nelze vás vystopovat.“

    Zločinci pochopitelně obchodují hlavně s vzácnými kartičkami. Je ale těžké je rozpoznat, protože kartičky se prodávají vždy v balení po pěti kartách. Existuje ale prý důmyslný způsob, jak zjistit, jestli je v balení najdete. Vzácné karty nad určitou hodnotou jsou totiž potaženy hliníkem, takže pokud celé balení projdete detektorem kovů, můžete je rozpoznat.

    Pokémonní karty fungují lépe než umělecká díla, starožitnosti nebo vzácné kameny, nepodléhají totiž celním kontrolám a neobjeví se na skeneru. Jde přitom o obrovské peníze. Třeba karta s názvem Pikachu Illustrator CoroCoro Comics Promo se prodala za přepočtu 122 milionů korun. Nejdražší karta, která se aktuálně prodává, je Pikachu s šedou čepicí a jedná se o speciální Van Gogh edici. Ta stojí zhruba 23 milionů korun.

  • Japonské město Fukušima veřejně zostudí lidi, kteří poruší pravidla pro nakládání s odpadky

    19. prosinec 2024
    Odpadky

    V japonském městě Fukušima bude nově městská správa procházet pytle s odpadky. Pokud zjistí, že porušují předpisy, třeba tím, že odpad není správně vytřízený, nebo že překračuje velikostní limity, mohou nově veřejně identifikovat jejich majitele. Na úterním zasedání to schválilo městské zastupitelstvo.

    Fukušima v loňském roce zaznamenala víc než 9 tisíc případů nevyhovujících odpadků. V současné době, pokud popeláři odhalí nějaké pochybení, na pytel s odpadky nalepí samolepky, které informují o porušení pravidel. Majitel odpadků pak musí odnést pytel zpět dovnitř a znovu ho roztřídit. Informuje o tom server BBC.

    Teď, podle nových pravidel, pokud zůstanou odpadky déle než týden nevytříděné, můžou pracovníci města pytle projít a podle zbytků se pokusit identifikovat pachatele. Tito lidé pak budou ústně varováni, následovat bude písemné upozornění, a pokud ani to nezabere, jejich jména zveřejní vládní internetové stránky.

    Nové pravidlo přichází v rámci dlouhodobého úsilí Japonska o zlepšení systému nakládání s odpady. Fukušima není jediná, která v souladu s tímto cílem zavedla vlastní iniciativy. Obyvatelé japonského města Kamikatsu třeba třídí odpad do 45 kategorií. Prefektura Kagošima zavedla pro obyvatele povinnost psát na pytle s odpadky svá jména. A v loňském roce město Čiba pilotně zavedlo asistenta s umělou inteligencí, který obyvatelům pomáhá správně likvidovat odpadky.