Budou domy stavět roboti? Stoprocentně, říká Federico Diaz

15. duben 2021

Federico Diaz je umělec, který nestaví ani neprojektuje. Vytváří sochy, které jsou ovšem často větší než domy. K práci na nich používá roboty. „Odhaduju, že za dva tři roky budou roboti součástí stavebního průmyslu,“ říká.

Federico Diaz vždycky spojoval umění a technologie a objevoval nové cesty. Věřil také v prospěšnost sociálních sítí pro mezilidské kontakty, teď je ale skeptičtější. „Většina sociálních sítí je tvořena tak, aby na nich byli uživatelé závislí,“ říká. Proto odešel z většiny z nich, udržuje jenom svůj účet na Instagramu a snaží se minimalizovat zobrazení z osobního života. „Jsem obezřetný,“ říká.

Mluvili jsme tedy i o tom, co bude po sociálních sítích. O digitální identitě a o tom, že kdo není naskenován, neexistuje. Technologie jsou prostě mocné a Federico Diaz už brzy koupí pro svou dílnu další roboty. „Jsem pořád technooptimista,“ říká.

Zřejmě v létě se v Praze objeví jeho nová monumentální socha, kterou Diaz právě za pomoci robotů tvoří. Po částech ji s kolegy instalují v novém kancelářském komplexu na pražské Bořislavce. Jmenuje se Na Horu a bude vysoká sedm metrů a dlouhá dvanáct a připomínat bude sedimenty, skálu, tání ledovce, prostě mocné přírodní procesy.

Další jeho monumentální socha je Eccentric Gravity, tedy úprava výdechu z tunelu Blanka, který stojí za stadionem Sparty. Vytvořil také další velkou instalaci pro město Sacramento v Kalifornii.

Mluvili jsme o tom, k čemu jsou městu dobré sochy. A proč jsou velké sochy lepší než malé? A které další sochy ve městě má rád?

Federico má argentinského tatínka. A má také malého syna. Takže jsme probrali i to, jak se projevuje Jižní Amerika v nich. Hlavně prý se to pozná na vztahu k fotbalu, mají ho v genech. „Mému synovi je rok a půl a míč vede úplně dokonale,“ říká Federico Diaz.

S Federicem Diazem o robotech, jeho monumentálních sochách a o fotbalových genech. Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio