Bydlení v garsonce je krásné, člověk si ji zadýchá a nemusí topit

11. říjen 2023

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly studentku francouzštiny Markétu, která v Brně bydlí v malém bytečku a nebojí se o tom mluvit.

Na začátek se Buchty věnovaly tomu, že Markéta pracuje v malém obchůdku s pěknými předměty. Poté nastala debata o tom, jestli je tamní zboží rustikální, tedy hnusné, nebo není.

Markéta se pak rozhohnila a povyprávěla o tom, jaké jsou výhody malého bytečku –⁠ člověk ušetří za vytápění, nekupuje díky malému prostůrku zbytečnosti a titěrný byteček se také rychle uklízí. Pak se také svěřila, že se narodila v Tišnově a její kluk je z Kuřimi, což je městečko, které Buchty obzvláště feelují. Pak se mluvilo ještě o francouzštině a její komplikované gramatice a Markéta překvapivě posluchačům doporučila, ať se učí spíš italštinu.

Nebyly by to Buchty, kdyby neprobraly zcela jiná témata: vykuřování šalvějí, zda je Miroslav Donutil děda, lásku k vibrátoru, klíčící misky, myši ve zdi a netopýry v bytě. A pak se mohlo jít konečně domů, v tomto případě do garsonky.

Pusťte si do uší a hlavně do duše Buchty a třeba si uvědomíte, že není třeba bydlet ve velkém loftu, ale že vás možná překvapí útulnost garsonky.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.