Byla to bomba. Jak koncertní sál v Karlových Varech dostal cenu za nejlepší stavbu
Architekti z několika zemí projížděli republiku, aby udělili Českou cenu za architekturu. Jedním z porotců byl Peter Moravčík. Vypráví, jak grilovali architekty a kde ucítil závan světovosti.
Českou cenu za architekturu získala červená ocelová vestavba do Císařských lázní v Karlových Varech od Petr Hájek Architekti. „Byla to velká bomba hned na úvod,“ říká Peter Moravčík. Pak porotci viděli další skoro třicítku nových staveb. Co je nadchlo? A co ne? Mnoho staveb bylo v realitě horších než na fotografiích. „Ne nadarmo jsou fotografie architektury tak vychytané a dobře placené. Zažili jsme zklamání, možná i několik,“ říká Peter Moravčík. Mluví o jednom v Olomouci a dvou v Praze.
A jak se momentálně tvoří architektům na Slovensku? Současná politická situace nesvědčí ani stavbám: „Byly zastavené toky na ochranu památkově chráněných objektů a hrozí jim fyzický kolaps,“ říká Peter Moravčík, který je v památkové radě ministerstva kultury.
Mluvili jsme i o jeho tvorbě a tvorbě jeho slovenských kolegů. Kde dbají na architekturu? Kde má Slovensko svou Litomyšl?
„Som frustrovaný, naštvaný, přímo vytočený,“ říká Peter Moravčík o politické situaci na Slovensku. Jaký to má vliv na architekty?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.