Celé české divadlo je v podstatě ochotnické, shrnuje podfinancovanost oboru režisér Michal Hába
Kontroverzní? Levicový? Nonkonformní? Ať už tyto přívlastky platí méně, nebo více, Michal Hába rozhodně patří mezi svébytné divadelní režiséry současnosti. Dvě z jeho inscenací, Ibsenův Peer Gynt a Büchnerův VOJCEK_jednorozměrný člověk, budou k vidění v květnu na festivalu Divadelní Flora v Olomouci. „Baví mě vyhmátnout klasického autora a ukázat, co je na jeho díle pořád platné,“ vysvětluje Hába a dodává, že chystá zpracování Čapkovy Války s mloky nebo opery La Traviata.
„Překvapilo mě, že nezaznělo slovo radikální, což slýchám docela často. Může to vypadat, že se snažím o radikální výklad, ale mně přijde, že to všechno sedí,“ reaguje Michal Hába na zmíněné přívlastky. Peer Gynt i Vojcek podle jeho slov ideálně zapadli do současného světa. „Všichni chtějí být svobodní, ale bez odpovědnosti. Pravda je taková, že všichni máme jednu svobodu - buď pracovat, nebo zemřít hladem, protože kapitalisty být všichni nemůžeme, tolik místa v kapitalistické třídě není.“
Čtěte také
Jak je na tom podle Michala Háby česká divadelní scéna? „Celé české divadlo je v podstatě ochotnické, protože si všichni vyděláváme jinde. Herci v seriálech nebo reklamách, režiséři to mají v tomhle ohledu trochu těžší. Kultura je každopádně podfinancovaná, to je fakt.“ Levicovosti se Michal Hába nevzdává ani do budoucna. V Činoherním studiu v Ústí nad Labem chystá Čapkovu Válku s mloky a v Olomouci operu La Traviata. „Přijde mi samozřejmé, že umělci mají levicové instinkty,“ dodává.
Proč je pro Michala Hábu důležitá délka představení? Co všechno vnímá v Peer Gyntovi jako aktuální téma? Jak se podle něj vyrovnává s významovou zahlceností v představení VOJCEK_jednorozměrný člověk mladší a starší generace? A čím je pro Michala Hábu speciální festival Divadelní Flora v Olomouci? Poslechněte si celý rozhovor!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.