Čelisti: Dvakrát navlečená nit z přízraků bez happy endu

12. únor 2018

Zakázkové krejčovství tria Stuchlý–Řehák–Schmarc se opět pustilo do náročného štupování filmových novinek. Nikoho nepřekvapí, že výsledkem byla kolekce podivuhodných zmetků, včetně inovativního opakování vstupu zničeného nevhodným humorem.

Kupodivu něžně zapošíval švy na prezidentském obleku Tondy Blaníka Dan, který cenil aktuálnost, hranu i to, že tvůrci dávají najevo politický postoj. I když filmové roztažení blaníkovského skeče sotva přežije jinak než jako dobová kuriozita, svoji roli hubatý lobbista splnil.

O poznání hrubější steh si vysloužil Michael Haneke, jehož uštěpačný portrét jedné odkvétající buržoazní rodiny je spíš plný povrchních anamnéz než hlubokých pozorování a přesných postřehů. Mistr sice objevil Snapchat, přesto jeho nový film Happy End už zdaleka nemá zuby jeho největších klasik.

Prezident Blaník je spíš pásmo skečů než snímek do kina. Filmový příběh si Tonda neprožil

Z filmu Prezident Blaník

Tonda Blaník opustil komfortní zónu osmiminutových videí a svojí kanceláře a rozhodl se kandidovat na prezidenta. Na tom, že Prezident Blaník nepůsobí tak docela jako film, jsme se v redakci shodli. Novému projektu tvůrců seriálu internetové televize Stream by víc seděla třeba speciální prodloužená epizoda. Blaníkova schopnost vlomit se do reality české politiky ale přece jen vygenerovala pár skvělých momentů. Jako rychlý komentář prezidentské kampaně funguje docela dobře.

Bezzubost charakterizuje i původní filmovou tvorbu Netflixu, který zálibně dělá marketingové kotrmelce, ale výsledné produkty jsou spíš z kategorie „moc blbé i pro televizi“. Třetí díl ze série Cloverfield to potvrzuje. Řídký, rozvezlý, zoufale se vlekoucí mash-up hororových sci-fi klasik neobstojí ani jako absurdní béčko.

Krajky a nejjemnější nit si tak schováváme pro svého oblíbence Paula Thomase Andersona, který po čase nejistého vyšívání konečně dodal luxusní šaty hodné jeho věhlasu. Prudce jedlá/jedovatá romance Nit z přízraků je mistrovskou lekcí v jemném a přesném stehu, v hladkých švech a matoucí hře barev i nálad. Příběh o nevyrovnaném vztahu autistického krejčího a ženy, kterou mají jeho šaty změnit v dokonalou, je Andersonovým Vertigem.

Příště se nám bude hlava točit z Černého pantera!

autoři: Vít Schmarc , Aleš Stuchlý , Daniel Řehák
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.