Čelisti: Pohádky o mašinkách

30. září 2011

Na dráze je těžkej život. Před den výhybky, plácačky, telefony, večer pět točenejch v bufáči a pak jenom mlha, ticho, občas motorák, občas parní vlak z minulosti.

Jeseník 17:04, Lipová Lázně 17:14, Bílý potok 17:20, Ramzová 17:25, Ostružná 17:27, Branná 17:34… Tři rohypnoly, zapít vodou, elektrošoky. Jó, Sudety a jejich mlčenlivý hrdina Alois Nebel, na kterého si políčil speciál Čelistí.

Dlouhou cestu směr Bílý potok zahájilo trio ajznboňáků Aleš „Hurvínek“ Stuchlý, Dan „Brejlovec“ Řehák a Vít „Sergej“ Schmarc u stánků na levné novinky, kde smutně popíjel laciné lahváče Michael Fassbender (brácha robota Bendera z Futuramy), lovec snajprů Tom Cruise, zabíječ upírů Neil Jordan a smutný filmový účetní Fantozzi, který prožil velký krach dvou akčních titulů na americké burze. Nádražní selanka.

Odjezd směr Jeseníky se neobešel bez složitého šíbování a výhybkaření, nicméně za moment se Čelisti ponořily do své oblíbené mlhy, v níž se pohybuje i debut Tomáše Luňáka (mimochodem, toto jméno v celých Čelistech nezazní, k našemu nemalému údivu). Problematický, i když svým způsobem vítaný, projekt se dočkal rozboru technického i obsahového, aby byl nakonec za ohlušujícího pískotu přednostovy píšťalky odstaven na vedlejší kolej. Na pořádný parní vlak do minulosti pořád čekáme. Tomuhle rotoskopovanému motoráku totiž dochází nafta.

A tak na ruční drezíně odjíždíme sudetským podzimem do Finska, kde nás na malém opuštěném nádraží Orimattila čeká strejda Aki s kilem vodky.

autoři: Aleš Stuchlý , Vít Schmarc , Daniel Řehák
Spustit audio