Čelisti: Stabilní změny

4. březen 2014

Přestěhovat se do Aše, nebo do Podněstří? Složité dilema, které v současné době trápí Čelisti nejvíc.

První vyniká úhledným prostředím vhodným zejména pro dospívající dívky, které se chtějí naučit rusky, mongolsky či vietnamsky nebo se seznámit s jemným, šaramantním, inteligentním a vzdělaným německým vyhazovačem.

Propagační film Ivety Grófové Až do města Aš navnadil milovníka klidu Víta Schmarce. Je málo míst, kde postprivatizační kapitalismus dosáhl takové stabilní změny jako právě v Aši, zároveň je docela málo „domácích“ filmů, které by podobné téma dokázaly uchopit sice s trochou neobratnosti, přesto sugestivně.

Konkurenční adresa na lodi kapitána Grušky v neuznané republice Podněstří sice nenabízí tolik vyžití pro Daniela, amatérskou švadlenu, ale pro milovníka vojenských přehlídek, samopalů AK 47 a lokalpatriotismu Aleše představuje malý kus ráje na zemi. Dokumentární film Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské Pevnost ho definitivně přesvědčil, že v pidizemi, kde stabilní změnu zajišťuje zejména Kreml a objektivní média, nalezne pravý kus domoviny. Mimochodem, tenhle dokument vypadá filmověji než většina českých hraných snímků a Čelisti ho slavnostně vyhlašují tuzemským filmem roku, protože...

... Čelisti milují svou vlast!

autoři: Aleš Stuchlý , Vít Schmarc , Daniel Řehák
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.