Čelisti: Wimbledon marnosti a míčky existence, co létají Odnikud

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Borg/McEnroe

Časy, kdy Aleš Stuchlý řádil na kurtech jako John McEnroe a Dan Řehák měl hřívu jako Björn Borg, jsou za námi. Vzpomínky na ně obstarala ABBA zahajovacím songem i strhující tenisové drama o legendární bitvě velikánů na půdě All England Clubu.

Pokud vám mezi svátky unikla nenápadná, ale výživná dramatická záležitost Borg/McEnroe, je to velká škoda. Dánský dokumentarista Janus Metz natočil čistou žánrovku, ve které na sebe narazí Lidský led a Spratek. Přes lehké klopýtání ve struktuře je tenhle film potěšením pro milovníky napětí a skvělých hereckých výkonů.

Pozoruhodná kreace stojí ve středu nového filmu Fatiha Akina, který se vrátil Odnikud, nebo spíš ze země režijní šedi. Jeho tříaktové drama o ztrátě, spravedlnosti a pomstě přináší hodně hluboký zážitek i opomíjené téma pravicového terorismu. V hlavní roli předvádí velkou školu smutku i vzdoru Diane Kruger.

No, a na závěr film, který se sice jmenuje Bright, ale nijak oslnivý ani chytrý není. Netflix si hrdě připsal na konto první televizní blockbuster, který semlel policejní procedurál s LA, elfy, orky a podivnými čarovnými hůlkami, ale výsledná masokostní moučka je řádně hořká. Film bez tempa, soudržné mytologie i smysluplného přesahu… hloupoučký televizák. Tudy ne, prosím.