Chci lidem ukázat, že je nás hodně. Influencerka Sophie Šarlak otevřeně o životě s psychickými poruchami

10. srpen 2023

Teprve 21letá influencerka Sophie Šarláková se na svých sociálních sítích zabývá především destigmatizací psychických poruch a osvětou v oblasti duševního zdraví. Svou otevřeností a autenticitou si na TikToku získala statisíce sledujících a z letošních Czech Social Awards si odnesla ocenění v kategorii Rising Star. Proč se sdílením svých zkušeností s depresí vlastně začala? A jak došla k rozhodnutí nechat se hospitalizovat do psychiatrické léčebny?

„Řekla jsem si, že moje mladší já by tohle potřebovalo vidět a slyšet,“ vzpomíná influencerka na moment, kdy se rozhodla začít sdílet své zkušenosti s psychickými poruchami na sociálních sítích. „Vzhledem k tomu, že se léčím už od čtrnácti let, a nevěděla jsem, že je na tom podobně spousta lidí, tak jsem chtěla ukázat, že na to nejsme sami. Že je nás velká hromada,“ dodává.

Na doporučení své lékařky se Sophie rozhodla pro hospitalizaci v psychiatrické léčebně v Dobřanech, kde strávila 3 a půl měsíce. V kolektivu si našla nejlepší kamarády a kamarádky, se kterými se dodnes vídá.

„Měla jsem tam úžasnou spolubydlící, která přišla o dceru v mém věku. A když nám vyprávěla, že se léčí právě kvůli té ztrátě, spousta z nás, sebevražedných kluků a holek, brečela. Nechtěli jsme, se takhle cítili naše rodiče,“ vypráví.

A co jí tahle životní cesta přinesla? „Vidím sama u sebe pokroky, naučila jsem se s tím pracovat. Přineslo mi to hlavně to, že bych chtěla šířit osvětu a ukázat lidem, že ta cesta není vůbec lineární, vždycky jsou propady. Ale může to být lepší,“ říká.

Jak zvládá Šarláková skloubit influencerské akce se svou sociální úzkostí? V čem jí pomáhá její partner? A co pro ni bylo na pobytu v léčebně nejnáročnější? Poslechněte si nový díl podcastu Vlna.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.