Čerstvá matka je na internetu lovná laň, kterou jdou ostatní matky sejmout, myslí si Lucie Zelinková

20. prosinec 2023

„Když jsem byla těhotná, přesvědčeně jsem tvrdila, že žádná mama témata zpracovávat nebudu. Tenhle obsah mě vůbec nezajímal a přišel mi otravný. Ale pak jsem to začala žít. Vůbec jsem nevěděla o tom nepřijetí žen – matek českou společností. Každý den pociťuju, na jakém okraji společnosti matka stojí, jak je opomíjená a pohrdaná a jak to má těžký,“ říká knižní influencerka Lucie Zelinková.

„To, že má na můj život hodně lidí názor a že nevidíme věci stejně, je jedno z mých největších témat. Mnohdy už nemám chuť se s tím potýkat. Mateřství je hrozně silně emoční záležitost a já nemůžu nechat být, když mi někdo napíše, že moje mateřství je v něčem špatně. Často se zlobím a v odpovědích bývám ostrá,“ říká Lucie, která se vedle knižních témat hodně zaměřuje právě na mateřství, ženství nebo společenskou dělbu rolí. „Čerstvá matka je na internetu lovná laň, kterou jdou ostatní matky sejmout, A nemyslí to špatně, jen si často nemůžou pomoct a musí ty rady dávat.“

Lucie říká, že na to, aby se nechala rozhodit, už je matkou dostatečně dlouho. Ale zažívá i úplně nové rodičovské zkušenosti. „Teď jsem byla poprvé sama doma dva dny bez dcery. Hrozně jsem brečela, byla jsem z toho špatná, ale pak to přešlo. Šla jsem na snídani. Dvakrát za sebou,“ směje se.

„Dělba péče je u nás naprosto zásadní téma.“ Poslechněte si rozhovor s Lucií Zelinkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka