Čerstvá matka je na internetu lovná laň, kterou jdou ostatní matky sejmout, myslí si Lucie Zelinková

20. prosinec 2023

„Když jsem byla těhotná, přesvědčeně jsem tvrdila, že žádná mama témata zpracovávat nebudu. Tenhle obsah mě vůbec nezajímal a přišel mi otravný. Ale pak jsem to začala žít. Vůbec jsem nevěděla o tom nepřijetí žen – matek českou společností. Každý den pociťuju, na jakém okraji společnosti matka stojí, jak je opomíjená a pohrdaná a jak to má těžký,“ říká knižní influencerka Lucie Zelinková.

„To, že má na můj život hodně lidí názor a že nevidíme věci stejně, je jedno z mých největších témat. Mnohdy už nemám chuť se s tím potýkat. Mateřství je hrozně silně emoční záležitost a já nemůžu nechat být, když mi někdo napíše, že moje mateřství je v něčem špatně. Často se zlobím a v odpovědích bývám ostrá,“ říká Lucie, která se vedle knižních témat hodně zaměřuje právě na mateřství, ženství nebo společenskou dělbu rolí. „Čerstvá matka je na internetu lovná laň, kterou jdou ostatní matky sejmout, A nemyslí to špatně, jen si často nemůžou pomoct a musí ty rady dávat.“

Lucie říká, že na to, aby se nechala rozhodit, už je matkou dostatečně dlouho. Ale zažívá i úplně nové rodičovské zkušenosti. „Teď jsem byla poprvé sama doma dva dny bez dcery. Hrozně jsem brečela, byla jsem z toho špatná, ale pak to přešlo. Šla jsem na snídani. Dvakrát za sebou,“ směje se.

„Dělba péče je u nás naprosto zásadní téma.“ Poslechněte si rozhovor s Lucií Zelinkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.