Češi vyváží své turistické značení do světa. České značky chtějí v Albánii, Gruzii nebo Brazílii

10. květen 2017
turistická trasa - turistické značení - turistická značka

První tuzemská turistická značka vznikla v roce 1884 na hoře Radhošť v Beskydech. V dnešním Česku najdeme přes 42 tisíc kilometrů značených pěších tras, což je s přihlédnutím k velikosti země unikátní. Například Maďarsko jich má 11 tisíc, Nizozemsko 5 tisíc, píše server E15. Češi nyní exportují své pěší know-how do různých zemí po světě. V Brazílii pomáhá už od roku 2015, nově ale prakticky od nuly začínají se značením v Gruzii a také v albánských horách. Česká rozvojová agentura pracuje v gruzínském Tušsku na několikaletém projektu s pětimilionovým rozpočtem, který letos vrcholí. V Tušsku teď 20 dobrovolníků kromě značení tras také opravuje hrad Keselo. Čeští experti vytvořili detailní mapu celé oblasti. „Zkušenost s turistickým značením v ČR je považována za nejspolehlivější a nejpropracovanější nejen v Evropě, ale i globálně, což se potvrdilo i v Tušsku,“ řekl serveru E15 Michael Hošek z evropské asociace chráněných území Europarc Federation. V Albánii pomáhá projekt Albánská výzva, směřuje tam česká rozvojová pomoc a peníze z visegrádských fondů. V minulých letech tu díky dobrovolníkům vznikla solární elektrárna nebo most přes řeku Narenth. České turistické značení je víc a víc vidět také v Zakarpatské Ukrajině a v rumunském Banátu, projekty tu jsou dlouhodobé a přibývají další, Česko tak bude dál pomáhat světu v tom, aby se neztratil.

 • Fanoušci zbraní nesmějí nahrávat videa na YouTube, a tak se přesunují na Pornhub

  23. březen 2018
  Zbraně – lidé se zbraněmi – gang

  YouTube zakázalo na svých stránkách uveřejňovat videa, která obsahují návod k sestavování zbraní nebo nabízejí jejich prodej. Nadšenci do zbraní se proto rozhodli svá videa s tímto obsahem nahrávat na pornostránku Pornhub.

  Tito bloggeři krok společnosti YouTube označili za erozi práv občanů Spojených států, píše BBC. YouTube podobné zpřísnění video obsahu týkajícího se zbraní už jednou provedlo, po útoku v Las Vegas v říjnu loňského roku. Tehdy společnost zakázala videa, která ukazují, jak instalovat zařízení bump stock na poloautomatické pušky a udělat z nich tedy zbraň plně automatickou, píše web Motherboard. Na YouTube jsou tisíce kanálů věnujících se právě zbraním. „Vážím si toho, že jsou teď v ohraničení pravidel mnohem zřetelnější, zavedení tohoto zákazu ale s nikým z nás nediskutovali a neurčili ani žádnou přechodnou dobu. Měli alespoň udat nějaký čas, během kterého mohou lidé svá videa promazat a vyčistit tak, aby novým pravidlům odpovídala,“ řekl jeden z youtuberů Jörg Sprave.

 • Jihokorejská vláda bude svým zaměstnancům v pátek večer vypínat počítače, aby nepracovali přesčas

  23. březen 2018
  Jihokorejská vláda bude v hlavním městě Soulu svým zaměstnancům v pátek večer vypínat počítače, chce lidi dostat dříve domů z práce

  Jihokorejská vláda bude v hlavním městě Soulu svým zaměstnancům v pátek večer vypínat počítače, chce lidi dostat dříve domů z práce.

  Nová vládní reforma má postupně snížit pracovní dobu z 68 na 52 hodin týdně. Aby šla příkladem ostatním institucím a firmám, rozhodla se vláda své zaměstnance poměrně razantně posílat z práce domů. V pátek večer jim jednoduše vypne počítače. První vlna začne už koncem března, přístroje se vypnou v osm hodin, postupně se čas vypnutí sníží na 7 hodin večer. Krok má vést k ukončení „kultury práce přesčas“, píše BBC. Zaměstnanci ale z plánovaného vypínání radost moc nemají. Téměř sedmdesát procent z nich si zažádalo o výjimku. Zaměstnanci vlády v Jižní Koreji za rok odpracují 2 739 hodin, což je asi o tisícovku více než v jiných rozvinutých státech. V OECD je země v počtu pracovních hodin týdně na druhém místě za Mexikem. Reforma, která snižuje počet hodin týdně na 52, má podle prezidenta Jižní Koreje Mun Če-in zvýšit počet pracovních míst. „Nedávná studie, kterou provedl Korejský institut práce, ukazuje, že by se takto mělo vytvořit 11 až 17 tisíc nových míst,“ sdělilo The Korean Times korejské ministerstvo práce. Nová pracovní místa by přišla vhod hlavně mladým Korejcům, ve věku od 15 do 29 let je totiž téměř desetiprocentní nezaměstnanost.

 • Evropským stromem letošního roku je švitořící korkový dub z Portugalska, český ořešák skončil devátý

  23. březen 2018
  Švitořící korkový dub z Portugalska

  Největší korkový dub na světě se stal Evropským stromem letošního roku. V anketě získal více než 26 tisíc hlasů. Říká se mu švitořící kvůli zpěvu ptáků, kteří sedávají v jeho větvích.

  Vítězný strom vysadili lidé v portugalském městě Águas de Moura nedaleko Lisabonu v roce 1783. Dub přispěl v regionu nejen k rozvoji korkařství, ale má také velký význam pro ekosystém a pro místní klima. Strom je od roku 1988 chráněný a zároveň ho Guinnessova kniha rekordů registruje jako největší dub korkový na světě. Druhé místo získalo sedm prastarých jilmů habrolistých stojících ve španělské Extremaduře. Třetí skončil dub letní zvaný „Stařešina Belgorodského lesa“, který se nachází nedaleko města Bělgorod a blízko hranic s Ukrajinou. Česko reprezentoval v soutěži kvasický ořešák z Kroměřížska. V anketě získal přes 11 tisíc hlasů. Ořešák černý stojí v krajinářském parku od roku 1790, kde ho nechal vysadit hrabě Lamberg. Ve finálovém kole ankety soutěžilo třináct stromů z různých evropských měst. Jak píše server Ekolist, Nadace Partnerství dnes odstartovala další ročník soutěže se speciální edicí k výročí 100 let vzniku československého státu. Hledají se proto stromy se zajímavým příběhem vysazené u této příležitosti. Kdokoli tak může až do konce dubna do ankety nominovat Strom svobody. Závěrečné hlasování v národním kole je zpoplatněné. Získané peníze pak směřují zpět k finálovým stromům a navrhovatelé za ně mohou stromy ošetřit, vysadit nové nebo o nich vytvořit informační materiály.

 • Zemřel Jan Kantůrek, překladatel, který naučil Mrakoplaše mluvit česky

  23. březen 2018
  03338666.jpeg

  Ve čtvrtek 22. března zemřel ve věku 69 let překladatel z angličtiny Jan Kantůrek, kterého většina českých čtenářů zná hlavně jako tvůrce vynalézavých překladů Terryho Pratchetta.

  Zprávu o tom přineslo na sociálních sítích nakladatelství Comics Centrum. Před rokem 1990 Kantůrek pracoval jako technický redaktor, už v roce 1992 se ale stal překladatelem na volné noze. Proslavil se nejprve překlady povídek a knih z cyklu o barbaru Conanovi od R. E. Howarda, překládal ale také westernové romány. Překládat Pratchettovy knihy, s nimiž se seznámil v roce 1991, se nejprve pro jejich jazykovou náročnost bál, později se ale jeho tvůrčí převody, odvážně nerespektující běžné poučky o tom, jak překladatel vlastně pracuje, staly legendárními. Nevěděl prý, že „to nejde“, a knihy zaplňoval překlady mluvících jmen, postavami vesele brebentícími nepravděpodobnými nářečími a vtipnými poznámkami překladatele pod čarou. Nakonec prý pracoval s „databází přes 3,5 tisíce zeměpisných, vlastních jmen, názvů různých bylin, kytek, štírů, hadů, jedů“, jak řekl před několika lety v rozhovoru pro Novinky.cz. Sám Pratchett prohlásil, že české a nizozemské překlady jeho knih jsou podle něj nejlepší. Během několika osobních setkání se Kantůrek s autorem spřátelil a Pratchett mu povolil, aby do knih přidával slovní hříčky podle vlastního uvážení. Dohromady Kantůrek přeložil 40 Pratchettových knih. Poslední knihu z cyklu o Zeměploše, Pastýřskou korunu, přeložil loni. Jistou nadějí pro každého, kdo měl problémy se školní výukou jazyků, je jeho vzpomínka na to, jak mu angličtinářka na gymnáziu zakázala, aby se kdy angličtině profesně věnoval. A když se už jako úspěšný překladatel v německém Hamburku s Pratchettem poprvé setkal, trval na tom, že bude mít tlumočníka. Kantůrek překládal i jiné autory píšící v žánru sci-fi a fantasy, například Poula Andersona, Edgara Rice Burroughse nebo Rogera Zelaznyho.

  Podívejte se taky na Jan Kantůrek: Rozesmát někoho není jednoduché. Pratchett to dokázal na každé straně.

 • Německé město zavádí panáčky na přechodu ve tvaru Karla Marxe. Slaví jeho 200. narozeniny

  22. březen 2018
  Německé město zavádí panáčky na přechodu ve tvaru Karla Marxe

  Rodné město Karla Marxe slaví dvousté výročí narození svého rodáka, jednoho z nejvýznamnějších politických filosofů všech dob. U příležitosti tohoto výročí se zastupitelé města Trier v Německu rozhodli uvést nové panáčky na přechodech pro chodce, kteří vypadají jako Karel Marx.

  Malé zelené a červené Marxe vytvořil Johannes Kolz, město kromě toho také plánuje vztyčit Marxovu sochu, kterou dostalo od Čínské lidové republiky. Přijetí bronzové sochy od vůdce represivního čínského režimu vloni vzbudilo kontroverze. Řada kritiků podle BBC honorování Marxe odmítá a poukazuje na utrpení lidí žijících za železnou oponou během studené války. Karel Marx, autor významného díla Kapitál a spoluautor Komunistického manifestu, se ve městě narodil v roce 1818 a žil v něm do svých 17 let. Panáčci na přechodech pro chodce se v okolí Muzea Karla Marxe a jeho rodného domu objeví v následujících týdnech, bronzová socha z Číny by měla být odhalena v květnu, píše se na stránkách města Trier.

 • V Evropě rychle ubývají polní ptáci. Mizí celé druhy

  22. březen 2018
  Zpívající pták

  Francouzská média informují o studii, podle které se populace některých druhů ptáků za posledních 15 let zmenšily o třetinu. Ptáci ale vymírají v celé Evropě včetně Česka.

  Podle nedávné studie francouzského národního centra pro vědecký výzkum CNRS a Národního přírodovědného muzea z francouzského venkova mizí ptáci. Jedná se hlavně o takzvané polní ptactvo, tedy o ptačí druhy s úzkou vazbou na zemědělskou krajinu. Mizí například skřivani, strnadi a koroptve. V průměru se počet polních ptáků za posledních 15 let snížil o třetinu, ale u některých druhů je to ještě víc. Například francouzská populace lindušky luční klesla o 70 %. I když ptáci vymírají v celé přírodě, v zemědělské krajině se to děje intenzivněji než v lesích nebo ve městech (o mizení vrabců z francouzských nebo českých měst např. zde nebo zde). Důvodem vymírání polního ptactva je podle francouzských vědců a vědkyň hubení hmyzu zemědělskými insekticidy a také čím dál větší zavádění monokulturního zemědělství a s tím spojené ničení mezí a hájků, rovněž ovšem opuštění praxe, kdy pole po nějaké době leželo jeden rok ladem. Na první pohled může zarazit, že by úbytek hmyzu měl mít vliv například na populaci koroptví, které se živí hlavně semeny a rostlinami. Ale jak na serveru L’Obs vysvětluje přírodovědec Grégoire Loïs, dokonce i ptáci, kteří se živí zrním, hned po vylíhnutí potřebují hmyz, protože z něho ptáčátka získávají bílkoviny. A například i dospělé koroptve během jara a léta doplňují svoji potravu hmyzem, aby měly bílkovin dostatek. Vymírání polního ptactva se ale bohužel netýká jen Francie. Jak je vidět z výzkumných zpráv České společnosti ornitologické, dochází k němu v celé Evropě (a podrobněji zde) včetně České republiky.

  Podívejte se taky na Hejna vrabců dnes už tak často nevidíme. V ČR zmizelo od 80. let 10 milionů ptáků.

 • Kolik spotřebují obyvatelé města vody? A kolik je v Brně doktorandů? Brno spustilo datový portál

  22. březen 2018
  Brno

  Nový datový portál města Brna nabízí informace o obyvatelích, dopravních nehodách i zeleni. Slouží jako platforma ke sdílení dat o jihomoravské metropoli. 

  Web obsahuje kromě samotných datových sad také aplikace postavené mimo jiné na údajích od mobilních operátorů o pohybu obyvatel nebo interaktivní mapu dopravních nehod. Brno je podle oficiální zprávy jedno z prvních českých měst, které se rozhodlo data zpřístupnit. Portál je určený všem zájemcům z řad obyvatel, podnikatelů, studentů, výzkumníků, vývojářů, ale i novinářů. V několika sekcích se mohou dozvědět informace z oblasti dopravy, vzdělávání, ekonomiky nebo třeba bezpečnosti. „Data jsou naším novým městským bohatstvím, které se nyní snažíme zcela využít. Děláme kroky k digitalizaci, byť neustále narážíme na mnoho různých omezení ze strany státu či Evropské unie. Projekt brněnských dat je další ochutnávkou toho, kam míříme v rámci schválené vize a strategie #brno2050, v níž je otevřenost a efektivita městské správy jednou z klíčových hodnot,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast Smart City Jaroslav Kacer z TOP 09. Město počítá s tím, že se portál bude neustále vyvíjet a bude sbírat informace i od uživatelů, protože na něm budou moct dát zpětnou vazbu a také návrhy nebo doporučení na chybějící data. „Samotným spuštěním očekáváme vyvolání zájmu, který přinese další zveřejnění dat i od třetích subjektů, nových aplikací a další rozvoj. V průběhu tří měsíců bychom rádi uspořádali městský hackathon, kde bychom specifikovali, jaké máme další záměry a co od aplikací očekáváme, abychom vývoj portálu posunuli dále v krátkém horizontu,“ doplnil náměstek Kacer.

 • Lekce komiksové psychomagie. Na pražský veletrh Svět knihy přijede Alejandro Jodorowsky

  22. březen 2018
  Alejandro Jodorowsky

  Hvězdou 24. ročníku mezinárodního veletrhu Svět knihy bude filmový režisér a komiksový scenárista Alejandro Jodorowsky. „Není nic menšího než legenda. Říká si ‚mystický ateista‘, což zní jako přesná definice toho, čím by měl umělec být,“ říkají pořadatelé akce pro server Aktuálně o dnes devětaosmdesátiletém umělci.

  Jodorowského filmy Svatá hora nebo Krtek vám měly způsobit pocit, jako byste si dali LSD, jinak tomu není ani s jeho komiksy, s nimiž se mohli seznámit i čeští čtenáři – nedávno vyšel dotisk nejslavnějšího Incalu, který nakreslil podle Jodorowského scénáře jeden z nejrespektovanějších komiksových kreslířů Moebius. Do češtiny byl přeložený i pětisetstránkový grafický román Kasta Metabaronů a nejnověji Technokněží, taktéž ze světa Incalu. Bývalý člen surrealistické skupiny Hnutí paniky Jodorowsky, který si libuje v mystice a sci-fi, je nejenom komiksovou hvězdou – přestože nikdy nenatočil svou Dunu podle slavné sci-fi ságy, jeho nápady ovlivnily celou populární kulturu, od Hvězdných válek po Vetřelce, Pátý element a mnohem dál. Pokud se u Jodorowského náhodou dostaví pocit, že síla jeho imaginace ubývá, má na to svůj recept. „Když dojde inspirace, obarvím si hlavu nažluto,“ líčí v knize Psychomagie: Nástin panické terapie. Snad ji předvede i v Praze. „S využitím svých kontaktů ve Francii i Chile jsem od října pracoval na tom, aby Jodorowsky přijel do Prahy,“ říká Guillaume Basset, dramaturg veletrhu Svět knihy. Hlavním tématem letošního ročníku festivalu, který se koná od 10. do 13. května na Výstavišti v pražských Holešovicích, bude komiks.

  Podívejte se taky na Incal: Jak Hloupý Honza ke krystalu přišel nebo na Technokněží: Komiksový mág Alejandro Jodorowsky ředí vlastní galaktickou mystiku.

 • Umíte žít normálně? Přihlaste se do nového projektu Kateřiny Šedé, dostanete za to zaplaceno

  21. březen 2018
  Kateřina Šedá ve Slavutyči

  „Máte rádi výzvy? Nebojíte se zkoušet nové věci? Ničí Vás stereotyp? Pak hledáme právě Vás!“ vyzývá na svém facebooku Kateřina Šedá.

  Umělkyně hledá rodiny i jednotlivce, kteří zvládnou žít normální život ve vylidněném turistickém centru Českého Krumlova. Chce tak upozornit na problémy, které masový turismus způsobuje v atraktivních lokalitách. „Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobnost na první pohled diametrálně odlišných míst mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“ vysvětluje Šedá. Ve svém novém projektu tak hodlá aspoň na tři měsíce znovu oživit krumlovské centrum, kde budou vybraní jedinci a rodiny žít a vykonávat běžné činnosti. Tito „normální lidé“ budou ubytováni zadarmo a navíc za své žití dostanou mzdu. Zájemci se mohou hlásit do 20. dubna na adrese www.unes-co.cz. Projekt UNES-CO je součástí 16. mezinárodního bienále architektury v Benátkách 2018, kde budou mít návštěvníci českého pavilonu možnost sledovat přímý přenos z normálního života v Českém Krumlově.

  Podívejte se taky na Kateřina Šedá: Nejtěžší bylo proniknout mezi komunitu nejbohatších v Los Altos a obyvatele brněnského Cejlu.