Češi vyváží své turistické značení do světa. České značky chtějí v Albánii, Gruzii nebo Brazílii

10. květen 2017
turistická trasa - turistické značení - turistická značka

První tuzemská turistická značka vznikla v roce 1884 na hoře Radhošť v Beskydech. V dnešním Česku najdeme přes 42 tisíc kilometrů značených pěších tras, což je s přihlédnutím k velikosti země unikátní. Například Maďarsko jich má 11 tisíc, Nizozemsko 5 tisíc, píše server E15. Češi nyní exportují své pěší know-how do různých zemí po světě. V Brazílii pomáhá už od roku 2015, nově ale prakticky od nuly začínají se značením v Gruzii a také v albánských horách. Česká rozvojová agentura pracuje v gruzínském Tušsku na několikaletém projektu s pětimilionovým rozpočtem, který letos vrcholí. V Tušsku teď 20 dobrovolníků kromě značení tras také opravuje hrad Keselo. Čeští experti vytvořili detailní mapu celé oblasti. „Zkušenost s turistickým značením v ČR je považována za nejspolehlivější a nejpropracovanější nejen v Evropě, ale i globálně, což se potvrdilo i v Tušsku,“ řekl serveru E15 Michael Hošek z evropské asociace chráněných území Europarc Federation. V Albánii pomáhá projekt Albánská výzva, směřuje tam česká rozvojová pomoc a peníze z visegrádských fondů. V minulých letech tu díky dobrovolníkům vznikla solární elektrárna nebo most přes řeku Narenth. České turistické značení je víc a víc vidět také v Zakarpatské Ukrajině a v rumunském Banátu, projekty tu jsou dlouhodobé a přibývají další, Česko tak bude dál pomáhat světu v tom, aby se neztratil.

Spustit audio
 • Na chlapce spadla při výletě po irských horách ovce, skončil v nemocnici

  20. srpen 2018
  Ovce

  Náctiletý chlapec skončil zraněný poté, co na něj při výletě v pohoří Mourne v Severním Irsku spadla ovce. Se skupinou přátel vyrazil v pátek na výlet, který ale odpoledne ukončila právě kolize se zvířetem.

  Ovce na mladíka skočila ze skalního útesu a zranila ho. Záchranná služba obdržela volání o pomoc v 16:30 a do terénu vyrazilo 17 záchranářů, kteří chlapce nalezli na svahu Slieve Bearnagh. Záchranný tým měl podezření na možné poranění hlavy, krku, zad a nohou, a zraněného proto pomocí nosítek evakuovali do nemocnice v blízkém Ulsteru. „Věříme, že ovce zraněna nebyla a oblast opustila bez pomoci,“ napsali záchranáři k nehodě na svém facebooku.

 • Sestup do předpeklí. Muž spadl do umělecké instalace Anishe Kapoora a skončil v nemocnici

  20. srpen 2018
  Umělecká instalace Sestup do předpeklí

  Muž skončil v nemocnici poté, co spadl do instalace vytvořené indickým umělcem Anishem Kapoorem.

  Údajně 60letý muž byl po pádu hospitalizován, podle mluvčí muzea Serralves v portugalském městě Porto, kde k nehodně došlo, je ale již „téměř připraven k návratu domů“. Instalace je nyní dočasně uzavřená, dokud muzeum nezjistí, k čemu přesně došlo, a incident nevyhodnotí. Existuje ale prý naděje, že bude otevřena již za několik dní. Dílo nazvané Sestup do předpeklí se skládá z krychlovité konstrukce s kruhovým otvorem uprostřed podlahy, kolem kterého mohou návštěvníci procházet. Strany jámy jsou natřené černou barvou, která má vytvářet dojem nekonečného prostoru. Samotný otvor, do kterého muž spadl, je ale jen 2,5 metru hluboký. Dílo je součástí výstavy Works, Thoughts, Experiment, která je první velkou expozicí umělcova díla v Portugalsku a měla by i navzdory nehodě trvat až do ledna příštího roku.

 • Dubrovník se potýká s extrémním náporem turistů, zájem o město zvýšil seriál Hra o trůny

  20. srpen 2018
  Dubrovník

  Každé léto přijíždí do chorvatského pobřežního města Dubrovník davy turistů. Krásy historického místa ale nelákají pouze zahraniční cestovatele, jsou oblíbené i mezi filmaři. Ti si místo vybrali například i pro natáčení populárního seriálu Hra o trůny. Mezi návštěvníky se tak objevuje i nový typ turistů – seriáloví fanoušci.

  Chorvatské přístavní město v seriálu představuje sídlo Královo přístaviště a v kulisách jeho ulic se odehrává řada zásadních scén. Místo se stalo dějištěm i mnoha dalších filmů, je zde situována například i jedna ze scén filmových Hvězdných válek. Žádný jiný film nebo seriál ale nepřilákal do města více turistů než právě Hra o trůny. Prohlídek spojených s kinematografií bylo v roce 2015 kolem 300, v roce 2017 jich bylo již 4 500. Letos počet narostl téměř na dvojnásobek. S nadměrným přílivem návštěvníků se dlouhodobě potýká více míst v Evropě, například Barcelona nebo Benátky. I tato města kvůli tomu řeší řadu problémů, které nesouvisí pouze s přeplněnými ulicemi a silnicemi a bezohledností některých návštěvníků, ale také s dramatickým nárůstem cen bydlení. Radnice v Dubrovníku se proto rozhodla zakročit. Zavádí omezení, která se týkají například pouličních prodejců, počtu stolů před restauracemi, které zaplňují ulice v historické části města, a hlavně výletních lodí, které do přístavu přivážejí tisíce turistů denně. Město letos omezilo počet lidí, kteří do města mohou touto cestou připlout. Od příštího léta mají přibýt i omezení, která určí, kdy mohou lodě do města přijíždět. Chce tak prý dosáhnout rovnováhy, která zachová vstřícný přístup k turistům, ale uchrání město před úplným zahlcením.

 • Nízkosacharidová dieta vám prý může zkrátit život. Moc cukrů ale taky

  17. srpen 2018
  03732755.jpeg

  Diety založené na co nejnižším příjmu sacharidů a jejich nahrazování živočišnými tuky jsou v posledních letech hodně populární, ať už jde o Atkinsovu dietu, nebo některé varianty paleo stravy. Nová dlouhodobá studie, které se účastnilo 15 400 lidí z USA, tvrdí, že tento druh stravování může zkracovat život až o několik let, tvrdí text na webu BBC.

  Výzkumníci jsou přesvědčení, že pro lidské tělo je prospěšnější rozumná konzumace cukrů a aspoň částečné nahrazení živočišných bílkovin a tuků rostlinnými variantami. U lidí, kteří ze svého jídelníčku vyřadili brambory, pečivo, těstoviny, rýži nebo cereálie a místo nich jedli více masa, hrozilo podle odborníků vyšší riziko smrtelných nemocí. Nahrazení sacharidů rostlinnými bílkovinami a tuky, například luštěninami, ořechy nebo avokádem, naopak toto riziko snižovalo. „Ze studie vyplývá, že nestačí zaměřit se na to, co jíte, ale také na to, jestli živiny pochází z živočišných, nebo rostlinných zdrojů,“ prohlásila Nita Forouhi z Cambridgeské univerzity. Z výzkumu dále nepřekvapivě vyplývá, že lidé, kteří přijímali sacharidů nadprůměrné množství, byli také ohroženi celou řadou zdravotních rizik. Odborníci se shodují, že výsledky studie nelze považovat za stoprocentní, protože byla založena především na dotaznících, ve kterých lidé často vylepšují svůj obraz. Sama vedoucí výzkumu, kardioložka a výživová specialistka Sara Seidelmann, prohlásila, že studie je jen jedním z dílu velké skládačky, kterou se snaží lékaři a výživoví odborníci sestavit.

 • Chemikálie pro dobré ráno. Americké děti snídají glyfosát, ukázal výzkum cereálií

  17. srpen 2018
  postřik - pesticidy - pole

  „Nikdo přece nechce snídat chemikálii na hubení plevele,“ podotýká podle ekoserveru Inhabitat Ken Cook, prezident americké ekoorganizace Environmental Working Group. Její studie ukazuje, že si kromě čokoládových lupínků a ovoce dávají k snídani miliony amerických dětí taky herbicid glyfosát.

  Odborníci testovali 45 běžně rozšířených cereálií, které jsou v USA velice oblíbené, a glyfosát objevili ve 43 z nich. Celých 31 testovaných vzorků navíc přesahovalo normy pro bezpečné požití, píše Inhabitat. Problém se podle webu netýká jen cereálií, ale v podstatě jakékoliv potraviny, která obsahuje oves, tedy například tyčinek. Světová zdravotnická organizace v roce 2015 oznámila, že je podle jejích výzkumů glyfosát „pravděpodobně rakovinotvorný“, stejně tak najdeme chemikálii na seznamu rakovinotvorných látek kalifornského Úřadu pro posuzování rizik v oblasti životního prostředí, píše popkulturní server Uproxx. Až do českých médií přitekla ze San Franciska kauza správce školy Dewaynea Johnsona, který zvítězil v soudním sporu s biotechnologickou firmou Monsanto. Její produkt, herbicid Roundup (glyfosfát obsahuje), měl podle poroty výrazně přispět k vzniku jeho rakoviny. Muž, nyní v konečném stadiu nemoci, postřikoval až třicetkrát ročně školní pozemky, při silných větrech se mu chemikálie dostávala na kůži. Teď mu soud přiřkl odškodné 289 milionů dolarů. Společnost Monsanto, proti které podle agentury Reuters aktuálně směřuje přes 5 tisíc žalob, vinu odmítá a proti verdiktu podá odvolání. „Rozhodnutí nic nemění na faktu, že 800 vědeckých studií a závěry americké Agentury pro ochranu životního prostředí, národních zdravotnických úřadů a dalších regulačních úřadů po celém světě dokládají skutečnost, že glyfosát nezpůsobuje rakovinu a nezpůsobil rakovinu panu Johnsonovi,“ cituje server iRozhlas prohlášení světové jedničky na trhu s osivy, hnojivy a pesticidy, od června spadající pod německý koncern Bayer. Problém s glyfosátem přitom řeší i Evropa. Po letech debatování o jeho vlivu na přírodní prostředí jej Unie minulý rok opět povolila, a to rovnou na pět let. Mluvčí Evropské komise uvedl pro evropskou verzi webu Politico, že výsledek amerického soudního sporu nejspíš nebude mít na evropské rozhodnutí vliv. „Komise přehodnotí bezpečnost chemikálií v případě, že společnost jako Monsanto zažádá o prodloužení nebo obnovení licence. Jedině tak by mohly úřady zahájit nové zkoumání na základě nových vědeckých důkazů,“ cituje Politico mluvčí a dodává, že státy jako Itálie, Francie nebo Německo plánují kritizovaný herbicid přestat používat do tří let. Otázkou podle Politica zůstává, jak moc je to reálné a zda si evropští zemědělci dokáží na změnu zvyknout.

 • Obálka prvního československého Vogue je poctou Olze Havlové. Vydání časopisu provází výstava v Uměleckoprůmyslovém museu

  17. srpen 2018
  Obálka prvního československého Vogue je poctou Olze Havlové

  Dnes vychází očekávané první číslo československé módní bible. Jedna z titulek je poctou Olze Havlové. Na fotce Bronislava Šimončíka ji ztvárňuje známá česká topmodelka v šatech ze sekáče. Na odhalených zádech má „vytetované“ kaligramy ze sbírky básní Václava Havla Antikódy.

  „Coverstory s Karolínou Kurkovou je připomínkou výjimečných žen, bez nichž by mnoho slavných a významných mužů nemohlo dosáhnout úspěchů, pro které jsou dnes obdivováni,“ říká šéfredaktorka Vogue CS Andrea Běhounková. Druhý cover patří slovenské múze proslulého fotografa Stevena Meisela – Kamile Filipčíkové. Slovenský fotograf Michal Pudelka se inspiroval surrealismem a filmovým plakátem 60. let. České i slovenské jsou nejen fotografie, ale i texty v tištěné i online podobě časopisu. Na společnou československou historii odkazují i unikátní fonty od Jakuba Straky. Například „CS“ uvnitř písmene „O“ v logu Vogue připomíná mezinárodní poznávací značkou, kterou Čechoslováci používali na autech od třicátých let minulého století. Na obsahu se podílí osobnosti napříč československou módou, designem a uměním, celebrity i zástupci nezávislé scény. Vydání časopisu provází výstava věnovaná historickému kontextu a směřování československého Vogue. Pod názvem První vydání je volně přístupná v pražském Uměleckoprůmyslovém museu ode dneška (17. 8.) do 12. září. Prezentuje módu, design a umění od světových i lokálních tvůrců, mimo jiné oděvy Pavla Brejchy a Liběny Rochové, objekty Evy Eisler nebo nábytek Milana Knížáka. Československá edice Vogue je po polské druhou ve střední Evropě. Ve světovém kontextu jde o dvacátou čtvrtou mutaci magazínu, který začal vycházet jako týdeník pro společenskou smetánku v osmdesátých letech devatenáctého století ve Spojených státech.

 • Umělkyně progresivní berlínské scény dostávají v porovnání s muži ještě méně než ženy ve světě

  17. srpen 2018
  Tempelhof v Berlíně, bývalé letiště, na kterém si dnes můžete dělat, co chcete

  Mezi příjmy umělkyň a umělců působících v Berlíně jsou podle nové studie významné rozdíly. Nepoměr v odměňování mužů a žen je v německé metropoli průměrně zhruba 28 %, což je ještě o 7 % více, než je průměr ve světě umění.

  Studie německého Institutu pro rozvoj strategií (IFSE) zjistila, že zatímco muži vydělávají ročně v oblasti umění 11 662 eur, ženy průměrně 8 390 eur. Organizace zároveň zjišťovala, jak výdělečnou oblastí umění v Berlíně je. Dostatek peněz na živobytí si čistě kreativními aktivitami vydělá podle dat 13 % umělců a 8 % umělkyň. Většina dotázaných musí mít ještě další zdroje příjmů – za prodělečný byznys označilo umění 80 % respondentů. Alarmující je podle autorů studie i údaj, že 90 % umělců nedokáže ve stáří vyžít ze svého důchodu. Příjmy ovlivňují berlínské umělkyně i z hlediska jejich plánů do budoucna. Polovina respondentek prý odkládá mateřství právě kvůli životní situaci, kterou ovlivňuje jejich zaměstnání. Autor studie Hergen Wöbken doporučuje, aby se Berlín inspiroval New Yorkem. Americká metropole totiž loni publikovala vůbec první detailní kulturní plán. Skupina umělců a aktivistů reagovala vydáním vlastního dokumentu. „Berlín je po New Yorku světově druhým nejvýznamnějším inkubátorem současného umění. Německé město se musí na tyto kulturní a ekonomické faktory zaměřit mnohem více,“ myslí si Wöbken. 
  Studie se zúčastnilo 1 745 umělců, průměrný věk byl přitom 47 let. Jak přibližuje německá verze serveru The Local, dotazovaní umělci mají za sebou v uplynulých třech letech celkem asi 3 200 samostatných výstav a podíleli se na 10 000 kolektivních výstavách s dalšími autory. 40 % těchto expozic bylo k vidění právě v Berlíně.

 • Odkud pramení deprese u Joy Division? Poslechněte si podcast Karla Veselého o dějinách smutku v popu

  16. srpen 2018
  03485439.jpeg

  Hudební publicista Karel Veselý vytvořil sérii podcastů Černé slunce, kde naslouchá úzkosti a smutku v dějinách popu. Zajímá vás, proč jsou dnešní rappeři tak beznadějně smutní nebo co udělala ekonomická krize v roce 2008 s populární hudbou? Odpovědi najdete při poslechu šestidílné série, kterou Veselý vytvořil pro Institut úzkosti.

  První díl Neznámé slasti stopuje kořeny deprese a temnoty v hudbě Joy Division, kteří vydali první album Unkown Pleasures v roce 1979, kdy zároveň nastoupila do premiérského křesla Margaret Thatcher. Možná na Iana Curtise neměla vliv jenom nešťastná láska, ale také společenská situace a započatá demontáž sociálního státu ve Velké Británii. V první epizodě Veselý probere linii britských kapel od post-punku přes Manic Street Preachers až po tajemného producenta Buriala a především jejich napojení na společensko-politický kontext země. Další díly budou mít premiéru vždy 14. dne každého měsíce. Zvukový design vytvořil Jiří Špičák a podcast je dostupný i v anglické verzi. Institut úzkosti, stejně jako Černé slunce, klade důraz na sociálně-politický rozměr úzkosti a depresí. Podle vlastních slov „vytváří prostor pro výzkum úzkosti, která se šíří napříč společností a projevuje se nespavostí, stresem, odcizením, ztrátou empatie, nerovnostmi a násilím“. Poslechněte si taky naši reportáž z prvního slyšení Institutu úzkosti.

 • Holanďané si staví umělé ostrovy. Lidi si na nich bytovky vybudují sami díky modelu baugrup

  16. srpen 2018
  byt - v bytě

  Před více než dvaceti lety se představitelé Amsterdamu rozhodli vyřešit nedostatek místa pro novou výstavbu bytů projektem na vybudování ostrovů na jezeře IJmeer. V roce 1997 město přišlo s velkolepým plánem na vybudování souostroví čítajícího deset ostrovů, na kterých by měl být prostor pro asi 18 tisíc domů.

  Jako sedmý z plánovaných ostrovů vyrostl v roce 2015 Centrumeiland neboli Centrální ostrov. Šest dalších je již obydleno. Centrální ostrov dosud sloužil jako kemp a otevřená galerie umění. Letos je konečně připraven pro stavbu domů. A plány pro výstavbu jsou téměř tak velkolepé jako samotné vytvoření ostrovů. Sedmdesát procent domů v nové čtvrti na Centrumeilandu si totiž její obyvatelé postaví sami. To jim umožní model výstavby zvaný baugrup nebo Building Group. Spočívá v tom, že si skupina rezidentů společně koupí pozemek a na něm si podle svých představ postaví bytový dům. Lidé tak ušetří peníze a také více ovlivní podobu svého domu. První pozemky na ostrově byly pro tento model uvolněny k prodeji v roce 2016, další letos v červenci. První stavební práce by měly začít teď v létě. Model baugrup funguje i v Německu, například v Berlíně. Domy na Centrumeilandu by i díky využití baugrupu měly být cenově dostupné a celá komunita by měla zanechávat jen minimální uhlíkovou stopu. Informuje o tom web CityLab. Centrumeiland má být také nejzelenějším z doposud dostavěných ostrovů. Všechny domy, kterých by mělo být dohromady 1 200, budou postaveny na nízkých umělých návrších, kterým se říká terpy. Díky tomu budou dobře chráněny proti povodním. Všemi parky ostrova se budou proplétat malé kanály. Jejich úkolem bude rozvádět dešťovou vodu rovnoměrně po ostrově a tím také pomáhat s ochranou proti povodním. Ostrov bude mít i vlastní systém vytápění pomocí tepelných čerpadel. Ta dokážou vést teplo přesně tam, kde je potřeba, a zamezí tak jeho ztrátám.
  Přečtěte si taky České analogie baugruppe vznikají i přes množství překážek.