Česká architektura a její přísnost? Tohle pojetí úplně nenávidím, říká architekt Martin Hejl

15. leden 2021

Česká architektura a její přísnost je pojem, který přinesl do teorie architektury na začátku tisíciletí historik Rostislav Švácha. A Martin Hejl s ním (docela vášnivě) polemizuje: „Je to kriminální přečin,“ tvrdí. Podle něj architektura nemusí být nutně vážná, studená, monstrózní, sakrální, smutná a tak dál. Může to být docela klidně zábava. „Nevadí, že to je cool a funny a že to mají lidi rádi,“ říká.

Tohle poznání si s manželkou přivezli z Dánska a Nizozemska. „Byla to zásadní zkušenost,“ říká architektka Lenka Hejlová. Společně navrhli například studio pro Události na České televizi, které je napůl virtuální. Dělají taky filmy a animace. Architektura v jejich pojetí je hra a experiment. A nejsou to jen domy.

Martin a Lenka Hejlovi

Lenka a Martin Hejlovi vystudovali Fakultu umění a architektury v Liberci a takto vybaveni vyrazili do světa. Nejprve na stáž do kodaňského studia BIG: „Tam vždycky byla snaha najít nové, zajímavé a zábavné řešení, a to se v Čechách moc nedělá,“ říká Lenka. Za další prací vyrazil Martin do Nizozemska do studia OMA Rema Koolhaase. Když se vrátili do Čech, bylo jasné, že budou architekturu dělat trochu jinak.

Zároveň ale potřebovali práci, takže brali, co bylo. Postupem času z toho vyrostlo neobvyklé portfolio. Důležitou roli v něm hrají výstavy, které navrhují jako studio KOLMO. Vytvořili Koridor času, multimediální instalaci v propojovací chodbě Národního muzea, a taky novou výstavu Slavní čeští skladatelé tamtéž.

Jedná se o čtveřici největších (a „nejprovařenějších“) skladatelů: Smetana, Dvořák, Martinů, Janáček. „Většinou jsou prezentováni nějakou konzervativní a nudnou metodou, takže nám přijdou nudní. Ale jsou fascinující,“ říká Martin.

Jejich hudbu architekti přenesli do prostoru a nechali působit na všechny smysly. Zní v sále s barevnými světly a v krajině se zvukovými meandry – vypravit se do ní můžete hned po uvolnění vládních opatření.

Druhé studio Lenky a Martina Hejlových se jmenuje LOOM ON THE MOON a vytváří filmy a animace, převážně o architektuře. „Film umí vyprávět o architektuře lépe než jen obraz. Je tam pohyb, je tam příběh, někdo o ní může mluvit. Umí vystihnout duši projektu,“ říká Martin.

Co říkají Lenka a Martin Hejlovi o „architektonickém“ manželství? Proč neuznávají volný čas? A proč mají v architektuře radši optimismus než přísnost? Dozvíte se v novém Bourání!

Spustit audio