České studio Play By Ears vydalo novou audiohru Šachová hra, která je vhodná i pro nevidomé hráče

13. leden 2023

V českém herním prostředí vyšla nová audiohra optimalizovaná i pro nevidomé hráče. Šachovou hru, která klade velký důraz na využití zvuku jako herní mechaniky, si teď všichni zájemci mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech. Za tvorbou Šachové hry, která vznikala i ve spolupráci s Českým rozhlasem, stojí české studio Play By Ears. Napínavému příběhu o boji s vlastní pamětí propůjčili hlasy Taťjana Medvecká, Igor Bareš, Jaroslav Plesl i Elizaveta Maximová.

„Audiohra je široký formát nějakých her, které jsou postaveny na zvuku. V tom našem případě tomu říkáme audiohra nebo interaktivní rozhlasový příběh. Posloucháte rozhlasovou hru a nějakými svými interakcemi ovlivňujete, jak se ten příběh bude dál odehrávat, jak skončí nebo co vlastně uslyšíte, osvětluje formát audiohry herní designér Tomáš Oramus.

V čem spočívají základní rozdíly hry ve formátu pro nevidomé a pro hráče bez zrakových obtíží? „Hru jsme designovali tak, aby byl herní zážitek sám o sobě pro všechny stejný. Rozdíl, který je ve verzi pro nevidomé, je upravené ovládání. Nevidomí ovládají telefony jinými gesty. A také zde figuruje doprovodný VoiceOver, který vysvětluje samotné ovládání hry a lidé se zrakem normálně uvidí napsáno na displayi, vysvětluje Oramus z Play By Ears.

Proč v českém herním prostředí není formát audiohry zatím příliš častý? A jaké jsou budoucí plány studia Play By Ears? Poslechněte si celý rozhovor s Tomášem Oramusem.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.