Chybí dárci krve. Tu duhovou ale transfuzní stanice nechtějí. Proč?

14. červen 2019

V Česku chybí až 150 tisíc dárců krve. „Darovat krev může každá zdravá osoba ve věku 18–65 let,“ píše se na dveřích mnoha transfuzních stanic. Není to tak úplně pravda. Zdraví můžou být totiž i muži, kteří měli sex s muži. Automaticky ale spadají do kategorie rizikoví, a tím jsou z dárcovství na různě dlouhou dobu vyřazení. Lékaři dokonce v některých případech ani nerozlišují mezi sexuální orientací a sexuálním chováním. Dochází v Česku při odběrech krve k diskriminaci?

„Co se týče homosexuálů při sexuálním styku dvou osob stejného pohlaví, tito lidé nemohou dávat krev. To je přece jenom riziková skupina,“ říká lékařka Daniela Pajtašová z Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Odmítnout někoho z procesu darování krve pouze na základě homosexuální orientace je podle veřejné ochránkyně práv, ale také podle judikatury Soudního dvora Evropské unie diskriminační. Transfuzní stanice by podle ombudsmanky měly hodnotit skutečnou rizikovost sexuálního chování zájemců, bez ohledu na jejich sexuální orientaci.

Někteří lékaři ale přesto hovoří o sexuální orientaci. „Bohužel si myslím, že rizikoví jsou,“ doplňuje Pajtašová. „Protože třeba výskyt HIV pozitivních lidí v těchto skupinách je o dost vyšší než u heterosexuálů. Bohužel je to tak. HIV je jedna z nemocí, která se dá přenést krví, takže myslím, že je toto pravidlo na místě.“

Ano, vyšší riziko přenosu HIV souvisí především s praktikováním análního sexu. Ten ale mohou praktikovat jak heterosexuální, tak homosexuální páry. Mnohé stejnopohlavní páry anální sex dokonce praktikovat vůbec nemusí, popřípadě trvale užívají kondom. Tyto aspekty dotazníky transfuzních služeb ale zcela opomíjí, apriorně všechny muže mající sex s muži považují za riziko a vylučují je z možnosti darovat krev. Dotazníky přitom podle ombudsmanky mohou pracovat se zcela neutrální kategorií. Zněla by třeba takto: „Rizikové jsou osoby, které praktikovaly nechráněný anální styk.“

Kritikem současné praxe v českých transfuzních stanicích je i výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák.

„Zjednodušeně řečeno, dle právního řádu je možné trvale vylučovat lidi na základě jejich sexuálního chování, které je vyhodnoceno, z mého pohledu ne zcela objektivně, jako rizikové.“

„Nejsi sám, kdo se teď cítí divně.“ LGBT lidé mají digitální mapu vzpomínek

Printscreen z webu projektu Queering the Map

Rozbušilo se vám někdy srdce cestou kolem lavičky v parku, kde jste dostali první pusu? Sevřel se vám žaludek a přidali jste do kroku u kavárny, ve které jste si poprvé prožili kopačky? Vzpomínky na první lásky, vztahy a zlomená srdce digitálně uchovává aplikace Queering the Map, svoje momenty do ní mohou zaznamenávat lidé po celém světě. Na mnoha místech se z ní stal hit. Dokud si jí nevšimli voliči Donalda Trumpa.

Některé nemocnice a transfuzní stanice vyřazují tyto lidi trvale. Některé pouze na šest měsíců. Většina pak vylučuje z možnosti darovat krev muže, kteří měli pohlavní styk se stejným pohlavím, na jeden rok. „Kdybych to měl porovnat se zahraničím, tak tam je to už úplně jinak,“ říká Pitoňák.

Důležité je v této souvislosti zmínit také byznys, o kterém se příliš nemluví. „Zastánci delších a trvalých lhůt můžou sledovat i jiné zájmy. Jako například to, aby krev z odběrového místa byla lépe prodejná. O tom se nemluví, ale ona může být konkurenceschopnější. Potenciální nakupující si na trhu mohou říct, že je méně riziková. To je ukázka toho, jak je pohled na diskriminaci rozšířený,“ uzavírá výzkumník.

Jaká je praxe dárcovství krve v zahraničí? A proč jsou omezeni i lidé, kteří si nechali udělat tetování nebo ti, kteří přijeli ze zahraničí? Poslechněte si celý příspěvek.

Devatero pro darování krve

1) Darujte, jen pokud se cítíte zdraví a splňujete předpoklady pro darování. Ženy by neměly darovat v období menstruace ani tři dny před a po něm.

2) Den před odběrem nepijte alkohol a nejezte tučná jídla, hodně pijte.

3) V den odběru ráno klidně snídejte, jen bez tučných a mléčných výrobků.

4) Dávejte pozor na léky konzumované v posledních dvou týdnech, např. některé léky na bolest či nachlazení, ale i ty, které berete pravidelně.

5) Na odběrové místo si nezapomeňte vzít občanku a kartičku pojišťovny.

6) Připravte se na vyplnění dotazníku dárce krve, kde zohledníte svůj zdravotní stav a vyloučíte možná omezení odběru.

7) Před samotným odběrem absolvujete vyšetření u lékaře a bude vám nejprve odebrán vzorek krve pro zjištění krevního obrazu a dalších náležitostí.

8) Je-li vše v pořádku, bude vám odebrán necelý půllitr krve. V daný den máte nárok na volno, šetřete se, pijte hodně tekutin.

9) Nebojte se jít darovat. Je to jednoduchá a velmi potřebná věc, stačí jen překonat strach a nejistotu.

autor: Filip Titlbach
Spustit audio

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.