Čtěte na www.wave.cz o Evropské unii

23. leden 2009

Česká republika od ledna předsedá Evropské unii. Se sloganem "Evropě to osladíme" jsme se do předsednického křesla posadili v historii EU úplně poprvé. Až s odstupem času budeme moci říct, zda bylo úspěšné a nebo ne. Ovšem k tomu, abychom mohli hodnotit úspěchy a selhání českého předsednictví, je třeba si trochu osvěžit potřebné know-how týkající se evropské integrace.

Historie EU se začala psát krátce po skončení druhé světové války, kdy bylo založeno Evropské společenství uhlí a oceli. Postupem času se volný trh rozšířil i do jiných oblastí než byl jen trh s těmito strategickými surovinami. Rovněž počet členských států se z původních šesti rozrostl na dnešní "sedmadvacítku".

A zdá se, že současný počet členů EU zdaleka není finální. Zájem o vstup má dlouhodobě Turecko, statut kandidátských zemí má Chorvatsko a Makedonie. Někdy ve vzdálenější budoucnosti se možná do EU začlení i Srbsko nebo Černá hora. Řídit kolos, který zahrnuje 27 států a má skoro 500 milionů obyvatel není vždy snadné, a proto jednou z nejdůležitějších vlastností předsedající země musí být smysl pro kompromis. Jak ale ukazují například zkušenosti s Lisabonskou smlouvou, ke kompromisům někdy vede cesta dlouhá a trnitá. Naše předsednictví dlouhé nebude - pro každý stát je určeno šest měsíců. Doufejme, že i těch trnů, které by nám předsednickou funkci ztěžovaly, bude poskrovnu.

00814874.jpeg
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.