Dát čtyřletému klukovi do ruky ostrý nůž je bezpečnější než mu dát tablet, říká řezbář

15. prosinec 2021

Snad každý rodič se někdy v předvánočním stresu zamyslí nad tím, že by možná raději svému dítěti vyrobil hračku vlastnoručně, než absolvoval kolečko po obchodech nebo procházel stránky e-shopů. Tato dovednost se ale dnes spíš vytrácí. Přesto hračka, kterou rodič vyrobí sám, může dítěti přinést mnohem víc než ta koupená. V Houpačkách jsme se tentokrát zaměřili na to, co můžeme zvládnout vyrobit sami a jak k tomu přistoupit.

Řezbář Marek Vodička je přesvědčený, že hlavně malé děti vycítí rozdíl mezi továrním výrobkem a vlastnoručně vyrobenou hračkou, do které rodič vložil svůj čas a energii. A týká se to podle něj i úplně malých miminek a batolat.

„Když jsem vyrobil jednoduchou hmatovou hračku pro svého synka, položil jsem ji před něj s ostatními hračkami, jak z plastu, tak s kupovanými nabarvenými hračkami ze dřeva. A on vždycky sáhl po té ‚hmatce‘ vyrobené od tatínka,“ vypráví.

Hračka „hmatka“, kterou Dalibor Zíta vyrobil na řezbářském workshopu

Takovou osobní hračku pro miminko je přitom skutečně lehké vyrobit, stačí k tomu pilka, nůž, špalík lipového dřeva a smirkový papír. Dítě si takovou hračku osahává a rozvíjí motoriku prstů, příjemný dotyk dřeva ho může uklidňovat.

I malé děti podle Vodičky cítí, že dostanou do ruky „něco, co je skutečné, co je pravdivé“. Hračka má potom osobní rozměr toho, že je vyrobena přímo pro dítě, a může mu zůstat i do dospělosti jako památka na rodiče.

Další rozměr domácí výroby hraček je v tom, že je možné děti pod dohledem zapojit. „Dát čtyřletému klukovi do ruky ostrý nůž je pro mě bezpečnější než mu dát tablet nebo mobil, na kterých oni hrají počítačové hry. Jde o to, překonat ostych z ostrých nástrojů,“ tvrdí řezbář. Podle něj může práce se dřevem pomáhat i dětem s poruchou pozornosti.

„Jsem šťastný, že přibývá tátů – musím říct tátů, protože to za nás nebylo –, kteří tímhle opravdu žijou a vědomě vyhledávají situace, jak s těmi dětmi dělat něco, co má smysl,“ pochvaluje si řezbář.

Považuje za důležité, aby rodiče nepromarnili věk do tří let, kdy mohou vlastnoručně vyrobené hračky děti nejvíc ovlivnit a rozvíjet. Potom už často rodič nemůže u dítěte soupeřit svým umem s věcmi vyrobenými v továrně.

Chcete vyrobit vlastní vánoční hračku pro své dítě a nevíte, jak na to? Poslechněte si celé Houpačky ze záznamu a nechte se inspirovat!

autor: Dalibor Zíta
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.