Děti umírají. Nebojte se to říct, radí terapeutka poradny Vigvam

13. květen 2020

„Když se vás vaše malé dítě zeptá, jestli umře, řekněte mu, že ano. Že zemřeme všichni a že to snad bude za hodně dlouho. Buďte hlavním a spolehlivým zdrojem informací,“ říká Barbora Racková, terapeutka poradny Vigvam, která děti i jejich rodiče úmrtím blízkých doprovází. Děti podle ní o smrti přemýšlí mnohem víc, než si myslíme. Mají ale výhodu – je pro ně přirozenou součástí života a ještě se nenaučily, jak velkým tabu ve společnosti je.

Když vám někdo blízký zemře, mluvte o tom. Mluvte o tom, proč pláčete, proč jste ve stresu. „Velkou zátěží pro děti v tomhle období je samota a pocit, že jsou odstrčené. Zapojte je do rozhodování – jestli půjdou na pohřeb nebo jestli se rozloučí jinak, samy za sebe,“ říká terapeutka Racková.

Nejhlubší krize po ztrátě někoho blízkého trvá podle terapeutů asi šest týdnů. „Je to doba, kdy bychom si měli na novou situaci zvyknout. Děti se dokážou rychleji rozptýlit, někdy se ale trápí tím, že cítí něco nevhodného v nevhodnou dobu, například radost, když jsou ostatní smutní,“ říká Racková. Přitom všechny emoce, i vztek nebo úleva, jsou podle ní v pořádku.

Děti nemáme podle odborníků před smrtí příliš chránit. Co je ale vhodné neříkat? Dozvíte se v Houpačkách.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka