Diagnóza F: Jiný svět autistů
Autismus je jednou z nejvážnějších poruch dětského duševního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých funkcí v mozku.
A projevuje se tak, že dítě nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. A to se pak promítne v tom, že se mu nedaří normálně komunikovat a fungovat v mezilidských vztazích. Pro autisty může být prostě náš obyčejný svět naprosto nesrozumitelný.
Fungování v kolektivu jim může z části usnadnit medikace léky, které můžou utlumit některé nežádoucí projevy nemoci. Také speciální výchovné aktivity, při nichž se malí autisti učí, jak žít ve společnosti, i přesto, že jí nerozumí. Pomoci může i speciální asistent, který funguje trochu jako překladatel.
O autistech koluje řada mýtů: nemazlí se, nenavazují oční kontakt, nestojí o naše přátelství, jsou geniální, jejich chování způsobuje necitlivá, chladná matka, autismus vzniká jako vedlejší účinek při některých očkováních aj. O dětském autismu a o mýtech s ním spojených jsem si v Diagnóze F povídala s MUDr. Patricíí Kollárovou.
MUDr. Patricie Kollárová, lékařka z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Praze.
Odkazy:
Portál o autismu
APLA – Asociace pomáhající lidem s autismem (Praha a Střední Čechy)
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.