Závislost na alkoholu vyměnil za závislost na práci, ta ho dovedla zpátky k pití
Toho, že má Radek problémy s alkoholem a drogami, si všímalo častěji jeho okolí než on sám. Když po devíti letech závislosti absolvoval léčbu a začal abstinovat, zdálo se, že tím příběh končí. On ale jen vyměnil závislost na alkoholu za závislost na práci a ta ho po pár letech dovedla zpátky k pití.
Když Radek vypráví o svém životě v obchodě, je z něj i po letech cítit nadšení. „Obchod mám pořád rád,“ neskrývá svou radost a s úsměvem vzpomíná na to, jak začínal jako prodavač a skončil jako regionální manažer. Vedle práce ale nezbýval čas na osobní život. „Žil jsem život ve firmě, pro firmu, to nebylo dobře,“ říká dnes už s nadhledem.
Čtěte také
Po letech dřiny přišly propady, deprese, vyhoření, pokus o sebevraždu. Kolegové mu navrhli výlet na Moravu do vinného sklípku. Znělo to jako fajn nápad, tam by si mohl odpočinout a přijít na jiné myšlenky. Pár hodin po příjezdu se ale opil tak, že o sobě nevěděl. A když se mu udělalo druhý den k večeru dobře, okamžitě pocítil chuť to zopakovat. Návrat k pití byl po jedenácti letech abstinence otázkou jediného víkendu.
Jak dlouho mu trvalo, než alkoholový výlet zastavil? Co všechno musel v životě změnit? Proč se rozhodl, že bude dělat recovery kouče pro lidi se závislostí, a co to vlastně znamená? Poslechněte si Radkův příběh v prvním dílu únorového speciálu Diagnózy F, který Radio Wave vysílá u příležitosti kampaně Suchej únor.
Související
-
Stál jsem uprostřed ničeho, byl jsem strašně sám, říká Martin. Se závislostí se potýkal 19 let
Vyrůstal jen s mámou, která pila. Sám začal pravidelně pít alkohol ve třinácti letech. Jak dnes s nadsázkou říká, měl v životě spoustu „príma“ nápadů.
-
Lidé často nechápou, kolika z nich se náš obor týká, říká adiktolog Michal Miovský
„Jsme jeden z nejvýrazněji stigmatizovaných oborů. Ještě před několika lety jsme v některých městech řešili opakované ataky lidí z řad policie, “ říká profesor Miovský.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.