Alkohol není pro mladé lidi podle nové studie zdravý v žádném množství

15. červenec 2022

Alkohol v jakémkoliv množství není pro lidi do čtyřiceti let vůbec zdravý. Zjistili to vědci z washingtonské univerzity v Seattlu. Malé množství však může být zdravé pro starší dospělé. Informuje o tom britský server Guardian.

„Doporučená míra alkoholu pro mladé lidi je stále příliš vysoká,” říká vedoucí studie Dana Bryazka z Univerzity ve Washingtonu. Podle vědců představuje pro mladé lidi pití alkoholu zdravotní rizika a nepřináší žádné výhody, a to i v malém objemu. Vůbec nejškodlivější je podle nich alkohol pro muže od 15 do 39 let - kteří jsou jeho konzumaci také nejvíc vystaveni. Studie uvádí, že konzumace alkoholu přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a má za následek větší množství úrazů, než kdyby lidé abstinovali.

Množství alkoholu, které může být pro nejrizikovější skupinu, tedy mladé muže, bezpečné, se rovná dvěma lžičkám vína nebo sto mililitrům piva. Pro ženy do 39 let jsou to dvě polévkové lžíce vína a stejné množství piva jako u mužů.

Pro dospělé lidi nad čtyřicet let ale může být malé množství alkoholu zdravé - sklenička červeného vína denně například podle vědců může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice nebo diabetu.

Nová studie vyšla ve vědeckém časopise Lancet a jako první výzkum dopadů konzumace alkoholu porovnává původ respondentů, věk nebo pohlaví. Doporučení ohledně konzumace alkoholu by tak podle nich měla být založena na jejich věku a místě bydliště. I když vědci přiznávají, že mladí lidé pravděpodobně nepřestanou alkohol pít, je podle nich důležité, aby o rizicích věděli, píše Guardian.

Více než miliarda lidí podle britského serveru Independent vypila v roce 2020 nezdravé množství alkoholu. Skoro šedesát procent z nich byli lidé od 15 do 39 let. Tři čtvrtiny z nich navíc byli muži.„Pokud vám na vašem zdraví záleží, tak nepijte,“ dodává lékař Richard Piper z britské protialkoholní organizace Alcohol Change UK.

autor: Marcel Faltys
Spustit audio
 • Thajsko jako první země jihovýchodní Asie schválilo sňatky stejnopohlavních párů

  19. červen 2024
  LGBT, vlajka, ilustrační

  Thajský Senát v úterý drtivou většinou schválil návrh zákona, který legalizuje manželství stejnopohlavních párů. Po tom, co zákon podepíše král, se země stane první v jihovýchodní Asii, která takový zákon přijme. 

  Thajsko připravovalo zákon o rovnosti manželství víc než deset let, informuje agentura AP. Zdržely ho hlavně politické změny a různé představy o tom, jakou by měl mít podobu. Thajská společnost podle agentury AP totiž vyznává převážně konzervativní hodnoty a členové queer komunity dodnes tvrdí, že se v zemi setkávají s diskriminací.

  Podle nově schváleného návrhu mají být ve stávajícím zákoně o manželství nahrazena slova jako „muž, žena, manžel či manželka“ za genderově neutrální pojmy. Queer páry by taky měly získat stejná práva, jaká mají páry heterosexuální.

  Thajsko se po Tchaj-wanu a Nepálu stane třetím místem v Asii, kde budou sňatky osob stejného pohlaví povoleny. Schválení návrhu zákona v thajském parlamentu znamená podle agentury Reuters významný krok k upevnění pozice Thajska jako jedné z nejliberálnějších společností v Asii v otázce práv osob komunity LGBT+. Thajsko je již dlouho vyhledávanou destinací pro páry stejného pohlaví s živou LGBT+ scénou pro místní i cizince a cílenými kampaněmi na přilákání cestovatelů z této komunity.

  Ve světě umožňuje sňatky osob téhož pohlaví kromě Thajska dalších 37 zemí. Vůbec první zemí, která umožnila sňatky homosexuálních párů, se v roce 2001 stalo Nizozemsko. Prvenství v Asii pak v roce 2019 získal Tchaj-wan.

 • Extrémní teploty jsou tady. Ohrožují Amazonii i olympiádu. Výstrahy platí pro desítky milionů lidí

  19. červen 2024
  Vysychající jezero na ostrově Šrí Lanka

  Tento týden v USA platí výstraha před vedry pro víc než 70 milionů lidí. V některých oblastech se očekávají extrémní teploty až 41 °C. I Evropu vlny veder letos zasáhly dřív, než kdy jindy. 

  Podle vědců jsou mnohé extrémní projevy počasí v důsledku změny klimatu stále častější a intenzivnější. Na některých místech v Evropě meteorologové zaznamenali teploty o 10 °C vyšší než je sezónní průměr. V Itálii vydalo ministerstvo zdravotnictví před velkým vedrem varování. Na Sicílii a Sardinii teploty totiž stoupají až ke 44 °C. V Paříži se zase organizátoři obávají o zdraví sportovců během olympijských her. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

  Vedra ale zapříčiňují i silné bouřky a následné záplavy. S každým nárůstem průměrné teploty o 1 stupeň Celsia se v atmosféře udrží přibližně o 7 procent víc vlhkosti. To může mít za následek větší množství kapek na menší ploše. Podle klimatického orgánu OSN jsou přívalové deště v důsledku lidské činnosti ve většině pevninských oblastí celosvětově častější a intenzivnější. Například v květnu 2024 zažila jižní Brazílie silné deště, které vedly k rozsáhlým záplavám a vyhnaly z domovů asi 150 000 lidí.

  S vlny veder souvisí i větší sucho. Oteplování způsobené člověkem například v roce 2023 způsobilo nejhoršího období sucha v amazonském deštném pralese za poslední půl století. Podle Světového meteorologického úřadu (World Weather Attribution) změna klimatu pravděpodobnost suchých období zvýšila nejméně stokrát, jak informoval web Euronews.

  Podle klimatického orgánu OSN změna klimatu zvyšuje i pravděpodobnost vzniku potřebných povětrnostních podmínek pro šíření požárů. Extrémní a dlouhotrvající horko vysušuje půdu a vegetaci.

 • Energetická náročnost umělé inteligence zatěžuje klima. Potřebujeme ekologickou rovnováhu AI

  18. červen 2024
  Umělá inteligence ilustrační foto

  Umělá inteligence ohrožuje životní prostředí. Důvodem je energetická náročnost strojového učení a dopady na klima. Zvyšuje se i spotřeba zdrojů v datových centrech, která tyto systémy provozují. Uvádí to experti oslovení ČTK.

  „Umělá inteligence v podobě jazykových modelů funguje jinak než jiné počítačové programy. Když dáte stejný příkaz namísto vyhledávače do jazykového modelu jako ChatGPT, tak podle některých propočtů je to více než třicetinásobně větší výpočetní výkon, což odpovídá větší spotřebě energie,“ říká Juraj Hvorecký z Centra pro environmentální a technologickou etiku.

  Data ze serveru Statista ukazují, že technologie sloužící k testování jazykových modelů jsou velmi náročné na spotřebu elektrické energie. Například datacentra americké společnosti Google i přes snahu o energetické úspory v roce 2022 zkonzumovaly 22,29 terawatthodin. To je ekvivalent třetiny spotřeby České republiky.

  Podle expertů může umělá inteligence přinést i řadu pozitivních změn. Podle zakladatele společnosti Anafra je umělá inteligence efektivní například v řízení energií nebo v zemědělství, kde pomocí dronů monitoruje půdu a plodiny. Poslouží i při prevenci přírodních katastrof.

  „Umělá inteligence nabízí mnoho výhod pro zlepšení efektivity i ochranu životního prostředí, ale přináší také významné výzvy a je zjevné, že vyvážení pozitivních a negativních dopadů AI je klíčové pro udržení ekologické rovnováhy,“ uvedl zakladatel IT společnosti.

 • Tinder pro včelaře. Vídeň spustila seznamovací aplikaci, která propojí včelaře se zemědělci

  18. červen 2024
  Včely

  Vídeň spustila novou online platformu, jejímž cílem je rychle, bezplatně a s minimem administrativy propojit včelaře se zemědělci. Včelaři tak budou moct zamířit se svým včelstvem na plochu vhodnou k opylování. Z opylování profitují jak zemědělci, tak Vídeňané, kteří získají kvalitní med. Všímá si toho server Enviweb.

  Nedostatek kvalitních kvetoucích ploch je pro vídeňské včelaře problém. Zemědělci zase projevili zájem o opylování svých plodin. Spojit včelaře a zemědělce má takzvaná burza včelí turistiky Bienenwanderbörse, která začala v hlavním městě Rakouska fungovat na jaře.

  „Jsme rádi, že se nám podařilo přivést do Vídně burzu včelí turistiky. Tato služba nejen zajišťuje, že si spotřebitelé mohou vychutnat vynikající vídeňský med, ale má také nesmírně pozitivní dopad na životní prostředí,“ uvedl radní pro klima a životní prostředí Jürgen Czernohorszky.

  Platforma chce pomoci více než sedmi stovkám aktivních vídeňských včelařů. Enviweb píše, že chov včel ve více než dvoumilionové metropoli není snadný. Do přirozeného prostředí včel zasahuje doprava, průmysl i výstavba bytů. Službu iniciovala Zemědělská komora Dolního a Horního Rakouska.

 • Scooter Braun, kvůli kterému Taylor Swift znovu natočila šest alb, odchází z hudebního managementu

  18. červen 2024
  Scooter Braun

  Novým šéfem americké divize jihokorejské zábavní společnosti Hybe se stane bývalý americký hudební manažer Scooter Braun. Dlouholetý manažer americké zpěvačky Ariany Grande nebo kanadského zpěváka Justina Biebera se nechvalně proslavil sporem o autorství nahrávek hudebnice Taylor Swift. Informuje o tom web Pitchfork.

  „Dvacet tři let, tak dlouho jsem byl hudebním manažerem. Viděl jsem profesně růst jedny z nejtalentovanějších lidí v hudebním průmyslu, které svět kdy viděl. Teď chci být ale především otcem, poté CEO Hybe America a už nikdy manažerem,“ uvedl Braun na Instagramu.

  Podle amerického serveru Hollywood Reporter je Braun mocnou, ale polarizující osobností. Proslavil se jako manažer Justina Biebera, kterému pomohl vybudovat kariéru. Díky svých manažerským schopnostem se poté dostal k hvězdám jako Ariana Grande, J Balvin nebo Demi Lovato.

  Braun se dostal do zájmu médií zejména kvůli sporu s Taylor Swift. V roce 2019 Braun odkoupil bývalé vydavatelství Big Machine Records a stal se tak majitelem práv k prvním šesti deskám americké zpěvačky. Swift je kvůli tomu znovu nahrála a vydala pod hlavičkou jiného vydavatelství.

  Loni s Braunem většina hudebních hvězd ukončila spolupráci, připomíná Pitchfork.

 • Radio Wave i letos bodovalo v anketě Podcast roku. V top 5 se umístil podcast Balanc

  17. červen 2024
  Moderátor pořadu Balanc Petr Bouška

  Podcasty Českého rozhlasu opět uspěly v posluchačské anketě Podcast roku. Nejvíc hlasů od posluchačů a posluchaček získal stejně jako loni podcast Kriminálka. Pořad Host Lucie Výborné vyhrál v kategorii Talk show a Vinohradská 12 obsadila druhé místo v kategorií Zpravodajství a publicistika.

  V letošním šestém ročníku ankety hlasovalo přes sto tisíc lidí. I podcasty Radia Wave zaznamenaly úspěch. Vysoký počet hlasů získala zábavná talk show Buchty. Na páté příčce v kategorii Životní styl a zdraví se umístil seberozvojový podcast Balanc moderátora Petra Boušky.

  Podcast Kriminálka uspěl hned ve dvou kategoriích. Získal 1. místo ve veřejnoprávní kategorii a zároveň obsadil 3. příčku v kategorii true crime, která je v současnosti mezi posluchači velmi populární. „Vážím si věrnosti fanoušků a beru jejich hlasy hlavně jako ocenění práce všech těch skvělých detektivů, vyšetřovatelů, soudních lékařů, státních zástupců a mnoha dalších, kteří se zločinem u nás bojují s takovým zápalem a obětavostí,“ uvedl autor podcastu Mirek Vaňura.

  Podcast Českého rozhlasu Radiožurnál Host Lucie Výborné dokázal obhájit loňské první místo v kategorii Talk show. „Ze srdce děkuji všem, kdo mi poslali hlas. Ale jestli mám z něčeho doopravdy radost, potom je to fakt, že v naší zemi je spousta šikovných, talentovaných, chytrých a fascinujících lidí, s kterými stojí za to mluvit,“ řekla ke svému vítězství moderátorka pořadu Lucie Výborná.

  V kategorii Objev roku za Český rozhlas zvítězila podcastová série Odpustit? Série přináší pět rodinných dramat, která nemají vždy jednoznačně pozitivní vyústění. Rozkrývá motivace a dopady, které odpouštění může mít na mentální a fyzické zdraví, ale také na mezilidské vztahy a společnost jako takovou. Podcast Odpustit? připravila autorka Ridina Ahmedová, kreativní producentka Veronika Ruppert a mistr zvuku Jaroslav Pokorný.

 • Voda v Seině je pořád znečištěná. Macron si v ní před startem Olympijských her naplánoval koupačku

  17. červen 2024
  Paříž, Seina, řeka, Eiffelova věž

  Voda v Seině má necelé dva měsíce před startem olympijských her v Paříži zvýšené hodnoty bakterie e.coli. Vyplývá to ze zprávy organizace Eau de Paris, která se monitorováním vody zabývá. V řece mají během olympijských her plavat o medaile triatlonisté a dálkoví plavci. Prezident Emanuel Macron řekl, že se v řece vykoupe, aby dokázal, že je dostatečně čistá.

  Eua de Paris zveřejnila svou zprávu v pátek po devíti dnech měření. Den předtím člen Mezinárodního olympijského výboru odmítl možnost, že se plavecké závody v Seině uskuteční. Informoval o tom zpravodajský web NPR s odvoláním na agenturu AP.

  O kvalitě vody stále nepochybuje ani prezident Emmanuel Macron, který se na důkaz kvality půjde do řeky v Paříži vykoupat 23. června. Oznámil to na začátku června a svůj plán zatím neodvolal.

  Někteří obyvatelé Paříže na tento den připravili speciální protest „Je Chie Dans La Seine Le 23 Juin,“ který by se dal přeložit jako – „vykálím se do Seiny 23. června.“ Populární se stal hlavně na síti X a na TikToku. Někdo dokonce vytvořil webovou stránku, která lidem říká, v kolik hodin se mají do řeky vykálet, aby Macrona trefily. Radí také, aby si lidé na protest přinesly exkrement v pytlíku z domova, informoval server El Heraldo.

  Před olympiádou se Paříž rozhodla investovat 1,5 billionu dolarů (v přepočtu zhruba 28 miliard korun) na vyčištění řeky. Kvalita vody se mění i v závislosti na srážkách. Měření tak ovlivnily i červencové silné deště. První plavecký závod v Seině je naplánován na 30. a 31. července. Ke konci Olympijských her (8. a 9. srpna) se má v řece závodit v dálkovém plavání. Závod je dlouhý přes 10 kilometrů.

  Konečné slovo, jestli bude Seina schválena k závodění, mají zastřešující organizace World Aquatic a World Triathlon. V případě špatných podmínek mohou být soutěže přesunuty na jiný termín. V extrémním případě pravidla umožňují místo triatlonu bojovat o medaile v duatlonu bez plavecké části.

 • Stále méně lidí aktivně sleduje zprávy. Jsou depresivní a nudné, říkají

  17. červen 2024
  noviny, zprávy, média, čtení

  Čím dál tím víc lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství. Považují ho za depresivní a nudné. Na zájmu o zprávy se pravděpodobně negativně podepsaly události posledních let – například pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy. 

  Téměř 39 procent lidí z celého světa uvedlo, že se někdy nebo často vyhýbá zprávám. To je o deset procent víc než v roce 2017. Podle oxfordského institutu Reuters pro studium žurnalistiky je nechuť ke zpravodajství na rekordní úrovni. S odvoláním na globální průzkum o tom informuje zpravodajský server BBC News.

  Zpráva ale zároveň zjistila, že zájem o zpravodajství v některých zemích, včetně Spojených států, zvýšily volby. Průzkumu pro letošní Digital News Report se zúčastnilo celkem 94 943 dospělých ve 47 zemích včetně České republiky.

  Zejména v Evropě a Spojených státech klesá počet lidí, kteří se o zpravodajství zajímají na Facebooku. Platforem, kde lidé čerpají informace, je čím dál víc a v tomto směru roste význam chatovacích aplikací a různých videoplatforem. Z výzkumu vyplývá, že vůbec nejvíc lidí, 31 procent, se ke zpravodajství dostává přes platformu YouTube, následuje chatovací aplikace WhatsApp a poté TikTok.

  Průzkum ale také naznačuje, že důvěra ve zpravodajství se stabilně drží na 40 %. Tento údaj je tradičně nejvyšší ve skandinávských zemích, vůbec nejvíc lidí věří tradičním médiím ve Finsku. Naopak v Řecku a Maďarsku je to jenom něco okolo dvaceti procent lidí.

  Nízká důvěra Čechů ve zprávy podle průzkumu „odráží problematickou hospodářskou situaci země a polarizované politické klima“. K nejdůvěryhodnějším médiím dlouhodobě patří Český rozhlas a Česká televize.

 • Barokní pop v areálu Trojského zámku? Oznamujeme opulentní večírky pořádané GHMP a Radiem Wave

  17. červen 2024
  Opulence Radia Wave_plakát

  Spojení Radia Wave a Galerie hlavního města Prahy (GHMP) přinese letos v létě unikátní eventy v areálu Trojského zámku v Praze. Krom několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou. Opulence I., kde vystoupí hudebníci DASA a Ponyhenge (fka Fourtuna), už v úterý 9. července. Vstup je zdarma, svou účast můžete potvrdit zde!

  Umění v době krize. Máme za sebou covid, potýkáme se s inflací nebo válkami a můžeme si všímat toho, že po civilnosti se do hudby zase vrací opulence, hédonismus a velikášství. Velkolepý zvuk, hodně lesku, šminek a hojnost všeho. To se ostatně v umění děje napříč dějinami. Jedním velkým příkladem za všechny je baroko jako styl, který měl lidi vyvést z letargie po morové ráně. Opulence v areálu barokního Trojského zámku během léta prozkoumá, jak se nás hudba snaží rozptýlit v aktuálních krizích.

  Debatní program

  Na úvod první Opulence můžete navštívit (živou) debatu nazvanou Opulentní cesta ke svobodě. Historie populární hudby ukazuje, že boj za svobodu a rovnoprávnost nemusí být nuda, a rozhodně ho nemusíte vést v teplákách. Vyznavači disca, glamu nebo třeba psychedelických žánrů vždy vyzývali na souboj dobové normy týkající se genderu nebo sexuality a nikdy se nebáli velkolepého stylu.

  Opulence GHMP a Radia Wave

  Proč jde v hudbě emancipace a opulence tak často ruku v ruce? A jak stylové velikášství osvobozuje? O tom si bude povídat Aneta Martínková s novinářkami Janou Patočkovou (Vogue) a Terezou Patočkovou (Page Not Found).

  Hudební program

  Opulentně-hudební program v zákoutích zahrad Trojského zámku zastoupí slovenská hudebnice DASA, jejíž kariéra odstartovala v roce 2016. Tehdy se přestěhovala do Londýna za studiem hudby na Goldsmiths University. V uplynulých letech vystupovala na renomovaných místech (The Windmill Brixton, Shacklewell Arms a Sebreight Arms) a sdílela pódia s umělci jako Katy J Pearson, Enjoyable Listens a Tyler Hyde (Black Country, New Road). Debutové EP 'Come Through' je výsledkem její dvouleté práce ve studiu Hermitage Works s producentem Nathanem Ridleym a pianistou Sethem Evansem (Black Midi).

  Za EP si vysloužila nominaci v kategorii Objev roku na Radio_Head Awards. Nejnovější singl 'wife now' vydala v říjnu 2023 u londýnského vydavatelství Practice Music. DASA v současné době pracuje na svém druhém EP. Při show na Opulenci ji doprovodí digitální písničkář Toyota Vangelis.

  Druhou vystupující kapelou bude hudební projekt Ponyhenge (fka Fourtuna) německé herečky a filmařky Emily Brandi, která žije už několik let v Praze. Její první EP 'Who Cares About The World' vyšlo v průběhu roku 2021 a zvukově se pohybuje mezi dream-popovými motivy a silnými melancholickými nápěvy.