O pohlavně přenosných infekcích kolují mýty. Jak je to doopravdy?
Sexuálně přenosné infekce jsou jako každé jiné, jen je máme často spojeny se studem. Doktorka Hana Zákoucká ze Státního zdravotního ústavu v Moderní lásce přibližuje současné trendy a rizika spojená s různými sexuálními praktikami a nabízí praktické rady pro bezpečnější intimní život.
Česká republika se v oblasti výskytu pohlavně přenosných nemocí pohybuje na úrovni srovnatelné se západní Evropou, přestože čísla jsou stále nižší než ve Francii či Anglii. Riziko nákazy významně stoupá s promiskuitou a nechráněnými styky s neznámými partnery. Mladší generace navíc inklinuje k praktikám jako orální či anální sex, což dále zvyšuje prevalenci těchto infekcí. Problematické je, že mnoho pohlavně přenosných nemocí probíhá bez zjevných příznaků, což komplikuje jejich včasnou detekci.
Čtěte také
Běžná vyšetření u praktických lékařů zpravidla nezahrnují testy na pohlavně přenosné choroby. Tyto testy se standardně provádějí pouze u specifických skupin, jako jsou těhotné ženy nebo dárci krve. Zajímavé je, že úprava ochlupení v intimních partiích nemá výrazný vliv na přenos pohlavních nemocí, ačkoli může mírně zvýšit riziko kožních infekcí. Klíčovou ochranou zůstává používání kondomu, i když ani to neposkytuje stoprocentní jistotu. Dodatečnou ochranu nabízí očkování proti HPV a hepatitidě B.
Preventivní testování na pohlavně přenosné choroby je důrazně doporučováno, zejména při změně partnera nebo častém střídání sexuálních partnerů. V případě rizikového chování je nejlepší volbou návštěva dermatovenerologické kliniky, kde lze podstoupit komplexní odborné vyšetření. Tato specializovaná pracoviště jsou vybavena pro diagnostiku a léčbu širokého spektra pohlavně přenosných infekcí a mohou poskytnout nejlepší péči a poradenství.
I přes dostupnost preventivních opatření se lékaři stále setkávají s pacienty, u nichž se příznaky pohlavně přenosných nemocí opakují. V České republice je běžnou praxí trasování kontaktů, což pomáhá omezit šíření infekcí. Tento postup je zvláště důležitý v případech, kdy pacient nezná identitu svého sexuálního partnera. Lékaři a zdravotnická zařízení při tom dbají na zachování důvěrnosti informací, aby chránili soukromí všech zúčastněných osob.
Poslechněte si celý rozhovor s Hanou Zákouckou ze Státního zdravotního ústavu.
Související
-
Duševní zdraví mladých lidí 35 let po revoluci. Husákovi vnuci nejsou sněhové vločky
Duševní zdraví a mladí lidé, téma proplouvá médii každý den, mluví se o generačním střetu. Je srovnání života v odlišných érách možné?
-
Frekvence, erekce, orgasmus. Jaká je dobrá komunikace o milostném životě a jak na ni?
Není neobvyklé, že se lidé stydí o sexu mluvit. I vztahy, ve kterých je komunikace dobrá, občas v tématu sexuality narazí na téma, které se jim těžko překonává.
-
Spokojený milostný život obsahuje stud i smích. Co nám brání rozvíjet sexualitu?
Jak se mění chápání sexuality, jak ji můžeme rozvíjet a co nám v tom brání? V Moderní lásce o tématu mluvila sexkoučka Gaia Poupětová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.