Autismus bez mýtů: Jak vypadá život na spektru doopravdy?

16. duben 2025

Ne všichni lidé s autismem jsou geniální a s poruchou intelektu, jak je zobrazuje popkultura. Většinu lidí s autismem na první dobrou nepoznáte. Speciální pedagožka Lenka Bittmanová z organizace Nautis v rozhovoru odkrývá realitu života na spektru. Tématu autismu se věnuje nová série Radia Wave Spektrum, kterou můžete poslouchat od 27.3.

„Vidíme to třeba u starších lidí, když k diagnóze dojde později, drtivá většina z nich říká, že to pro ně byla úleva, že to byla odpověď na spoustu otázek.“ Autismus je vrozená vývojová odlišnost, která se projevuje v oblasti komunikace, sociální interakce a specifických zájmů. Lidé s autismem mohou mít potíže s navazováním vztahů a často se u nich objevuje stimming, což je forma sebestimulace, která jim pomáhá uvolnit napětí. Obvykle jsou také citliví na smyslové vjemy. V běžném prostředí, jako jsou školy nebo zaměstnání, mohou být lidé s autismem snadno přehlceni, což může vést k duševním potížím.

Čtěte také

„Spousta lidí s autismem jsou empatičtí, možná až příliš.“ Autismus je spojován s představou samotářství a nezájmu o sociální kontakty. Realita je ale jiná. Lidé s autismem touží po vztazích a blízkosti stejně jako ostatní, ale mohou mít potíže s jejich navazováním a udržováním. Mylná představa může vést k nedostatečné podpoře a izolaci, což prohlubuje jejich obtíže. Emoce lidé s autismem prožívají stejně intenzivně a barevně jako lidé bez autismu, jen jim může činit potíže jejich vyjádření a porozumění sociálním situacím.

Poslechněte si celý rozhovor o autismu, jeho projevech a o tom, jak porozumět lidem s autismem a podpořit je.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

    Související