Diagnóza F: Když dochází motivace

30. srpen 2012

Každý z nás se někdy v životě rozhodoval pro nějakou změnu. Chtěli jsme začít cvičit, víc číst, učit se cizí jazyk, přestat kouřit nebo opustit vztah, ve kterém nám není dobře.

Nejdřív přišly úvahy, že bychom něco takového mohli uskutečnit. K akci už se ale dostane jen část z nás. A další část odpadá v průběhu její realizace. A když už změnu uskutečníme, je někdy těžké ji udržet. Dochází nám motivace.

Kde se bere motivace k životním změnám? Můžeme ji dostat z vnějšího světa nebo se opravdu musíme spolehnout jen na sebe? A co když jsme na některé aktivity prostě jen líní nebo pohodlní? Nebo je to o našich aktuálních prioritách? O tom jsem si povídala s psychologem Janem Soukupem v Diagnóze F.

O hostovi:
PhDr. Jan Soukup, Ph.D., psycholog, působí na Klinice adiktologie VFN a 1. LF UK v Praze, lektor výcviku Motivační rozhovory.

Odkazy:
Motivační rozhovor – terapeutický a komunikační přístup

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.