Diagnóza F: Usínáte přes den? Možná máte narkolepsii

23. duben 2015

Pacienti s narkolepsií upadají během dne do krátkých, ale hlubokých spánků, některým se po prožití silných emocí hroutí tělo na zem. Ani jedno z toho nemůžou vůlí ovlivnit či to nějak předvídat. S vhodnou medikací a při dodržení spánkového režimu lze ale minimalizovat projevy nemoci a žít tak celkem normální život.

Narkolepsie je neurologické autoimunitní onemocnění, při kterém mozek ztrácí schopnost udržet a zajistit normální spánek a bdění. Vyskytuje se u 2–5 osob z 10 000 obyvatel, přičemž postihuje lidi ve všech věkových kategoriích. Obvykle začíná v mladém dospělém věku.

Pacient mívá příznaky narkolepsie 3–5 let, než je stanovena správná diagnóza, a výjimkou není ani desetiletá prodleva ve stanovení diagnózy. Nemoc bývá zpočátku zaměňována za únavu. Vzhledem k tomu, že se projevuje u dospívajících a mladých dospělých, často jsou pacienti obviňováni z přílišného ponocování či užívání návykových látek, v důsledku čehož pak usínají ve škole. Správnou diagnózu nejlépe stanoví odborníci ve spánkové laboratoři.

O životě s narkolepsií a omezeních, která s sebou nemoc nese, i o tom, jak probíhá vyšetření ve spánkové laboratoři, jsem si povídala s neuroložkou a vedoucí lékařkou Institutu spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví MUDr. Jitkou Buškovou, Ph.D. Celý rozhovor Diagnózy F si můžete poslechnout ze záznamu.

Odkazy:
Spolek Diagnóza narkolepsie
Insitut spánkové medicíny, NÚDZ

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.