Diagnóza F: Usínáte přes den? Možná máte narkolepsii
Pacienti s narkolepsií upadají během dne do krátkých, ale hlubokých spánků, některým se po prožití silných emocí hroutí tělo na zem. Ani jedno z toho nemůžou vůlí ovlivnit či to nějak předvídat. S vhodnou medikací a při dodržení spánkového režimu lze ale minimalizovat projevy nemoci a žít tak celkem normální život.
Narkolepsie je neurologické autoimunitní onemocnění, při kterém mozek ztrácí schopnost udržet a zajistit normální spánek a bdění. Vyskytuje se u 2–5 osob z 10 000 obyvatel, přičemž postihuje lidi ve všech věkových kategoriích. Obvykle začíná v mladém dospělém věku.
Pacient mívá příznaky narkolepsie 3–5 let, než je stanovena správná diagnóza, a výjimkou není ani desetiletá prodleva ve stanovení diagnózy. Nemoc bývá zpočátku zaměňována za únavu. Vzhledem k tomu, že se projevuje u dospívajících a mladých dospělých, často jsou pacienti obviňováni z přílišného ponocování či užívání návykových látek, v důsledku čehož pak usínají ve škole. Správnou diagnózu nejlépe stanoví odborníci ve spánkové laboratoři.
O životě s narkolepsií a omezeních, která s sebou nemoc nese, i o tom, jak probíhá vyšetření ve spánkové laboratoři, jsem si povídala s neuroložkou a vedoucí lékařkou Institutu spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví MUDr. Jitkou Buškovou, Ph.D. Celý rozhovor Diagnózy F si můžete poslechnout ze záznamu.
Odkazy:
Spolek Diagnóza narkolepsie
Insitut spánkové medicíny, NÚDZ
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.