Diagnóza F: Život po poranění mozku
Diagnóza F se tentokrát věnovala netradičně nikoliv duševním nemocem, i když pacienti po poškození mozku možná někdy jako duševně nemocní vypadají. Chovají se jako blázni, ale nejsou to blázni. Poranění mozku jim významně zasáhlo do života.
K poranění mozku může docházet v důsledku dopravních nehod, sportu, ale i třeba po mozkové mrtvici nebo při nádoru na mozku. V hlavě je něco jinak. Paměť neslouží jako dřív, nedaří se jim udržet pozornost, mají potíže s pohybem, mohou být podráždění, impulzivní, změní se. Najednou nejsou věci tak, jak byly. A mnozí pacienti začínají svůj život tak nějak od začátku. Učí se jíst, mluvit, chodit, fungovat. Pomáhají jim v tom mj. pracovníci občanského sdružení Cerebrum. Tři z nich – Dominika Linhartová (sociální pracovnice a koordinátorka aktivit), Kateřina Čechová (lektorka počítačového programu pro rozvoj kognitivních funkcí) a Vojtěch Sobek (redaktor a správce webu) byli hosty Diagnózy F. Vojtěch Sobek ale nepřišel povídat o tom, jak spravuje web. Mluvil o tom, jak měl sám před více než čtyřmi lety dopravní nehodu, při které u něj došlo kromě ostatních zranění i k poranění mozku. Jeho život dnes se v mnohém neliší od toho původního. Má však trvalé následky a cesta k aktuálnímu stavu byla dlouhá.
Co prožívají lidé s poraněním mozku a do jaké míry si uvědomují, co se s nimi děje? Do jaké doby je ještě šance na nějakou nápravu? Jak tato rehabilitace probíhá? A s jakými obtížemi se potýkají oni a jejich blízcí? I tyto otázky padaly v tomto díle Diagnózy F.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka