Dnes je Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha. Vyzývá k zodpovědnějšímu jednání

17. červen 2020

Hlavním cílem Mezinárodního dne proti rozšiřování pouští a sucha je zvýšení povědomí veřejnosti o světové spolupráci v boji proti desertifikaci a důsledkům sucha. Stává se příležitostí k připomenutí si, že se suchem je možné bojovat, a to především prostřednictvím zapojení celé komunity a spoluprací na všech úrovních. Byl vyhlášen u příležitosti přijetí Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci 17. června 1994.

Rozšiřováním pouští je ohrožena pětina světové populace a třetina zemského povrchu, což je více než 4 miliardy hektarů planety. Letošní den se zaměřuje na vazby mezi půdou a spotřebou. Snaží se upozornit veřejnost na hlavní důvod rozšiřování pouští a sucha, kterým je právě lidská produkce a spotřeba. Populace se zvětšuje, je bohatší a stále více roste poptávka po půdě, která poskytne potraviny, krmivo pro zvířata či materiál na výrobu oblečení. Zvyšující se tlak na přírodu snižuje kvalitu a zdraví půdy a problém akceleruje klimatická změna.

Aby zde do roku 2050 byl dostatek půdy, která uživí deset miliard lidí, je nutné změnit životní styl. V současnosti jsou už totiž nějakým způsobem znehodnoceny více než dvě miliardy hektarů dříve produktivní půdy. Více než 70 procent přírodních ekosystémů bylo zásahem člověka přeměněno, do roku 2050 by se to mohlo týkat už 90 procent z nich. Navíc se předpokládá, že do roku 2030 si produkce potravin vyžádá dalších 300 milionů hektarů půdy a módní průmysl bude potřebovat o 35 procent více plochy než dosud – přes 115 milionů hektarů, což odpovídá velikosti Kolumbie.

„Pokud budeme pokračovat v naší současné spotřebě a produkci, dopadne to tak, že planetu vyčerpáme až na pokraj jejích sil. Každý z nás musí přemýšlet o tom, co jí, nosí a jak by mohl přispět k ochraně a obnově planety a její půdy,“ říká Ibrahim Thiaw, výkonný tajemník Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci. 

Dnešní den a hlavně myšlenku, kterou šíří, můžete sledovat a podpořit na sociálních sítích pod hesly #DesertificationAndDroughtDay a #FoodFeedFibre. A jestli vás zajímá voda a její nedostatek, podívejte se sem.

Spustit audio
 • Náramek může druhým oznámit, jakou máte náladu. Využívají ho hlavně zaměstnavatelé

  20. leden 2021
  Náramek může druhým oznámit, jakou máte náladu

  Doba koronavirové pandemie zatěžuje duševní zdraví mnoha lidí. Ti jsou často v domácí izolaci na home officu odstřihnutí od vnějšího světa. Jejich okolí se tak ani nemusí dozvědět o trápení, které prožívají. Příležitost se tím otevírá před novými technologiemi, které by měly tuto informační bariéru řešit.

  Mezi nimi vyniká silikonový náramek Moodbeam se dvěma tlačítky. Žluté tlačítko stisknete za předpokladu, že se cítíte dobře, modré naopak, když vám do smíchu moc není. Náramek je pak spojený se zařízením kohokoliv chcete a průběžně ho informuje o vaší náladě či duševním stavu.

  U zrodu tohoto produktu stála potřeba spoluautorky nápadu Christiny Colmer McHugh sledovat pocity svého dítěte ve škole. McHugh totiž zjistila, že se tam její dceři nedaří dobře, a chtěla mít nástroj, který by ji informoval o tom, jak se její dcera ve škole má.

  Využití náramku se ale přeneslo úplně do jiné oblasti. Žijeme v období, kdy má spousta zaměstnavatelů značnou část zaměstnanců na home officu. Nemohou se tak s nimi normálně vidět v místě pracoviště. Nemohou se jich osobně zeptat, jak se jim daří. Nedostatek informací o duševním stavu zaměstnanců by měl kompenzovat právě náramek s názvem Moodbeam. McHugh pro BBC dále vysvětluje: „Podniky se snaží být v kontaktu s pracovníky, kteří dělají z domova. Tady se mohou zeptat 500 takových zaměstnanců: Jste v pořádku?“

  Pro zaměstnavatele je to unikátní možnost, jak mít přehled o psychické pohodě svých zaměstnanců. Spokojený je s ním například správce britské charitativní organizace Brave Mind Paddy Burtt. Svoji zkušenost s ním popisuje pro BBC takto: „Jeden člen týmu se cítil na místě, kde pracoval, nekomfortně, dále bojoval s velkým pracovním vytížením a s deziluzí. Není to něco, co by nám pověděl, a tak bychom o tom nevěděli, kdybychom neměli data.“

  Pro zaměstnavatele a také pro celou ekonomiku je velmi důležité sledovat, jak jsou na tom po psychické stránce jednotliví zaměstnanci. Úzkosti a deprese totiž snižují produktivitu. To vede ke ztrátám, které v globální ekonomice sahají až k jednomu bilionu dolarů.

 • Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud

  20. leden 2021
  LGBT

  Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že v případě dvou transgender osob došlo ze strany rumunské justice k porušení jejich základních lidských práv. V obou případech šlo o muže, kteří se narodili s ženskými pohlavními znaky. Rumunské soudy jim ale odmítli uznat jejich pociťovanou genderovou identitu bez předložení potvrzení o prodělání operace vedoucí ke změně pohlaví. Porušily tak 8. článek Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

  Rumunský stát totiž stavěl obě osoby do velmi nekomfortní pozice. Buďto měly podstoupit operaci, ačkoliv se na to vůbec necítily, nebo měly na jakékoliv uznání genderu zapomenout.

  První z nich se v této věci obrátila na rumunský soud už v roce 2013. Ten ale její požadavek odmítl. A to i přesto, že mu předložila tři lékařské zprávy o tom, že trpí poruchou genderové identity. Muž narozený s ženskými pohlavními znaky se dočkal uznání své pociťované identity až ve Velké Británii, kam se v roce 2014 přestěhoval. Stejný požadavek měla i druhá osoba. U rumunských soudů ale také nepořídila. Nakonec prodělala v roce 2017 operaci změny pohlaví. O rok později dostala nový občanský průkaz, kde už byla psaná jako muž.

  Evropský soud pro lidská práva nařídil Rumunsku tyto osoby odškodnit, a to 8 563 a 7 500 eury. O celém případu informoval server BalkanInsight.

  Podívejte se taky na Jsme skupina hlučných a viditelných lidí, říkají pořadatelé turecké Gay Pride. Teď čelí stíhání.

 • Demo tehdy ještě studentské kapely Radiohead jde do aukce. Obsahuje písně, které dosud nezveřejnili

  20. leden 2021
  Kazeta obsahující demo alternativní rockové kapely Radiohead, nahrané ještě během jejich začátků

  Kazetu obsahující demo alternativní rockové kapely Radiohead, nahrané ještě během jejich začátků, bude možné koupit v aukci. Jmenuje se Gripe a čítá dohromady šest tracků, z toho tři ještě nikdy nebyly zveřejněny. Jedná se o nahrávky Promise Me, Body in a Box a These Are the Chains. Kromě písní získá nákupce také originální ručně psané poznámky frontmana kapely Thoma Yorka. Ten také navrhl podobu štítku na kazetě.

  Demo mělo být nahráno ještě v době, kdy se kapela jmenovala On a Friday, a to mezi roky 1987 a 1989. Právě pátek byl dnem, kdy se kapela dala dohromady. K přejmenování došlo v roce 1991 potom, co skupina uzavřela smlouvu s vydavatelstvím EMI.

  Kazetu je možné najít na online Punkové a indie aukci, která je součástí Omega Auctions. Proběhnout má 26. ledna. Nebude to ale nic levného. Podle serveru DAZED její cena poroste až k dvěma tisícům liber.

  Podívejte se taky na Everything in its Right Place. Kid A od Radiohead vyšlo před dvaceti lety, předpovědělo soumrak optimismu.

 • Epidemiolog po konci pandemie předpovídá bouřlivá dvacátá léta. Lidé budou chtít dohnat, o co přišli

  19. leden 2021
  party, koncert

  Profesor z Yale University a sociální epidemiolog Nicholas Christakis v souvislosti s koronavirem ve své knize odkazuje k příkladům z historie, aby představil, co lidstvo v nejbližších letech čeká. Tvrdí, že lidé v minulosti čelili podobně velkým zdravotním hrozbám, jako je současná globální pandemie, po jejich zmizení ale zpravidla následoval stejný vzorec chování – touha po společenském životě, velkých hromadných setkáních a snaha dohnat to, co jsme během izolace nemohli.

  Profesor připomíná, že například poté, co skončila po první světové válce pandemie španělské chřipky, nastala celosvětově takzvaná divoká dvacátá léta (roaring 20s), a něco podobného nás tedy pravděpodobně čeká i tentokrát. Christakis pro web Guardianu uvedl, že předpokládá, že se sice během roku 2021 celosvětová společnost bude vzpamatovávat ze socioekonomické devastace, tento stav má podle něj ale díky rozšířené vakcinaci trvat maximálně do roku 2023.

  Hned v následujícím roce má přijít obrat, kdy se budou všichni snažit dohnat ty zážitky, které jim pandemie vzala – vyprodané stadiony, přecpané kluby, hromadná setkání a rozkvět všech druhů umění.

  V nové knize s názvem Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live dál přibližuje svoji tezi o tom, že vzorce chování během zásadních krizových situacích se v historii opakují. „Jedním z argumentů může být, že to, co se nám teď děje, mnoha lidem možná připadá nepřirozené, ale třeba morové rány nejsou pro lidstvo vůbec nic neznámého,“ říká.

  Popisuje však i další efekty krize: „Během epidemií se zvedá religiozita, lidé mnohem víc abstinují, šetří peníze a obecně se vyhýbají riziku.“ Dodává pak, že vývoj a současná distribuce vakcíny celý předvídatelný proces chování lidí urychluje. „Jsme vůbec první generace lidí, kteří zažili tak velkou hrozbu a za tak krátkou dobu mohli sledovat to, jak se vyrábí fungující prostředek k jejímu zastavení. To je přece zázračné.“

 • Berlín plánuje na rok 2022 novou verzi slavné Love Parade

  19. leden 2021
  03264280.jpeg

  Technofestival Rave The Planet, který myšlenkově navazuje na akci Love Parade, se má v Berlíně konat 9. července 2022. Původně se sice kultovní festival elektronické hudby měl konat tento rok, ale pořadatelé museli termín akce kvůli pandemii přesunout. Na organizaci festivalu už stihli pořadatelé vybrat ve veřejné sbírce přes 400 000 euro.

  Akce pod názvem Rave The Planet si klade za cíl vrátit zpět atmosféru proslulého techno festivalu Love Parade z přelomu století. Podle pořadatelů je slavný průvod v ulicích založen na étosu sounáležitosti k jedné světové rodině. Filozofie festivalu Rave the Planet pak hlavně usiluje o uznání oslav elektronické taneční hudby jako nehmotného kulturního dědictví uznaného organizací UNESCO. „Chceme založit oficiální oslavu elektronické taneční hudební kultury, která se bude konat každoročně. Nový průvod, v duchu berlínské akce Love Parade, stojící na jejích původních hodnotách, které se ale pokrokově promítají do života ve 21. století,“ dodávají na webových stránkách. Informuje o tom server MixMag.

  Průvodu techno akce Love Parade se v době největší slávy v 90. letech zúčastnilo až 1,6 milionu lidí. Festival je tak často označován jako jedna z nejzásadnějších událostí kulturní revoluce, která v 90. letech po celém světě zpopularizovala berlínské techno a klubovou kulturu.

  Historie původního festivalu sahá až před pád berlínské zdi, do července roku 1989. Po krátké pauze na přelomu století se pak akce znovu vrátila v druhé polovině nultých let. Původní značka Love Parade, která se později přesunula do jiných německých měst, ale musela skončit v roce 2010 – kvůli tragédii v Duisburgu. Během průvodu kvůli masové panice dav ušlapal 21 lidí a dalších 341 lidí bylo zraněno.

  Podívejte se taky na rozhovor Otec Love Parade Dr. Motte: Ptáte se na německou společnost? Chci odsud vypadnout!

 • Za potvrzení o vakcíně jointa. Prodejna marihuany v Michiganu chce motivovat zákazníky k očkování

  19. leden 2021
  joint - marihuana

  Jedna z největších lokálních prodejen marihuany v Michiganu, která si říká Skleník Walled Lake (The Greenhouse of Walled Lake), pojala diskuze o vakcíně proti nemoci covid-19 po svém. Prodejci totiž představili speciální prodejní akci nazvanou Pot for Shots (Tráva za vakcínu), aby motivovali své zákazníky k očkování.

  Každý, kdo do prodejny přijde s potvrzením o očkování proti covidu-19, dostane připraveného jointa. Uvádí to server Detroit Metro Times. „Naším cílem je zvýšit povědomí o tom, jak důležitá je vakcinace pro to, aby v naší komunitě už konečně skončila ta příšerná pandemie,“ komentuje netradiční očkovací kampaň majitel obchodu Jerry Millen a dodává: „Podporujeme bezpečné a zodpovědné používání marihuany ve víře v začátek konce téhle zákeřné nemoci.“

  Stát Michigan legalizoval prodej a konzumaci marihuany pro rekreační využití v roce 2018. V 11 amerických státech, kde je možný i její volný prodej, podle dat časopisu Forbes pak loni kvůli pandemii vzrostla spotřeba marihuany průměrně o desítky procent.

 • V Egyptě objevili archeologové 3000 let staré pohřebiště. Objev podle nich přepisuje historii místa

  18. leden 2021
  Naleziště v egyptské Saqqaře

  V egyptské oblasti Saqqara, která je vzdálená zhruba 32 kilometrů od Káhiry, nalezli archeologové rozsáhlé pohřebiště. Jde o vůbec nejstarší archeologický objev v tamní lokalitě. Nález šachty s více než stovkou dřevěných rakví z období Nové říše podle expertů přepíše dosud známou historii regionu. O události informuje web CNN.

  Na více než stovce nalezených rakví jsou nakreslené obrazy bohů uctívaných v době Nové říše a výjevy z egyptské Knihy mrtvých, které měly pomoci zemřelým dostat se na onen svět. Podle archeologů objevy dokazují, že Saqqara byla využívána jako pohřební oblast během Nové říše, tedy v období mezi 16. a 11. stoletím před naším letopočtem.

  Nejnovější archeologický nález je součástí naleziště, kde v září minulého roku vědci objevili i 13 zachovaných sarkofágů, které byly více než dva a půl tisíce let staré. V oblasti Saqqara objevili archeologové pod vedením Zahi Hawasse společně s rakvemi i pozůstatky pohřebního chrámu královny Nearit, manželky krále Tetiho z 1. dynastie Staré říše.

  „Nové objevy přepíšou historii tohoto regionu, zvlášť to, co víme o 18. a 19. dynastii Nové říše, během kterých byl uctíván král Teti a obyvatelé byli pohřbíváni okolo jeho pyramidy,“ dodávají archeologové o novém nálezu.

  Archeolog Zahi Hawass na nalezišti v egyptské Saqqaře
  Z naleziště v egyptské Saqqaře
 • Uklidňující výhled z okna. Když vás nudí ten váš, web WindowSwap vám vybere jiný

  18. leden 2021
  Zkuste třeba na stránkách tento výhled s šuměním příboje

  Průzračná laguna v Karibiku, poklidná pastvina v Tyrolsku nebo deštivý den na ulici anglického maloměsta. Všechny takové výhledy si na stránce WindowSwap můžete vystřídat během několika minut. Manželé Sonali Ranjit a Vaishnav Balasubramaniam totiž představili tento karanténní projekt, který umožňuje vybrat si ve vašem prohlížeči okno z celého světa a skrz něj pak několik minut sledovat, co se vlastně „venku“ děje.

  Nápad na webovou stránku, kde je možné nasát atmosféru z celého světa, se zrodil v hlavách zmíněných manželů během karantény. Začal je totiž nudit stereotyp jejich vlastního bytu v Singapuru. „WindowSwap slouží k tomu, aby zaplnil prázdnotu všech srdcí, které teď prahnou po cestování, a to tak, že se budeme moci na chvíli podívat skrz okno někoho jiného kdekoliv na světě,“ upřesňují autoři účel stránky. Webová služba WindowSwap je proto plná ambientních zvuků a ASMR podnětů. Atmosféra webu tak teď ze všeho nejvíc připomíná terénní nahrávky (field recordings) ve vizuální podobě.

  Dobrá zpráva je, že pokud vás omrzí i výhledy, které nabízí stránka, můžete na ni přispět vlastním výhledem. Stačí jenom nahrát desetiminutové statické video natáčené na šířku.

 • Plavecký stadion v Podolí se stal kulturní památkou

  18. leden 2021
  Plavecký bazén Podolí

  Podolský plavecký stadion zařadilo ministerstvo kultury v prosinci mezi kulturní památky. Na svém webu to uvádí Národní památkový ústav.

  Národní památkový ústav ve zprávě na webu vyzdvihuje, že plavecký stadion v Podolí je „kvalitní architekturou sportovní stavby velkorysé konstrukce v bruselském stylu“, a za unikátní považuje budovu bazénové haly, kterou tvoří železobetonové nosníky.

  Stavba areálu podle návrhu architekta meziválečné avantgardy Richarda F. Podzemského byla dokončena v roce 1965 a do dnešního dne stihla hostit několik evropských i republikových mistrovství v plavání nebo skocích do vody. S využitím podolského bazénu se dokonce počítalo, když se Praha ucházela o pořádání olympijských her v roce 1980.

  Podle nejnovějších dat plavecký stadion průměrně navštíví zhruba milion lidí za rok. Do areálu kulturní památky patří padesátimetrový krytý bazén se skokanskou věží a dva venkovní bazény. Vstup do prostor stadionu zdobí reliéf Plavce od Miroslava Chlupáče a uvnitř areálu se nachází i plastika Slunce od Vladimíra Janouška nebo mozaika Aloise Fišárka, jak zmiňuje web Alarmu.

  Historické fotografie areálu zveřejnila i stránka Architektura 489.

  Plavecký stadion Podolí na historickém snímku