„Dochází mi představivost, jaké mají možnosti.“ Jaké je to být neslyšící při požáru nebo poplachu?
„Neumíme si často vůbec představit všechny ty překážky, které musejí lidi s hendikepem překonat. Máme už celkem povědomí o lidech na vozíku. S nevidovými lidmi sdílíme jazyk. Ale neslyšící jsou složitá komunita a jejich bariéry si často vůbec nedokážeme představit,“ říká sociální geograf Robert Osman, editor nové knihy Geografie znevýhodnění.
Na překonávání bariér nejsou podle Osmana mnohdy potřeba jen fyzické síly, ale taky je nutné mít hodně času. „Bezbariérové vchody například často nejsou ty hlavní. Bývají zezadu, z boku, často jsou zamčené. Musíte sehnat zdravého člověka, aby do budovy vešel, zburcoval vrátného, ten budovu obejde, vchod odemkne. Pak se teprve člověk s postižením dostane dovnitř. Musí investovat sám svůj čas, protože ho do něj neinvestovala společnost,“ popisuje.
Velmi specifickou oblastí jsou podle sociálního geografa neslyšící. „Někdy se prostor chápe jako text, který svým tvarem nebo uspořádáním některým lidem říká: „tady nejsi vítán, sem nepatříš.“ Můžou to být schody nebo zábradlí, ale bariéra je i zvonek u dveří nebo intercom, který je pro neslyšícího člověka často nepřekonatelný,“ upozorňuje Osman a pokračuje, že situace samozřejmě graduje tehdy, když je potřeba jednat rychle nebo se neslyšící ocitne v nebezpečí.
„Dav se někam hýbe, asi se něco děje. Co když ale neslyšíte a nádraží hlásí změnu nástupiště? Anebo co když hoří nebo je letecký poplach? Všechny tyhle zásadní informace jsou postavené na zvuku,“ říká a doporučuje dokument z roku 2006 Fear in Silence, který zobrazuje neslyšící, kteří byli v budovách Světového obchodního centra v momentě teroristického útoku na Spojené státy. „U lidí na Ukrajině, kteří jsou teď s různými hendikepy uvěznění ve svých domovech, mi dochází představivost, jaké možnosti vlastně mají,“ dodává.
„Jinakost není jenom nevýhoda, představuje taky nový náhled, novou perspektivu, jinou schopnost. A to vůbec neumíme vidět.“ Poslechněte si rozhovor s Robertem Osmanem.
Související
-
Zdravotně znevýhodnění lidé často zůstávají na Ukrajině bez pomoci
Zdravotně znevýhodnění Ukrajinci mají problém utéct ze země. Jejich zdravotní stav jim v případě bombardování ruskou armádou často také znemožňuje schovat se do bezpečí.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.