Emoce se pořád vrací, mělo to na mě velký vliv, říká o cestě na Ukrajinu fotografka Majda Slámová

25. březen 2022

„Nikdy jsem u tak vypjaté situace jako teď nebyla. Určitě to na mě mělo velký vliv. I teď zpětně. Dnes jsme chystali výstavu na festival Jeden svět. Myslela jsem si, že vyberu fotky a bude to v pohodě. Dělala jsem to na několik etap a pokaždé mě to složilo. Když už jsem konečně vybrala fotky a začala k nim psát texty, musela jsem si zase odejít odpočinout. Pořád se to vrací a nějakým způsobem to dobíhá,“ popisuje své pocity z cesty na Ukrajinu fotografka Majda Slámová.

Fotografka Majda Slámová a šéfredaktor publicistického webu Voxpot Vojtěch Boháč se 15. února 2022 vypravili dokumentovat aktuální dění na Ukrajině. Ve válkou zasažené zemi strávili tři týdny a přinesli celou sérii reportáží.

Čtěte také

Jak reagovali Ukrajinci na přítomnost novinářů? „Určitě je tam cítit i nějaká paranoia. Hlavně ze začátku tam bylo těžké běhat s foťákem. Lidé jsou dost podezřívaví. Je to velmi citlivé. Například když se lidé utíkali skrýt do metra před bombardováním a my jsme tam zrovna také procházeli, tak špatně snášeli už jen ten fakt, že mám na krku foťák. Některé reakce byly hodně emočně přepjaté. Což je naprosto pochopitelné,“ říká fotografka.

Slámová se o své účasti ve výpravě na Ukrajinu rozhodla velmi spontánně. „Ráno jsem o tom začala uvažovat. Přemýšlela jsem, co vše to bude obnášet. Vyhodnocovala jsem si rizika a jaké budou mé reakce, až ta chaotická válka vypukne. Jestli to zvládnu a nebudu tam na přítěž. Nechala jsem tomu čas do noci, pak jsem se rozhodla a 15. února brzy ráno jsem vyrazila,“ uzavírá Majda Slámová.

Které příběhy běžných obyvatel si fotografka Majda Slámová přivezla zpět z Ukrajiny? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související