Fatální úbytek mrožů. Vědci našli vysvětlení pro vymizení vikingské populace Grónska v 15. století

Grónsko nebylo dříve tím ledovým ostrovem, jak jej známe dnes. Vikingové, první evropští kolonisté, kteří sem přišli v 10. století, jej právem pojmenovali Zelená země (Greenland), protože nabízelo dost vhodné půdy pro pěstování rostlin a chov zvířat.

V 15. století sice přišla tzv. malá doba ledová, která výrazně proměnila klima na ostrově, ale to podle zjištění vědců nebylo hlavním důvodem, proč vymizela celá populace obyvatel původem z Evropy. Jelikož nemáme žádné písemné záznamy z Grónska z této doby až do 18. století, můžeme se jen z nepřímých náznaků domýšlet, co bylo příčinou takového tristního stavu. Jedním z neoddiskutovatelných důvodů je, že pevninská Evropa přerušila na více než 200 let kontakt s ostrovem, jehož obyvatelé byli na dodávkách některých surovin do značné míry závislí. Zapříčiněno to bylo poklesem zájmu o zvířecí produkty, jako je velrybí maso, tulení kůže nebo mroží kly.

A právě fatální úbytek počtu mrožů v kombinaci s nástupem konkurenčního materiálu, kterým byla slonovina, zapříčinil podle posledních zjištění vědců z univerzit v Cambridgi, Oslu a Trondheimu konec vikingského osídlení Grónska v 15. století. Další faktory, které mohly hrát roli, byly eroze způsobená vyčerpáváním půdy zemědělstvím, boje s původními obyvateli ostrova Inuity nebo zavlečení moru z pevniny. V řádu spekulací, opírajících se o náznaky v dochovaných písemnostech, se pak pohybují teorie, že mladší generace posledních evropských obyvatel bez jakéhokoli záznamu ostrov opustila, protože na něm „nebylo co dělat“. Smutným faktem zůstává, že vlivem klimatické změny se z ledového ostrova může v nepříliš daleké budoucnosti stát zase ostrov zelený.

Spustit audio
autor: Petr Pláteník
 • V londýnském metru se objevilo nové dílo od Banksyho, Transport for London ho nechal odstranit

  15. červenec 2020
  Banksyho nejnovější dílo

  Na svém instagramovém účtu zveřejnil streetartový umělec Banksy video muže, který zprvu působí jako zaměstnanec čistící metro nebo provádějící dezinfekci vagonu, dokonce naznačuje cestujícím, aby si od něj odstoupili. Pak divákovi dojde, že v kostýmu se skrývá sám Banksy, který právě vytváří jedno ze svých děl přímo uvnitř soupravy metra.

  Videem reaguje na květnové hloubkové čištění vozů, zavedení roušek ve veřejné dopravě a budoucí vládní pravidlo, které začne platit 24. července, kdy budou roušky povinné i v obchodech. Správní orgán zodpovědný za dopravu v Londýně Transport for London (TfL) ale nechal výtvor krátce po jeho dokončení odstranit. Uvedl, že nebyl v souladu s přísnou politikou proti graffiti.

  Dílo nazvané If You Mask, You Don’t Get zobrazuje řadu pro Banksyho typických krys v pandemických pózách s rouškami. Jeden hlodavec třeba kýchá a druhý stříká antibakteriální gel. V závěru videa se na jedné ze stěn ve stanici divákovi odhalí slova „I get lockdown“, a když se zavřou dveře vagonu, vidíme frázi „But I get up again“, což odkazuje na písničku Tubthumping od skupiny Chumbawamba, která hned záhy začne hrát a ozve se její známý refrén „I get knocked down, but I get up again. You’re never gonna keep me down“.

  TfL uvedl, že oceňuje umělcovo povzbuzování lidí k nošení roušek. „Rádi bychom Banksymu nabídli možnost udělat novou verzi na vhodném místě.“ Banksy reagoval na současnou situaci několikrát. V dubnu se na jeho ikonickém díle Girl with the Pierced Eardrum objevila obrovská rouška a pak vytvořil dílo s názvem Game Changer, zobrazující chlapce hrajícího si s postavičkou superhrdinky, kterou není nikdo jiný než zdravotní sestra.

  Zobrazit příspěvek na Instagramu

  . . If you don’t mask - you don’t get.

  Příspěvek sdílený Banksy (@banksy),

 • Podle studie jsou zástupci generace X v horším fyzickém stavu, než byli baby boomers v jejich věku

  15. červenec 2020
  lékař, doktor, pacient, pacientka, vyšetření

  I přesto, že dnes žijí lidé déle, neznamená to, že jsou nutně zdravější. Ukazuje to průzkum, kterého se zúčastnilo 135 000 Angličanů.

  „Začátkem 20. století šel nárůst střední délky života ruku v ruce se zvyšováním zdraví v populaci, mladší generace žily delší a zdravější životy,“ říká George Ploubidis, autor studie a profesor na londýnské University College. „Nyní se ale zdá, že u generací narozených mezi lety 1945 a 1980 se tento trend zastavil. Očekává se, že později narození budou žít sice v průměru déle, ale větší část stáří už nebudou příliš zdraví,“ dodává Ploubidis.

  Vědci porovnávali lidi ve věku 25 až 64 let, jejichž zdraví bylo sledováno v letech 1991 až 2014 v rámci každoročních průzkumů zdraví v Anglii. Později narození účastníci hlásili stejnou nebo vyšší prevalenci celkově špatného zdraví, dlouhodobých nemocí a vysokého krevního tlaku než ti narození dříve. Podle průzkumu se u později narozených zvýšila také pravděpodobnost výskytu cukrovky, nemocí oběhového systému, hypertenze a nadváhy. „Výsledky jsou znepokojivé, nepříjemné důsledky to bude mít i pro zdravotnické služby, které již kvůli stárnoucí populaci čelí zvýšené poptávce,“ uvedl Stephen Jivraj, hlavní autor studie.

  V rámci výzkumu byli účastníci dotazováni, zda jsou náchylní k nemocem, dlouhodobě nemocní nebo trpí nějakými chronickými problémy, včetně kardiovaskulárních chorob a cukrovky. Zdravotní sestry jim pak měřily krevní tlak, index tělesné hmotnosti a glykovaný hemoglobin. Příčiny špatného zdraví se sice nezkoumaly, Jivraj se však domnívá, že to bude spojeno se stravou a menším množstvím pohybu.

 • Studie odhalila, že drobné částice z pneumatik jsou hlavním zdrojem mikroplastů v oceánu

  15. červenec 2020
  pneumatiky

  Na základě výzkumu se zjistilo, že ze silnic do oceánů každoročně odvane až 200 000 tun drobných plastových částic. Studie naznačuje, že větrem přenášené mikroplasty jsou větším zdrojem znečištění oceánu než částice, které se dostanou do oceánu z řek. Ty byly přitom dosud považovány za hlavní zdroj znečištění.

  Analýza se zaměřila na drobné částice uvolňující se z pneumatik a brzdových destiček při jejich opotřebení. Odhaduje se, že každý rok takto odpadne asi 550 000 tun částic menších než 0,01 mm, z nichž asi polovina končí v oceánu. Více než 80 000 tun pak se snese na odlehlé ledové a sněžné plochy.

  Mikroplasty znečistily celou planetu, od sněhu v Arktidě po nejhlubší oceány. Částice mohou obsahovat toxické chemikálie a škodlivé mikroby. Lidé je přijímají do svého organismu vodou a potravinami a dýchají je, dopad na lidské zdraví ale dosud není znám.
  Již dříve vědci naznačovali, že mikroplastové částice se dostanou do celého světa, ale nový výzkum je první, který dopad kvantifikuje. „Průměrná pneumatika se během doby užívání zmenší až o 4 kg materiálu, to je obrovské množství mikroplastů ve srovnání třeba s oblečením, jehož vlákna se běžně vyskytují v řekách,“ popisuje Andreas Stohl, který výzkum vedl.

  „Ukázalo se, jak moc se naše chování ve městech a na silnicích dotýká odlehlých oblastí dosud nezasažených člověkem,“ řekl Erik van Sebille z Utrechtské univerzity, který se zabývá studiem proudění mikroplastů v oceánu. Podle Stohla se znečištění z pneumatik a brzd bude zhoršovat. Stále běžnější se totiž stávají elektromobily. „Elektrické automobily jsou obvykle těžší než běžné vozy se spalovacím motorem. To znamená větší opotřebení pneumatik a brzd,“ vysvětluje Stohl.

 • Senioři z londýnského pečovatelského domu během karantény nafotili kopie přebalů kultovních alb

  14. červenec 2020
  Aladdin Sane od Davida Bowieho remade

  Po několika měsících v karanténě, kdy domov pro seniory v severním Londýně nesměl nikdo navštívit, dostal koordinátor aktivit skvělý nápad, jak oživit atmosféru. Robert Speker se rozhodl využít toho, že rád fotí, a vymyslel, že s důchodci vytvoří kopie přebalů ikonických alb.

  „Vzhledem k tomu, že těžká situace ohledně pandemie koronaviru stále trvá a nevíme, kdy se vše změní a rozvolní, je potřeba více než kdy jindy udržet naše klienty šťastné, plné elánu a zabavit je,“ uvedl koordinátor aktivit v pečovatelském domě Sydmar Lodge Care v Edgwaru. 

  Vzniklé fotografie jsou kopiemi kultovních přebalů alb, jako například alba 21 od Adele, London Calling od The Clash nebo Aladdin Sane od Davida Bowieho. „Strašně jsme se u toho nasmáli,“ odpověděl Speker na otázku, co říkali aktéři na konečné produkty. 

  Poté co Speker sdílel výsledné fotografie na svém twitteru, staly se virálními a fanoušci se nyní dožadují koupě kalendáře s těmito přebaly. „Jedním z hlavních cílů projektu ale bylo ukázat, že pečovatelské domy nemusí být jen smutným prostředím, a to ani během pandemie,“ dodal Speker. „Ty fotky mě neskutečně dojímají. Připomínají mi mou 97letou babičku, která vždycky říkala, že se uvnitř cítí na osmnáct,“ shrnula ve svém příspěvku na Twitteru pocity všech fanoušků uživatelka JolieSumo.

 • Připravuje se skupinová klimatická žaloba na českou vládu

  14. červenec 2020
  Z protestů Fridays for Future

  Boj proti změnám klimatu se přesouvá už i do soudních síní. Na světě bylo dosud podáno více než 600 žalob spojených s klimatem. Jedna teď přijde na řadu i v České republice.

  Obecně je klimatická žaloba způsob, jak právní cestou přesvědčit stát nebo firmu, aby se stavěly odpovědně k otázce klimatu – v tomto případě konkrétně české státní orgány odpovědné za snižování emisí a adaptační opatření na změnu klimatu. Žalobu bude podávat spolek Klimatická žaloba ČR, z.s., sdružující obyvatele České republiky, kteří chtějí, aby stát projevil větší aktivitu v boji proti změně klimatu.

  Cílem žaloby je výrok soudu stanovující, že české státní orgány dostatečně nechrání práva českých občanů zaručená ústavou (právo na příznivé životní prostředí, ochrana přírodního bohatství) a neplní mezinárodní závazky týkající se změny klimatu – například finanční příspěvky na globální snahy o zpomalení klimatické změny (nedostatečné přispění), snižování emisí skleníkových plynů (pomalé plnění).

  Žaloba se připravuje od června 2020 a její mediální kampaň by měla začít už v srpnu, podání žaloby k Městskému soudu v Praze se pak plánuje na podzim 2020.

  Podívejte se taky na rozhovor Omezování lidí nefunguje, pro řešení klimatické krize potřebujeme pozitivní vizi, shodují se Krajhanzl a Novák.

 • Kondor andský uletí až 160 km bez mávnutí křídly

  14. červenec 2020
  Kondor andský

  Studie odhalila efektivní způsob letu největšího ptáka třídy letců. Kondor Andský má rozpětí křídel 3 metry a váží až 15 kg, což z něj zároveň činí i nejtěžšího ptáka v této třídě. Aniž by mával křídly, vydrží ve vzduchu plachtit i několik hodin. Vědci nyní poprvé připevnili na osm kondorů v Patagonii záznamová zařízení, aby odhalili jejich rytmus mávání křídly během více než 250 hodin letu.

  Ptáci strávili jen asi jedno procento času letu máváním křídly, a to většinou při vzletu. Jeden ze zkoumaných ptáků letěl více než pět hodin, překonal vzdálenost okolo 160 km, a ani jednou nemávl křídly. „Kondoři jsou perfektní letci, i tak nás ale výsledek zkoumání překvapil,“ konstatuje profesorka Emily Shepard, spoluautorka studie a bioložka na univerzitě Swansea ve Walesu. „Zjištění, že téměř nikdy nemávají křídly a jen plachtí, je dechberoucí,“ říká David Lentink ze Stanfordské univerzity, který se ale výzkumu neúčastnil.

  Pro ptáky není obloha prázdnou plochou, ale krajinou plnou neviditelných prvků, jako jsou větrné poryvy, proudy stoupajícího teplého vzduchu nebo vzdušné proudění tlačené vzhůru zemskými objekty, například horami. Díky tomu, že se kondoři naučili využívat vzdušné proudy ve svůj prospěch, mohou cestovat na velké vzdálenosti a zároveň minimalizovat mávání křídly.

  Proč je dokonalý způsob plachtění nezbytný pro životní styl kondora andského, vysvětlil další spoluautor studie Sergio Lambertucci, biolog z univerzity v Argentině. Kondor se živí mršinami, proto musí denně kroužit dvě hodiny ve vysokých horách a hledat potravu. Při několikahodinovém hledání potravy dokonale využívají stoupající poryvy teplého vzduchu k usnadnění letu, doplňuje Lambertucci.

  Záznamová zařízení připevněná na kondory byla naprogramována tak, aby se po týdnu uvolnila a odpadla. Jejich získání ale nebylo snadné. Někdy spadla do hnízd na obrovských útesech uprostřed pohoří And. Potřebovali jsme tři dny, abychom se tam dostali, popisuje Lambertucci.

 • Čína plánuje otevřít akvária s umělými delfíny, jsou prý k nerozeznání od těch živých

  13. červenec 2020
  Umělý delfín

  Vývojáři z Nového Zélandu spolupracují s americkými tvůrci některých z nejslavnějších hollywoodských tvorů na vývoji robotických delfínů, kteří jsou k nerozeznání od těch živých. Dokážou reagovat na diváky, vesele plavat v akváriích uvnitř nákupních center a nedělá jim problém ani těsný kontakt s lidmi, který by byl pro skutečná zvířata už škodlivý. Jejich „chov“ s sebou nenese běžné etické problémy a první z nich se zřejmě už brzy objeví v akváriích v Číně.

  Jak píše britský deník The Guardian, akvária a mořské parky po celém světě sice čelí rostoucímu tlaku, aby upustily od představení, která stojí na živých velrybách a delfínech, poptávka diváků po těchto show ale vůbec neutichá. „Hlad veřejnosti je stejný jako kdykoli v minulosti,“ řekl Guardianu Roger Holzberg, návrhář robotických delfínů a bývalý kreativní ředitel společnosti Walt Disney Company. Holzberg 270kilogramová zvířata staví společně s Waltem Contim, který je autorem třeba kosatky Willyho nebo delfína Flippera.

  Největší překážkou zatím zůstává cena jednoho delfíního robota – ta dosahuje výše skoro 21 miliónů britských liber. Podle novozélandské vývojářky Li Wang sice robot stojí čtyřikrát více než živý delfín, ale vydrží déle, nepotřebuje drahou péči ani pečlivě kalibrovanou teplotu vody. Podle Wang bylo jen během pandemie v Číně postaveno nejmíň třicet nových akvárií, přičemž se zatím jedno z nich zavázalo, že nahradí skutečné delfíny těmi umělými.

 • Pro HBO Max vznikne seriál s Batmanem. Půjde o prequel k chystanému celovečernímu filmu

  13. červenec 2020
  Z připravovaného filmu The Batman

  Režisér Matt Reeves, který momentálně točí snímek The Batman, připravuje společně s několika kolegy televizní seriál, který má být s filmem úzce provázaný. Vzniká pro novou streamovací platformu HBO Max a má rozšiřovat svět, který Reeves vytvořil pro svůj film.

  Seriál se má údajně věnovat korupci v gothamské policii. Diváci se v něm podle serveru Cosmic Book seznámí s řadou nových postav z města svíraného zločinem. Zatím není známo, jestli se v televizním projektu objeví Robert Pattinson jako Batman nebo Jeffrey Wright v roli komisaře Gordona. Některé podrobnosti už ale kolují v čilých diskusích na sociálních sítích.

  Reportér hollywoodského zpravodaje Deadline Justin Kroll na svém twitteru píše: „Nevím, jestli se objeví i Patz, ale vím, že seriál bude zasazený do doby předcházející filmu The Batman a bude se zabývat tím, jak se Gotham zkorumpoval.“ Podle Cosmic Booku půjde o prequel k chystanému filmu a HBO Max ho navíc uvede ještě před vstupem snímku do kin.

 • Sestupte online do ohromující hrobky faraona Ramesse VI. v Údolí králů

  13. červenec 2020
  Z hrobky Ramesse VI.

  Unikátní virtuální prohlídka, kterou vytvořilo egyptské ministerstvo turismu, vás zavede hluboko do precizně trojrozměrně zpracovaných tunelů podzemní hrobky faraóna Ramesse VI.

  Hrobka, která je známá pod označením KV 9, leží spolu se šesti desítkami dalších v Údolí králů nedaleko egyptského Luxoru. Podzemní stavba KV 9 se skládá ze vstupního prostoru, dvou chodeb a místnosti se sarkofágem. Jak virtuální prohlídka podrobně představuje, hrobka je celá bohatě zdobená vytesanými úryvky z knih a spisů staroegyptských textů a astronomických výjevů. Hrobka KV9 byla ve 12. století před naším letopočtem původně vystavěna pro krále Ramesse V., později ji ale využil jeho nástupce Ramess VI., pátý vládce egyptské dvacáté dynastie. Jak připomíná web zaměřený na umění This Is Colossal, hrobka byla v roce 1898 vykradena francouzským egyptologem Georgesem Daressym, který odsud odnesl část sarkofágu. Ta se momentálně nachází v Britském muzeu v Londýně.