Festival v Glastonbury vyhodil desítky sběračů odpadu. Někteří nemají na cestu domů

3. červenec 2017
Odpad na poli po hudebním festivalu v Glastonbury

Organizátoři obřího hudebního festivalu v Glastonbury, největší venkovní akce tohoto typu na světě, čelí v posledních dnech ostré kritice. Během víkendu vyhodili asi 600 brigádníků, kteří měli pomáhat s úklidem okolí tradičního hudebního svátku. Ten je každoročně cílem několika stovek mladých lidí z celé Evropy, kteří si během dvou týdnů po skončení festivalu mohou vydělat sbíráním odpadků v polích, kde se koná. Kvůli dobrému počasí a práci dobrovolníků ale letos po návštěvnících zůstal menší nepořádek než obyčejně, a tak se většina z asi 700 brigádníků hned po dvou dnech dověděla, že pro ně už není práce. Někteří z nich přitom zůstali na jihozápadě Anglie bez prostředků, přespávají přímo na místě ve stanech a pokouší se najít si jiný způsob, jak si vydělat na cestu domů. Jsou mezi nimi Češi. „Jeden člověk nám zkoušel najít práci v okolí a sehnat nám jídlo na víkend,“ řekl britskému deníku Independent Šimon Kadlčák, jeden z vyhozených českých brigádníků. Část odmítnutých sběračů odpadu se v sobotu snažila protesty přimět organizátory k tomu, aby jim poskytli alespoň stravu do doby, než z místa odjedou. Ti to však odmítají. Celá situace by možná zůstala bez povšimnutí, kdyby před několika dny na festivalu s proslovem nevystoupil levicový politik Jeremy Corbyn v doprovodu hlavního organizátora Michaela Eavise. Předseda Labouristické strany se na pódiu pustil do zneužívání levné práce a nejistých forem zaměstnání, jako jsou právě brigády, a prohlásil, že mladí lidé by „neměli nízké platy a nejistotu přijímat jako součást života“.

 • V londýnské hipsterské čtvrti vznikl coworkingový prostor pro kreativní činnost a „denní snění“

  21. září 2017
  V londýnské hipsterské čtvrti vznikl coworkingový prostor pro kreativní činnost a „denní snění“

  Podlouhlá dřevěná „budka“ zasazená mezi dvě budovy – do takového prostoru se teď můžou podívat lidé ve východolondýnském Shoreditch. Objekt navrhli architekti speciálně pro přehlídku The London Design Festival, která se koná teď mezi 16. a 24. září.

  Na dřevěné konstrukci pracovalo Universal Design Studio, které spojilo síly s The Office Group, společností zaměřenou na flexibilní pracovní prostory. Designéři při spolupráci zjistili, že v hektických prostorách je obtížné být kreativní a chrlit nápady, a to je při projektu inspirovalo. „Říkali jsme si, jak bychom mohli udělat z pracovních prostor prostředí, které by pomohlo lidem být víc kreativní a výkonný. Je to něco, co si jako kreativci sami dokážeme představit. Umíme se vžít do situace, že je člověk v rušném prostředí a musí plodit nápady,“ popsala serveru Dezeen ředitelka Universal Design Studia Hannah Carter Owersová. Používání notebooků a mobilních telefonů je proto v pavilonu zakázáno. Tvůrci místo toho vybízejí návštěvníky, aby vytvořili papírovou lucerničku, která se pak věší na strop. Cílem je podle designérů to, aby se mozek plně soustředil pouze na kreativní činnost. Dřevěný pavilon je součástí festivalového Shoreditch Design trojúhelníku, který se zaměřuje na kreativní průmysl ve východním Londýně. Tato oblast je známým centrem kreativců a inovativních firem.

 • Nevhodné metro pro vozíčkáře mají v Paříži a Londýně, Praha nemá bariéry u 70 % stanic

  21. září 2017
  Metro Praha

  Do všech stanic v Los Angeles i Washingtonu, D.C., se lidé s omezenou pohyblivostí dostanou bez problémů.

  Ukazuje to srovnání zveřejněné britským Guardianem. Redaktoři vytvořili vždy dvě mapy tras metra – jednu, která ukazuje síť všech zastávek podzemní dráhy, a druhou, která znázorňuje jen ty bezbariérové. Špatně dopadlo hned několik evropských metropolí, ale třeba i New York, kde je jedno z nejstarších meter na světě. Bez problémů se tam lidé dostanou na nástupiště jen asi každé čtvrté stanice. Tamní společnost Metropolitan Transportation Authority uvedla, že se snaží o vybudování bezbariérového přístupu vždy, když danou stanici metra renovuje. Podobně je na tom Londýn – v současnosti má jen asi 71 z celkem 270 stanic bezbariérových. Do konce příštího roku jich ale společnost Transport for London slibuje bezbariérově zabezpečit více než třetinu. Nová linka, pojmenovaná Elizabeth, by měla být uvedena do provozu příští rok v prosinci a bude prý plně bezbariérová. „Kvůli různým přerušením provozu výtahů a měsíce trvajícím opravám se pro nás stávají i oficiálně bezbariérové stanice nepřístupnými. Nemůžeme se dostat do práce, do školy, za přáteli, rodinou, zkrátka žít svůj život jako ostatní,“ říká předseda organizace Doprava pro všechny (Transport for All) Alan Benson. Autoři srovnání zároveň uvádí, že je potřeba si uvědomit, že ne všude si poradí vozíčkář sám. Na některých stanicích, které jsou uváděny jako zcela bezbariérové, je stejně potřeba asistence dalšího člověka nebo přístup vyžaduje využití rampy. Lepší situace je v Barceloně nebo Tokiu, kde se lidé s omezenou pohyblivostí dostanou do 88 % stanic bez komplikací. Podle autorů článku pomohlo ke zlepšení situace v britské i španělské metropoli pořádání olympijských her v uplynulých letech. A jak je na tom české hlavní město? Praha má v současnosti podle informací Dopravního podniku zhruba 70,5 % procenta svých stanic bezbariérových. „V místech, kde není bezbariérový vstup, je přeprava vozíčkářů problematická, ne-li nemožná. Je to neblahým dědictvím z minulých let – podle tehdejší koncepce výstavby jednotlivých úseků byly až do roku 1990 stanice metra budovány bez možnosti bezbariérového přístupu,“ uvádí se na stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy.

 • Zaměstnanec letiště v Singapuru úmyslně zpřeházel štítky na třech stech zavazadel, hrozí mu vězení

  21. září 2017
  Zavazadla

  Třiašedesátiletý Tay Boon Keh změnil za tři měsíce pásky u téměř tří stovek zavazadel. Úmyslně s tím začal podle soudu v Singapuru loni v listopadu.

  Proč přesně si pozemní pracovník letiště takto zpestřoval dny, ale není podle serveru The Straits Times jasné. Kufry kvůli záměně doputovaly do úplně jiných destinací, než kam měly s cestujícími doletět. Týkaly se letů mimo jiné do Hongkongu, Manily, Londýna nebo Perthu. Zástupci letiště Singapur-Changi oznámili, že šlo o čin jednotlivce a letecká bezpečnost tím nebyla nijak ohrožena. „Nicméně jsme zpřísnili kontrolu přístupů a také pokrytí kamerovým systémem v zóně, kde se se zavazadly manipuluje. Posílili jsme taky hlídky ostrahy,“ řekl mluvčí letiště. Další soudní jednání bude v říjnu. Jak píše BBC, muži hrozí až jeden rok vězení a pokuta jako náhrada škody. 

 • Pirát silnic v Moskvě napadl robota, který zkoumal podmínky na silnicích

  21. září 2017
  Pirát silnic v Moskvě napadl robota, který zkoumal podmínky na silnicích

  Robota AlanTima poškodil nedaleko Moskevského technologického institutu útočník s baseballovou pálkou.

  K události, o níž informuje ruský list Izvěstija, došlo v neděli 17. září. Robot AlanTim působí od roku 2015 na Moskevském technologickém institutu jako učitel, nějakou dobu byl také průvodcem v muzeu architektury. Slouží ke studiu interakce mezi roboty a lidmi. Jeho zaměstnavatel médiím sdělil, že agresivního řidiče, který robota napadl, se zatím nepodařilo vypátrat, protože na autě neměl poznávací značku. Nejasný je i důvod útoku. Britský list Telegraph v květnu napsal, že jedním z úkolů robota by v budoucnu měla být ochrana britských fotbalových fanoušků před ruskými hooligans během mistrovství světa ve fotbale, které se v Rusku bude konat v příštím roce. Robot ovšem s nikým bojovat nemíní. Konfliktní situace má řešit „diplomatickou konverzací“ a případně zavolat policii. V tiskové zprávě, kterou vydal Moskevský technologický institut, se píše, že „AlanTim se už opravuje. Doufáme, že naši technici ho brzy vrátí do stavu plné pracovní způsobilosti a on se vrátí ke svým povinnostem“. Bezprostředně před útokem AlanTim projížděl na sajdkáře motocyklu moskevskými ulicemi a studoval potenciální dopad provozu autonomních vozů. Shromažďoval data o kvalitě silničního pokrytí, viditelnosti značek a také o chování řidičů. Robot je naprogramován tak, že nemůže projevit nepřátelství k lidem, dokáže ale rozpoznat agresivní chování.

  Autor:Miroslav Tomek
 • Podchod pod pražským Hlávkovým mostem má barevný orientační systém od Architektů bez hranic

  21. září 2017
  Podchod pod pražským Hlávkovým mostem má barevný orientační systém od Architektů bez hranic

  Pražany teď navádí u stanice metra Vltavská nové značení. Několik zářivých barev má pomáhat s lepší orientací ve spletitém systému pro pěší. 

  Autor značení, spolek Architekti bez hranic, použil jednoduché symboly a značky namalované na jednobarevné plochy. Červené značení má stanice Vltavská, modrou vybrali tvůrci pro nábřeží Kapitána Jaroše, zelenou pro Bubenské nábřeží, žlutou barvu zvolila iniciativa pro Strossmayerovo náměstí. Na výsledek jejich práce se můžete podívat třeba na webu DesignMagazin.cz. Nápad vznikl zhruba před dvěma lety. „Reagovali jsme na poznámky místních, ale i lidí, kteří tudy chodí do práce. Obě skupiny přiznaly, že se drží osvědčené trasy, aby se v podchodech neztratily, nebo se spleti chodeb vyhýbají,“ informovala o záměru architektka Karolína Kripnerová z Architektů bez hranic. Jak už jsme informovali dřív, projekt se podařilo podle autorů zrealizovat díky podpoře radnice Prahy 7. Peníze na realizaci poskytl Magistrát hlavního města Prahy, několik tisíc korun získal projekt i od Nadace Proměny Karla Komárka. Architekti bez hranic na projektu pracovali bez nároku na honorář.

 • Jednou z posledních obětí klimatických změn jsou čajové plantáže s Darjeelingem

  20. září 2017
  Pěstování čaje v Indii

  Kvalita nejoblíbenějšího nápoje na světě, čaje, jde rok od roku dolů. Vědci potvrdili, že přímý vliv na stále snižující se kvalitu i produkci čaje má globální oteplování.

  Indie, která je hlavním producentem čaje, se teď potýká se stále častějšími a vydatnějšími dešti, které způsobují erozi. V ohrožení je i vyhlášená oblast u města Darjeeling, která se vůní a pronikavou chutí čajových lístků zapsala do celosvětového povědomí jako synonymum černého čaje. „Ledovce ustupují. Denní teplota roste. Noci nejsou už tak vlahé a chladné, jako bývaly. Zároveň bleskové bouřky, které doprovází i krupobití, ničí čajové keříky. Velký problém jsou i nepravidelné a těžko předvídatelné monzuny,“ píše Jeff Koehler, který loni vydal publikaci s názvem Darjeeling: Historie nejlepšího čaje na světě. Čajové plantáže totiž potřebují pravidelné, ale mírné přeháňky po celý rok. Z dat Indického meteorologického ústavu (Indian Meteorological Society) podle serveru Motherboard vychází, že například minulý červenec byl rekordní co do počtu srážek, ale na podzim a v zimě téměř nezapršelo. Indické společnosti už dříve na nepřízeň počasí reagovaly hojnějším používáním hnojiv a pesticidů. Teď je situace jiná. Firmy se pokoušejí zemi obdělávat bez chemie, ale kvůli nízké produkci nedokážou zaplatit zaměstnance. „Keře onemocněly, a tak lidé pracující na plantážích dlouho nedostali výplatu, protože zkrátka nebylo z čeho. Půda byla bez živin,“ vysvětluje Anil Bansal, spolumajitelka Ambootia Group, která zaměstnává na deset tisíc lidí. Podle tamní Čajové výzkumné asociace (TRA) během posledních 100 let průměrná teplota vzrostla za století o 1,3 °C a roční průměr srážek klesl o 20 cm. Klimatické změny se projevují i na úrodě z kávových plantáží. Na seznamu ohrožených je i vinná réva ze severu Španělska, která produkuje šumivá vína Cava.

  Autor:Karolína Tomašková
 • V novém Terminátorovi se vrátí Linda Hamilton a Arnie

  20. září 2017
  Terminátor - robot - vláda robotů

  Po čtvrt století se vedle sebe na stříbrném plátně znovu objeví tváře z Terminátora.

  Herečka Linda Hamilton se spolu s Arnoldem Schwarzeneggerem vrací do rebootu série, kterou teď zaštiťují James Cameron a Tim Miller. Cameron získal zpět práva a plánuje rovnou celou trilogii. Na režisérskou židli ale pustí Tima Millera a ujme se psaní scénáře. Cameron také potvrdil, že do chystaného Terminátora znovu obsadí Lindu Hamilton, která v prvních dvou dílech sehrála roli matky Johna Connora. Kromě Hamilton se počítá i se Schwarzeneggerem. Trojnásobný držitel Oscara Cameron ovšem plánuje pro stěžejní představitele sáhnout i do řad neokoukaných a mladých hereckých tváří, jejichž jména si zatím nechal pro sebe. „Hledáme osmnáctiletou ženu, která by zaujala ústřední úlohu v novém příběhu, máme ještě spoustu času. Spojíme postavy z budoucnosti a minulosti, a přestože těch nových bude určitě více, role Arnolda a Lindy celý děj ukotví,“ řekl Cameron pro Gizmodo. První díl z nové trilogie Terminátora by mohl spatřit světlo světa už v roce 2019. V kinech je mezitím k vidění Cameronův Terminátor 2: Den zúčtování, který v obnovené premiéře nabízí zážitek ve 3D. Podle serveru Vanity Fair se na nové trilogii má scenáristicky kromě Camerona a Millera podílet také tým ve složení David S. Goyer, Charles Eglee a Josh Friedman.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Poté, co člena produkčního týmu Narcos našli mrtvého, vychází najevo, že Escobarův bratr tvůrce vydírá

  20. září 2017
  03486053.png

  Hranice mezi světem filmu a realitou se začíná nebezpečně stírat. Bratr Pabla Escobara tvůrcům Narcos vzkázal, že by si měli pořídit ochranku.

  Úspěšný seriál probral život Escobara ze všech stran, není divu, že se to jednasedmdesátiletému bratrovi Robertu De Jesus Escobarovi, který byl Pablovou pravou rukou a měl na starosti zejména zabijáky drogového kartelu, nelíbí. Před několika dny byl lokační skaut seriálu nalezený mrtvý ve svém autě v odlehlé oblasti San Bartolo Actopan, která v Mexiku platí za místo s nejvyšší kriminalitou. Robertu Escobarovi jde ale prý o peníze. S Netflixem je už roky ve sporu kvůli autorským právům. „Nemyslím si, že nějaký Narcos bude existovat, pokud se mnou nebudou mluvit. Pokud chcete točit, musíte platit. Oni si ale natáčejí bez placení. Nejsem žádná opice v cirkuse, nepracuji za jednodolarovky. V 90. letech jsme dokázali vydělávat miliardu dolarů týdně. Takže teď, když peníze rostou na stromě Netflixu, by měli okamžitě zaplatit,“ vzkázal R. Escobar Netflixu skrze portál Newsweek. Tím ale jeho výhrůžky nekončí. Bratr slavnějšího Pablita se nechal slyšet, že se američtí filmaři příliš zajímají o svět zločinu, a že „pokud mají rozum, tak zbraně potřebovat nebudou, pokud ne, tak budou muset“. Po Netflixu chce miliardu dolarů, protože podle The Hollywood Reporter některá fakta z historie kartelu uvedli nepřesně. Spor se vede i na další rovině. Netflix vlastní práva na název Narcos, který pochází ze španělského narcotraficantes čili překupníci drog, Escobar se ale ozval s tím, že pojem Narcos patří jemu, protože ho použil v roce 1986.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  19. září 2017
  Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  „Tati, máš ve vesmíru i zvířátka?“ zeptaly se děti astronauta NASA Randolpha Bresnika, který je aktuálně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako velitel Expedice 53. Vyrobil si proto dvě zvířata z nafukovacích balonků a fotografii žirafy a druhého růžového stvoření sdílel na svém twitterovém účtu. Pod příspěvkem se ihned objevily otázky, čím vlastně mohl na stanici balonky nafouknout. Život podporující systémy, které jsou v ISS umístěné, poskytují totiž kyslík, absorbují oxid uhličitý a dokáží také odsát emise a výpary ze samotných astronautů. Podle NASA se tak na Mezinárodní vesmírné stanici dýchá stejně dobře jako doma. Astronaut na svém profilu kromě zážitků ze života ve vesmíru zveřejňuje záběry míst na Zemi, které fotí přes satelit, nedávno zatweetoval satelitní snímek Prahy. Expedice, jejíž je právě součástí, začala před několika týdny a potrvá až do listopadu. Bresnik strávil ve vesmíru už víc než šest tisíc hodin, celkem v 81 typech letadel a dalších strojů.